Menu

Hızlı Erişim

  1. Başkan'a Yaz
  2. Online Vergi Ödeme
  3. Nikah İşlemleri
  4. Sosyal Tesisler ve Kafelerimiz
  5. Coğrafi Bilgi Sistemi
  6. Afet Toplanma Alanları

Fatih’teki Nimel Ceyş Kabirleri Fethin Yıl Dönümüne Hazırlanıyor 28.05.2020

Fatih’te bulunan 170 adet Ni’mel Ceyş (İstanbul’un fethine katılan ve şehit olan asker) kabrinin Fatih Belediyesi tarafından çevre düzenleme çalışmaları yapılarak, fethin yıldönümüne hazırlanıyor.

Peygamber Efendimiz’in birden çok hadisi şerifinde Konstantiniyye’nin fethedileceği müjdesi yer almaktadır. Bunlardan en çok bilineni muhakkak ki; “Le-tüftehanne’l-Kostantiniyye veleni’me’l-emîrü emîrühâ veleni’me’l-ceyşü zâlike’l ceyş” (Konstantiniyye elbet feth olunacaktır. Onu fetheden emîr ne güzel emîrdir ve o ordu ne güzel ordudur) hadisidir. İstanbul’un fethine katılan askerlerin Ni’mel Ceyş olarak adlandırılması da yine bu hadisteki tanımlamadan gelmektedir. Fethin anlatıldığı yazılı kaynaklarda askerlerin daha çok sur civarında şehit olduğu ve daha sonra şehit edildikleri yerlere defnedildiği bilgisi aktarılmaktadır.

İlçedeki Tüm Kabir ve Hazirelerin Bakımları Yapılacak

Fatih Belediyesi ilçe sınırları içerisindeki 170 adet Ni’mel Ceyş kabrinin temizlik ve bakımlarını yaparak, 29 Mayıs İstanbul’un fetih yıldönümüne hazırlıyor. Bitki, ot ve genel temizlikleri yapılarak, 29 Mayıs’a kadar tamamlanması planlanıyor. Ayrıca ilçedeki tüm kabir ve hazirelerle ilgili bir çalışma takvimi hazırlayan Fatih Belediyesi, ilerleyen süreçte etaplar halinde projeleri, restorasyonları ve bakımları gerçekleştirecek.