TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Fatih’te Sokak Sahur Geleneği Başladı


absmiddle Yazdır   -A | A+ 17.05.2018
2006 yılında Fatih belediyesi tarafından başlatılan sokak iftarı geleneği önce tüm İstanbul’a sonra da tüm Türkiye’ye yayılmıştı. Şimdi Fatih Belediyesi bir ilke daha imza atarak sahur geleneğini başlattı.

İlk iftarın Sultanahmet’te patlatılan top atışıyla yapılmasının ardından aynı meydanda bu seferde sahur sofrası kuruldu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Fatih Belediyesi tarafından Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen iftar programı düzenlendi. İftara katılan yaklaşık 30 bin kişi, Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı Topçu Birliği’nin yaptığı top atışıyla birlikte ilk oruçlarını açtı. 

Binlerce kişinin hep birlikte oruç açmasının ardından akşam, yatsı ve teravih namazlarının ardından sahur için hazırlıklar yapılmaya başlandı.

Fatih Belediyesi tarafından Alman Çeşmesi ile Dikilitaş arsasına kurulan sahur sofrasına vatandaşlar ve turistler yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye’de ilk kez düzenlenen sokak sahur programına katılan Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver, Türkiye’de soksak iftarı kültürünü başlatan belediye olarak bir ilke daha imza attıklarını belirterek ‘Bundan tam 12 yıl evvel Fatih’te sokak iftarı sofrasını kuran belediye Fatih’ti. Şimdi yine sizlerle bir ilke daha imza atıyoruz. Bugünden sonra her gün sokak sahur programlarımız devam edecek. Allah bizi başı rahmet, ortası mağfiret sonu ise cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan’a kavuşturduğu için ne kadar hamd etsek azdır’ dedi.

Başkan Suver daha sonra ilk sahur sofrasına gelen yüzlerce vatandaşla birlikte sahurunu yaptı.