TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Tarihi Eserlerimiz Emin Ellerde


absmiddle Yazdır   -A | A+ 04.12.2015
Fatih’teki tarihi eserlerin duvarlarına yazılan grafiti, sprey boya yazıları Fatih Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerince kumlama yöntemiyle temizleniyor.

Fatih ilçesi, İstanbul’un en eski yerleşim yeri olması ve Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma onlarca saray, cami, çeşme gibi tarihi eserlere sahip olmasından dolayı ‘Tarihi Yarımada’ olarak adlandırılmaktadır. Fatih Belediyesi’nin asli görevlerinden biri de bu eserlerin korunarak, gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak. Bunun için yürütülen çalışmalardan biri de eserlerin duvarlarındaki kötü yazı ve çizimlerden arındırılması.

Eserler Kumlama Yöntemiyle Temizleniyor

Fatih Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinden oluşturulan kumlama ekibi ilçede bulunan çeşme, türbe, okul, cami, kilise gibi tarihi yapıların duvarlarına yazılan grafiti, sprey boya yazılarını kumlama makineleriyle ve bu makineler için özel üretilen kuvars garnet kumu sayesinde yapıların doğal dokusuna zarar vermeden temizliyor. 2015 yılı itibariyle başlatılan kumlama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.