TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

4. Afrika Kupası Gana'ya Gitti


absmiddle Yazdır   -A | A+ 28.06.2016
Fatih Belediyesi’nce 10 Mayıs - 11 Haziran 2016 tarihleri arasında düzenlenen ‘4. Afrika Kupası Futbol Turnuvası’ sona erdi. 16 Afrika ülkesinin katıldığı turnuvanın oldukça çekişmeli geçen Gana- Sierra Leone final maçını 2-0 kazanan Gana kupanın sahibi oldu.

Fatih Belediye Başkanı'nın sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen turnuvaya 16 Afrika ülkesinden transfer vaadiyle kandırılıp, Türkiye’ye getirilen ve daha sonra burada kaderleri ile baş başa bırakılan Afrikalı futbolculardan kurulu takımlar katıldı. Fatih Belediyesinin ev sahipliğinde başlayan turnuva bir ay sürdü. Mimar Sinan Stadı’nda yapılan birbirinden heyecanlı maçlarda Fatih Belediyesi Afrika Dostluk Spor Futbol Takımı’yla aynı kaderi yaşayan Gana, Mali, Somali, Gabon, Etiyopya, Kongo, Nijerya, Kenya, Kamerun, Liberya, Cotodivoire, Burkina Faso, Senegal, Uganda, Sierra Leone ve Angola futbol takımlarının futbolcuları ter döktü.

TARAFTARDAN COŞKULU DESTEK

Turnuva, geçen yılın şampiyonu Zambiya ve Nijerya maçıyla başladı. Bir ay boyunca çekişmeli maçlara sahne olan Afrika Kupası Turnuvası’nın üçüncülük maçı Kenya- Liberya arasında oynandı. Kupanın üçüncüsü Liberya’yı 4-1 yenen Kenya oldu. Kupanın final maçı ise Gana- Sierra Leone arasında oynandı. Oldukça çekişmeli geçen maçta sayısız gol pozisyonları yaşandı. 90 dakika boyunca maçın kontrolünü elinde tutan Gana maçı penealtılarda 5-4 kazanarak kupanın sahibi oldu. Mimar Sinan Stadı’nı dolduran Gana taraftarları sahaya inerek kupa sevincini futbolcularla birlikte yaşadı. Turnuva’nın ikincisi Somali, üçüncüsü Mali olurken, Nijerya turnuvayı dördüncülükle bitirdi. Bir ay süren turnuvanın gol krallığına attığı 8 golle Mali takımından Faruk Yaya oldu.