TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Fatih’te Ağaçlar Bahara Hazırlanıyor


absmiddle Yazdır   -A | A+ 09.03.2017
Fatih’teki tüm ağaçların bakımları Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından kış aylarında da hummalı bir şekilde devam ediyor.

 Fatih Belediyesi; ilçe sınırları içerisindeki park ve yeşil alanların bakımlı, temiz ve sürekli canlı kalmalarını sağlamak amacıyla, içinde bulunduğumuz kış aylarında da çalışmalarını hız kesmeden devam ettiriyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yürütülen bakım çalışmaları kapsamında ağaçlar budanıp, çimler biçiliyor, mevsimlik çiçekler dikiliyor, havuzlar temizleniyor ve vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda ekipler ilçedeki eksiklikleri gidermek için var gücüyle çalışıyor.

 Bu çalışmalar kapsamında, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunca kesilmesi uygun görülen ve peyzaj değeri olmayan (kokar ağaç -Ailanthus altissima-), incir ağacı (Ficus carica) ve dut ağacı (Morus ssp.),  yabani olarak türediğinden tarihi duvarlarda dağınık bir şekilde gelişim gösteren ağaçlara budama işlemleri yapılıyor. Başta emniyet olmak üzere, estetik ve tarihi değer kaybı gibi çeşitli olumsuzluklara da sebep olan ağaçlar; budama ve dip kesim işlemleri ile temizlenmekte ve kesimin ardından yabani ağaç dipleri ilaçlanıyor.

 Ağaçlar Tetkiklerden Sonra Budanıyor

İlçemizde cadde, sokak, parklar, yeşil alanlar, kamu alanlarında vatandaşlarımızdan gelen talepler Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince yapılan tetkiklerin ardından ağacın gelişimi açıdan değerlendirilerek teknik açıdan uygun şartların sağlanmasının ardından budama işlemleri gerçekleştiriliyor. İlçemizde 2016 yılı içerisinde 2970 ağaç budanmıştır. Ağaçlar kent içi ağaçlandırma kriterleri gözetilerek budanmaktadır. Budama talepleri Kasım ayı itibariyle alınmakta olup Şubat ayında talep alımları kapanmakta ve 15 Mart tarihine kadar gelen talepler sonuçlandırılmaktadır.