TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Azınlık Cemaatleri İftarı


absmiddle Yazdır   -A | A+ 10.07.2015
Azınlık cemaatleri tarafından Or-Ahayim Balat Hastanesi'nin bahçesinde Türkiye’nin her yerinden gelen Rum, Ermeni, Keldani, Bulgar, Gürcü, Süryani ve Musevi cemaat liderlerini bir araya getirmek için iftar programı düzenlendi.

Düzenlenen iftara azınlık cemaat liderlerinden oluşan yaklaşık 300 kişinin yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı ve Fener Rum Patriği I. Bartholomeos katıldı.

İftar programında yapılan şükür duası çeşitli dinlerin din adamları tarafından yapıldı.

CEMAAT LİDERLERİYLE AYNI EKMEĞİ PAYLAŞTIK

İftar programında konuşan Vali Şahin, “Bizi bir araya getiren bütün cemaatlerimize özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bakınız din, dil, ırk ayrımı yapılmaksızın bütün cemaatlerimiz ve diğer illerden gelen vakıf temsilcilerimiz bu iftar sofrasında buluştuk ve aynı ekmeği paylaştık. Çünkü kardeşliğin en iyi paylaşıldığı yer sofralardır.

Aynı sofrada buluşma geleneği yüzlerce yıldır hayat bulmuştur. Burada ülkemizin bütün renklerini bir araya getiren ve her şeyden önce gönüllerimiz doyuran Ramazan’ın hayırlara kapı açmasını temenni ediyorum” dedi.

MÜSLÜMAN VE HRISTİYAN KARDEŞLERİMİZLE BİRLİKTEYİZ

"Dinler arasındaki saygımız çok büyüktür. Onun için bu programda Hristiyan ve Müslüman kardeşlerimizle birlikteyiz" diyen Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, ”15 yıldır Müslüman kardeşlerimizin inancına saygı için düzenlediğimiz bu iftar programımızı Hristiyan inancına mensup insanlarımızla birlikte düzenlemenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu dostluk soframızın yüzyıllar önce İstanbul’da kurulan ilk mekanlardan biri olan Balat’ta yapıyoruz” şeklinde konuştu.