TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Fatih’in Ağaçlarında Büyük Tehlike “Anoplophora Spp.”


Ülkemizde daha önce varlığı bilinmeyen, İç ve Dış Karantinaya tabi zararlı olan Anoplophora spp. (Turunçgil uzunantenli böceği) zararlısı ilçemizde tespit edilmiştir.

Kamuoyu Bilgilendirmesi

Ülkemizde daha önce varlığı bilinmeyen, İç ve Dış Karantinaya tabi zararlı olan Anoplophora spp. (Turunçgil uzunantenli böceği) zararlısı ilçemizde tespit edilmiştir. Yedikule Mahallesi başta olmak üzere yakın bölgelerinde gözlenen zararlı ile mücadele etmek üzere İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Bitki Sağlığı Şefliği ile çalışmalar sürdürülmektedir. Mücadelesinde zararlının zarar verdiği tespit edilen ağacın belirlenmesinin hemen ardından ağacın bilgimiz dahilinde ilaçlanması ve devamında gözlenerek gerekiyorsa tarafımızca ağacın imha edilmesi gerekmektedir.

Söz konusu zararlının larvaları ağaçların odun dokusunda beslenerek zarar vermekte ve ağacı tamamen kurutmaktadır. Ağacın gövdesinden çıkış yapan erginlerin oluşturduğu çıkış deliklerinden ya da erginlerin görülmesi ile zararlının varlığı daha kolay tespit edilmektedir. Ergin çıkış delikleri 10-15 mm çapında olabilmektedir. Zararlı böcek siyah renkte uzun antenlere sahip üzerinde beyaz lekeler bulunan 25-35 mm uzunluğundadır. Bacaklarının üst kısımları beyazımsı mavimsi bir renktedir. 300 m ye kadar uçabilmekte ve zarar verdiği bölgenin 50 m civarındaki diğer ağaçlarda da zarar verme ihtimali gözlenmektedir. Erginler mayıs ve ağustos ayları arasında ortalama 1-3 ay yaşamakta olup bu aylarda yoğun olarak gözlenmektedir.

Zarar yaptığı bitki türler arasında; Acer spp. (Akçaağaç), Aesculushippocastanum( At Kestanesi), Alnus spp. (kızılağaç), Betula spp. (Huş Ağacı), Cornus spp. (kızılcık), Corylus spp. (fındık), Cotoneaster spp. (dağ muşmulası), Crateagus spp.(alıç ağacı), Fagus spp. (kayın ağacı), Ficus spp. , Hibiscus spp., Lagerstromia spp., Mallotus spp., Malus spp. (elma ağacı), Morus spp. (dut ağacı), Platanus spp. (çınar ağacı),Populus spp. (kavak ağacı), Prunus spp. (kiraz ağacı), Pyrus spp. (armut ağacı), Salix spp.(söğüt), Rosa spp. (gül), Ulmus spp. (karaağaç) bulunmaktadır.

Özellikle ilçemizin Yedikule bölgesinde rastlanan bu zararlı park ve yeşil alanlarımızda, cami, okul ve diğer kamu kurumlarının bahçesinde, apartman ve konutların bahçesinde gözlenmekte ve mücadelesi için hassasiyetle anında Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimize bilgi verilmesi gerekmektedir. Göz ardı edilmesi durumunda Yedikule Mahallesi başta olmak üzere zararlının ilçe geneline yayılarak çok sayıda ağaç ve çalı türünün zarar görmesine sebep olmasından endişe edilmektedir. Geçen yıl içinde sadece Zeytinburnu sınırları içerisinde 150 nin üzerinde yetişkin ağaç bu sebeplerden dolayı uzmanların kontrolünde imha edilmiştir. Konuyla alakalı belediyemize ait 444 0 176 no’lu Fabim hattı aranarak bilgi verilmesi hususu kamuoyuna, önemle duyurulur.

FATİH ‘DE ZARARLININ TESPİT EDİLDİĞİ AĞAÇ TÜRLERİ

 • Acer spp. (Akçaağaç Türleri) (En yoğun rastlanan ağaç türüdür.)
 • Salix spp. (Söğüt Türleri
 • Populus spp. (Kavak Türleri)
 • Platanus spp. (Çınar Türleri)

FATİH ‘DE ZARARLININ TESPİT EDİLDİĞİ AĞAÇLARIN MAHALLERİ

Belirtilen mahallelerde cadde, sokak, cami ve kurum bahçeleri, özel mülk bahçelerinde söz konusu böcek tespit edilerek imha edilcek ağaçlar işraetlenmiş olup belirlenen ağaçların imhasının ardından belirlenen bölgelerde sağlıklı ve söz konusu böceğe dayanıklı türlerin dikimi gerçekleştirilecektir.

 • Yedikule Mahallesi (Cadde, Sokak, Cami ve kurum Bahçeleri, Özel Mülk Bahçelerinde)
 • Sümbül Efendi Mahallesi
 • Silivrikapı Mahallesi
 • Mevlanakapı Mahallesi
 • Seyid Ömer Mahallesi
 • Şehremini Mahallesi
 • Karagümrük
 • Hırka-i Şerif Mahallesi
 • Topkapı Mahallesi