TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Fatih Protokol İftarında Buluştu


absmiddle Yazdır   -A | A+ 14.07.2015
Tarihi Yarımada Fatih’in protokolü Fatih Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen iftar yemeğinde buluştu.

Fatih Belediyesi’nin her yıl düzenlediği ve yoğun katılımla geçen geleneksel protokol iftarı bu yılda Fatih Belediyesi Topkapı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. Tarihi Topkapı surlarının hemen yanındaki tesislerde açık havada düzenlenen iftar yemeğine, Fatih Kaymakamı Ahmet Ümit, Fatih Belediye Başkanı, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut, Ak Ahmet Fatih İlçe Müftüsü İrfan Üstündağ ve Ak Parti Fatih İlçe Başkanı Ahmet Hamdi Görk’te katıldı. Fatih Belediyesi Meclis Üyeleri, ilçe protokolü üyeleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, ilçedeki üniversitelerin rektörleri, ilçedeki okulların müdürleri, spor kulüplerinin yöneticileri, muhtarlar ve şehit aileleri de iftar yemeğindeydi.

BAŞKAN: RAMAZAN AYI GÖNÜL ALMA AYI

Tarihi surların gölgesinde düzenlenen iftar yemeğinin ev sahibi Fatih Belediye Başkanı , davetlileri kapıda karşıladı. Başkan, iftar öncesi, masaları dolaşarak davetlilerle tek tek ilgilendi. Birlik, beraberlik mesajlarının verildiği iftar yemeği sonrası konuşma yapan Başkan, davetlilere, “Fatih’e hizmet eden siz gönül dostlarımız, geleneksel iftarımızda bu akşam bu tarihi mekanda, Fethin sembolü olan surların gölgesinde bizimle birlikte oldunuz” diyerek katılımlardan dolayı teşekkür etti.

Konuşmasında, rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan’ın modern hayatta kaybolan birlik, beraberlik ve paylaşma duygusunu yenden kazandırdığına dikkat çeken Başkan, Fatih Belediyesi olarak, Ramazan ayının sosyal boyutunun kendilerine verdiği sorumlukla hareket ettiklerini belirterek sokak iftarlarının önemini anlattı.

Başkan, “İlk kez 2005 yılında, Yedikule Gençağa Caddesi’nin yayalaştırılması sırasında başlattığımız ve her yıl düzenlediğimiz sokak iftarlarımız bu yıl da devam ediyor. Her akşam bir sokak iftarımızda, zenginle fakiri aynı sofra etrafında buluşturuyoruz. Aynı sofrada, aynı ekmeği, aynı yemeği paylaşıyoruz. Aynı sokakta yaşayan, ancak, belki birbirlerini tanımayan komşuları bir araya getirerek sevgi köprüleri kuruyoruz. Geleceğimizin emanetçisi çocuklarımız bu sofralarda, büyükleriyle iftar yapmanın mutluluğunu yaşarken, hafızalarına ve gönüllerine paylaşmanın, muhabbetin ve sevginin tohumlarını atıyoruz. İftar sofralarımız Ramazan ayı sonuna kadar devam edecek “ diye konuştu.

Başkan'dan sonra kürsüye gelen Fatih Kaymakamı Ahmet Ümit’te Ramazan ayının anlam ve öneminden bahsederek, ramazan ayının en güzel şekilde değerlendirmesi gerektiğini söyledi. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ta bir konuşma yapara iftar programına katılanları selamladı.

Tarihi surların dibinde maneviyatın hissedildiği iftar programı Fatih Müftüsü İrfan Üstündağ’ın yaptığı duanın ardından sona erdi.