TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Cundi Parkı ve Sosyal Tesisleri Çevre Düzenleme Projesi


absmiddle Yazdır   -A | A+ 04.10.2017
Küçük ayasofya Mahallesi’nde daha önce halı saha olarak hizmet verilen alan, Fatih belediyesi Park ve bahçeler Müdürlüğü olarak yeniden düzenlenerek eşsiz güzellikle bir parka çevriliyor. 5 bin 700 metrekarelik alan da bir de sosyal tesis inşa ediliyor.

Küçük Ayasofya Mahallesi’nde Cinci Meydanı Sokak’ta yer alan ve mevcut düzeniyle özel halı saha olarak hizmet veren proje alanı; tarihi deniz kara surları ve banliyö tren hattı sınırında yer almakta olan park alanımız  Sultanahmet Meydanına 500 m, Küçük Ayasofya Cami ne 100 m, sahile 100 m mesafededir. Çevresinde eski eser ve  tarihi birçok yapı bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak kullandığı geçiş güzergahındadır. Eski kullanımında turistik açıdan işlevsel olmayan ve çevre halkın rekreatif ihtiyaçlarını karşılayamadığı bir alan iken yapılan proje tasarım çalışmalarının ardından avan projesi İstanbul II. Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu nun 07.04.2015 tarih ve 1069 sayılı kararı ile onaylanmış ve “Cundi Parkı Revize Edilmesi İşi” adı altında ihale edilerek 03.08.2015 tarihinde uygulama çalışmalarına başlanmış  ve 17.07.2018 tarihinde kullanıma açılmıştır. Toplam 5218,71 m² lik proje alanında yapılan düzenlemelerde; meydan alanı, gezinti yolları, oturma ve dinlenme alanları, süs havuzu, otopark, yeşil alanlar (Bitki Gösteri Alanları, Mevsimlik Çiçek Alanları, Ağaç, ağaççık ve çalılar) ve sosyal tesis yapısı gibi fonksiyonlar yer almaktadır.

 

Sosyal Tesis

Cundi Parkı içerisinde Sosyal Tesis olarak planlanan yapı görsel ve fonksiyonel açıdan bölgeye yakışan bir mimaride projelendirildi. Marmara mermeri ile kaplanarak, Osmanlı deseni el işçiliği ile bezendi. Sosyal tesisin, kapalı alanı balkon ve terası 235 metrekarelik alana sahip. Balkon ve teras kısmında açılır kapanır tente ile tesis yazkış kullanılabilecek şekilde planlandı. Ayrıca binanın bodrum katında 2 bay, 2 bayan ve 1 engelli lavabosu ile mescit yer alıyor. Sosyal tesis olarak tasarlanan bina da kaba işler sona ermiş olmuş ince işler devam ediyor. Yapının en kısa sürede tamamlanarak, park ile birlikte vatandaşların hizmetine sunulması planlanıyor.