TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

YEPGEM & BTM 3. Dönem Girişimcileri Yatırımcılarla Buluştu


absmiddle Yazdır   -A | A+ 21.07.2018
Fatih Belediyesi’nin Yenilikçi Projeleri Geliştirme Merkezi Programı YEPGEM & BTM girişimci ve yatırımcı buluşmasının üçüncüsü gerçekleştirildi.

Yenilikçi Projeleri Geliştirme Merkezi (YEPGEM) ile BTM(Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi) ortaklaşa gerçekleştirilen teknoloji tabanlı yenilikçi projeler 3. Çağrı Dönemi finalist girişimcileri yatırımcılarla buluşma toplantısı Fatih Belediyesi Çatladıkapı Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. Toplantıya Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Okan Erhan Oflaz, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşik, birçok yatırımcı ve girişimciler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Okan Erhan Oflaz, YEPGEM kuruluşunun amacı ve yapılan çalışmalarla ilgili kısa bir bilginin ardından iki de müjdeli haber verdi. Oflaz, Eminönü Sirkeci’de iki ayrı binanın Start Up ve Teknokent merkezleri olarak hazırlandığını, 2018 yılının sonuna doğru her iki merkezinde açılacağını müjdeledi.  

Toplantıda YEPGEM 3. Çağrı dönemi finalisti 11 girişimci grup, yatırımcıların karşısına çıkarak teknoloji tabanlı yenilikçi projelerinin yatırım almasına yönelik sunumlarını gerçekleştirdi. Sunumların ardından yatırımcılar, kendilerini cezbeden ve endüstriyel bir ürün haline getirebileceklerini düşündükleri projelerle ilgili olarak girişimcilerin daha geniş bilgi sunabilecekleri stantlarda bir araya geldiler.

YEPGEM çatısı altında değerlendirilen teknoloji tabanlı girişimci projeler, proje yatırımcılarına yönlendiriliyor. Laboratuvar çalışması gereken proje üniversiteler ve TÜBİTAK tarafından takip ediliyor. Daha sonra fon ve üretim gerektiğinde fon desteği ve üretim desteği de verilerek ürün haline gelmesinin ardında da ticaret ve sanayi alanında değerlendirilmesi gerçekleştiriliyor. Böylece girişimcinin ürettiği bir çalışma son kullanıcısına kadar ulaşmış oluyor. Burada girişimcinin buluşları YEPGEM’in yönlendirmesi ve projeleri sahiplenmesi sayesinde artık son kullanıcıya kadar ulaşmış bir değer olarak hayata geçirilmiş olacak. YEPGEM bir nevi hayallerin gerçeğe dönüştürüldüğü bir merkez olarak da değerlendirilebilir.

Fatih Belediyesi öncülüğündeki projede çözüm ortakları arasında; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, Borsa İstanbul, TÜBİTAK Martek, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Teknokent, Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Selahattin Zaim Üniversitesi, İstanbul Bilim Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi TeknoPark, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, TEB Girişim Bankacılığı, Turkish Trade Center (Chicago/Amerika), North Star Innovation (Amerika), Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), Genç MÜSİAD, TR Angels, Albaraka, StarCamp (Silikon Vadisi, Türk Kuluçka Merkezi) bulunuyor.