TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Müdür: Sema ART ÖZÇELİK

Müdürlük İletişim Bilgileri
Başkanlık Hizmet Binası
E-Mail: basinyayin@fatih.bel.tr
Tel: (0212)453 14 53
Tel: (0212)453 14 00

T.C. FATİH BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Akşemsettin Mahallesi (Hocaüveyz Mevkii) Adnan Menderes Vatan Bulvarı No:54 Fatih - İstanbul

 

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Belediye hizmetlerinde memnuniyeti arttırmak, İlçe halkı üzerinde güvenilir, beklentilerin karşılandığı güçlü bir belediye olgusunu oluşturmak, yönetime katılımı sağlamak, halkın farkındalığını artırmak, yerel yönetimleri ve yerel demokrasiyi güçlendirmek adına çözümler üretmektedir.

Ayrıca; yazılı ve görsel medyanın takibi, düzenlenen sosyal, kültürel ve teknik hizmetlerin tanıtımlarının çeşitli materyallerle yapılması, öneri ve şikayetlerin en kısa zamanda çözüme ulaştırılması, sosyal belediyeciliğin güçlendirilmesi amacıyla toplumun her katmanına ulaşacak projeler hazırlanması müdürlüğümüzün temel faaliyetleridir.

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, kendi içindeki örgütsel yapısı aşağıda ifade edilmektedir.

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve birimlerinin faaliyetleri incelendiğinde Müdürlük birimleri hizmetlerinin tamamen halka açık bir yapısı olduğu görülür. Sunulan hizmetlerin; Basın Yayın, Halka ilişkiler, Sosyal işleri kapsayan hizmetlerden oluştuğu görülür.

Bu bağlamda;

Vatandaşın 4982 Sayılı kanun gereği, kanunda yer alan istisnalar dışındaki her türlü bilgi veya belge bilgi edinme başvurularının kabul edildiği Bilgi Edinme, Cumhurbaşkanlığı genelgesi doğrultusunda “Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)” , İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlarımızla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla (Açık Kapı), Bilgisayar teknolojisi ve yazılımı ile telefon alt yapısının imkanları birleştirilerek geliştirilmiş olan Fatih Belediyesi İletişim Merkezi (FABİM) bürolarımız müracaat edenlerin isteklerini, şikayetlerini en kısa zamanda çözüme ulaştırmaktadır.

Müdürlüğümüze bağlı Basın Danışmanlığı, esas itibariyle Fatih Belediyesi ve Belediye Başkanı Sn. M.Ergün TURAN ile medya arasındaki ilişkileri düzenlemektedir. Danışmanlık; belediyemizin projeleri ve icraatlarla ilgili doğru bilgilerin kamuoyuna yansıtılmasını amaçlar. Günlük gazetelerin taranarak başkanlık makamına sunulmasını amaçlar. Kültür sanat etkinlikleri, proje çalışmaları, ilgili birimlerin gerekli basın hizmetleri ile CD kayıt ve fotoğraf çekimi, kamera çekimi, çekilen fotoğrafların çoğaltılması, vadantaşlarımıza ulaştırılması, ilgili müdürlüklere dağıtılması ve arşivlenmesi, belediyemiz projeleri tanıtım filmlerinin hazırlanması; özel dizi, film ve reklam çekimlerinin izinlerinin verilmesi ve takibi Basın Danışmanlığımız tarafından yürütülen faaliyetlerdir.

Belediyemiz; halkla ilişkiler çalışmaları kapsamında belediyemiz ile vatandaşlarımız arasında köprü vazifesi görerek kamuoyu oluşturulması,vatandaşlarımızın haklarının korunması, vatandaşlarımızın düşüncesini alma ve vatandaşlarımızı bilgilendirme, sorunlarını gidermek amacıyla halk günleri, halk meclisi toplantıları, ev ve hasta ziyaretleri, esnaf ve dernek ziyaretleri düzenlenmektedir. Vatandaşlarımızın memnuniyetini, yaşadıkları bölgelerde yapılacak hizmetler hakkında vatandaşlarımızın görüşlerini almak için anket çalışmaları da yapılmaktadır.

Kariyer Merkezi, Fatih ilçesinde oturan ve iş aramakta veya mesleki olarak kendini geliştirme arzusunda olan  vatandaşlara yardım amacıyla oluşturulan Kariyer Merkezi, iş arayanları, vasıf ve nitelik analizi sonuçlarına göre uygun iş fırsatlarına  yönlendirmenin yanı sıra uygun işyeri ve kurumlara yönlendirme. Bunun yanısıra mesleki açıdan kendini geliştirmek isteyenleri uygun meslek kurslarına, seminerlere yönlendirme ve takibi yapılmaktadır. Birim, çalışmalarını profesyonel bir şekilde yürütmektedir.

Sosyal Faaliyetler çalışmaları kapsamında ilçemizde yaşayan halkımızın, sosyal yardım, kültürel faaliyet, Sportif aktiviteler, kadınlara yönelik aktiviteler ve engelli vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için belediyemiz bünyesinde “ Yavuz Selim Yaşam Merkezi” adı altında ek hizmet birimimiz faaliyete geçmiştir. Bu merkez; sosyal işler, gençlik spor, engelliler, kadın ve aile birimlerinden oluşmaktadır.

Çeşitli fuar, sunum, söyleşi, sempozyum, festival, şenlik vb. programların duyurusu, daveti ve alan süslemesi, organizasyonların takibi ve basılı malzemelerden oluşan başkanlık makamına sunulan hediyelerinde takibi müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır.

  

T.C. Fatih Belediye Başkanlığı Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliği

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Hizmet Standartları Tablosu