TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Kullanmadığınız Eşyalar Geri Dönüştürülüyor


absmiddle Yazdır   -A | A+ 26.11.2018
Fatih Belediyesi ikinci el kıyafet, tekstil, çanta ve ayakkabı gibi giyim eşyalarının geri kazanımı için yeni bir projeyi hayata geçirdi. İlçede birçok noktaya yerleştirilecek kumbaralardan toplanan kıyafetler, kullanılabilir hale getirilerek ihtiyacı olanlara dağıtılacak.

Fatih Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nce geliştirilen proje ile ilçede belirli noktalara yerleştirilen kumbaralardan toplanan kıyafetler kullanılabilir hale getirilerek, ihtiyacı olanlara dağıtılacak. Proje kapsamında ilk etapta ilçede belirlenen ve vatandaşların yoğun olarak kullandığı Çarşamba ve Fındıkzade Çukurbostan Yaşam Parkları ile semt konaklarına kumbaralar konumlandırıldı. İlerleyen günlerde farklı park, meydan ve ana arterlere de kumbaralar konulmaya devam edecek.

Kötü Durumdaki Eşyalar Elyaf Ve İpliğe Dönüştürülecek

Toplanan kıyafetler, kullanılabilir olanlar ve olmayanlar şeklinde ayrılacak. Kullanılabilecek olanlar, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Kullanılacak durumda olmayanlar ise geri dönüşüm işlemleriyle elyaf ve iplik haline getirilecek. Bu çalışma ile sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkları kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir kent bırakmak için sıfır atık prensibi ve buna entegre bir yaklaşımla atıkların yönetimi sağlanmaya çalışılacak.