TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

İlk İftar Sultanahmet’te


absmiddle Yazdır   -A | A+ 07.06.2016
Geleneksel hale gelen Sultanahmet’teki ilk iftar programına yoğun katılım oldu. Fatih Belediyesi tarafından Ramazan ayında her gün başka bir mekanda kurulan iftar sofralarının ilki geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Sultanahmet Meydanı’na kuruldu.

Sultanahmet Meydanı, Ramazan’ın ilk gününde binlerce vatandaşın konuk olduğu dev iftar sofrasına ev sahipliği yaptı.

Meydanda toplananlar. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndan özel olarak getirilen gerçek topun atılmasıyla oruçlarını açtı.

Türkiye’de ilk kez 2005 yılında Fatih Belediye Başkanı tarafından başlatılan sokak iftarı kültürü geleneğini sürdürmeye devam ediyor.

Ramazanın ilk gününde binlerce vatandaşı aynı sofrada buluşturan Fatih Belediyesi Sultanahmet Meydanı’nda kurulan dev iftar sofrasında yerli ve yabancı çok sayıda vatandaşı konuk etti.

İftar programına Başkan'nın yanı Fatih Kaymakamı Ahmet Ümit, ilçe protokolü ve yerli ve yabancı binlerce kişi katıldı.

Fatih Belediyesi'nin ev sahipliğinde Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen iftar programında 15 bin kişi aynı anda iftarlarını açtı. Program her yıl olduğu gibi bu Ramazan'da da yoğun ilgi gördü. Evlerinden iftarlıklarını getiren vatandaşlar parklarda ve yeşillikler üzerinde sofra açarken, yaklaşık 15 bin kişi Fatih Belediye Başkanı top atışını gerçekleştirmesiyle oruçlarını açtı.

Top atışını gerçekleştiren Başkan , "Ramazan'da Sultanahmet Meydanı'nda gördüğünüz gibi 20 bini aşkın insanla, dünyanın her yanından gelen insanlarla, toplumun her kesiminden insanlarla bir aradayız, bir sofradayız. Biraz sonra da ezanla birlikte aynı yemeği paylaşacağız. Eşit şekilde oturuyoruz ve eşit şekilde buradan kalkacağız. Bu bizim açımızdan son derece önemli. Bizim geleneğimizde Ramazan'ın ilk günü çok önemlidir. Genellikle ailenin fertleriyle birlikte otururlar. Ama görünen o ki kendi ailesiyle yakın ailesiyle birlikte olmaktan çok burayı tercih eden ve hiç tanımadığı insanlarla aynı sofrayı paylaşmak isteyen insanlarla beraberiz" dedi.

Başkan, “Bizim küçüklüğümüzde ezan okunduğunu değil top patladı mı diye iftar yapalım derdik. Biz de İstanbul’da Ramazan’ın topunu burada patlatıyoruz.

Dünya da yaşayan tüm insanlara Ramazan münasebetiyle huzur, barış ve mutluluk gelir. Bize daima sorarlar neden Ramazan da iftar Sultanahmet’te bulunmak insanı bu kadar heyecanlandırır’’

"SULTANAHMET MEYDANI BU TÜR ETKİNLİKLERİN MERKEZİ OLMUŞTUR"

Sultanahmet Meydanı'nda gerçekleştirilen iftar programının önemine değinen Başkan, " Sultanahmet Meydanı bu tür etkinliklerin geleneksel etkinliklerinde merkezi olmuştur. Cumhuriyet döneminde de ve son 30 yılda da Ramazan denince akla Sultanahmet Meydanı gelir. İnsanlar muhakkak çocukları ve aileleriyle birlikte buraya bu vakitlerde veya sahur vakti gelirler. Mutlaka burada belli bir zaman geçirirler. Amacımızda insanların Ramazan'da bu arzu ettikleri manevi atmosferi oluşturmak. Çevreyi düzenliyoruz. Çok güzel sofralar oluşturuyoruz. En güzeli de her taraftan gelen bu insanlarla bu güzel atmosferi oluşturmaya gayret ediyoruz" diye konuştu.

Başkan, ailelerin özellikle çocuklarını getirerek Sultanahmet'te zaman geçirmelerini istedi.