TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Fatih Belediyesi’nden Muhteşem Bir Kültür Hizmeti Daha


absmiddle Yazdır   -A | A+ 28.03.2019
Başkan Hasan Suver, Fatih’in dünü ve bu gününü yazdı... Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver, yazdığı “Fatih’in Kültürel Mirası” ve “Tarihin Tebessümü” kitapları ile Fatih’in dünü ve bu gününü anlattı…

Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver tarafından Fatih’in dünü ve bu gününü anlatan, “Fatih’in Kültürel Mirası” ve “Tarihin Tebessümü” kitapları yayınladı. Belediye binasında yapılan kitap tanıtım toplantısına Başkan Hasan Suver’in ev sahipliğinde Fatih Kaymakamı Kaan Peker, Ak Parti Fatih İlçe Başkanı Orhan Narin, ilçe protokolü, Başkan Yardımcıları, Müdürler, muhtarlar ve davetliler katıldı.

Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver tarafından bizzat kaleme alınan ve gelecek nesillere miras niteliğinde olan, “Fatih’in Kültürel Mirası” ve “Tarihin Tebessümü” kitapları 6 yıl süren araştırmalar sonucu hazırlandı. Kitaplarda, Fatih ilçesinin dünü ve bu günü adım adım anlatıldı. Arşiv niteliğinde fotoğrafların da yer aldığı kitaplarda, anlatımlar görsellerle zenginleştirildi. “Fatih’in Kültürel Mirası” isimli kitapta bin 136 konu başlığı ele alınırken, bin 130 fotoğraf kullanıldı. “Tarihin Tebessümü” isimli kitapta ise 73 konu başlığı ele alınarak, Fatih’in kültürel tarihsel süreç içerisindeki değişimi ve gelişimi anlatıldı. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği tanıtımda Başkan Hasan Suver kitapların içeriğine ilişkin bilgiler paylaştı. 

“Geçmişten gelen değerleri bugün yaşayanlara tanıtalım, anlatalım istedik”

Kitapta Fatih İlçesi’nin dünü ve bu gününü anlattıklarını ifade eden Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver, “Fatih, dünyanın herhangi bir yeri değil. Coğrafya olarak, topografya olarak baktığınızda burası özenle yaratılmış bir yer. İki denizin kavuştuğu, kıtaların buluştuğu bir yer. Bütün bunlar bize miras olarak kaldı. Bundan sonra bu şehirde yaşayanlar bu şehre layık olabilmeye zorunludur. Çünkü bu şehrin mekânı bize aslında bir şey söylüyor; ‘ben büyük bir birikimin oluşumuyum. Siz bu oluşuma göre davranın’ diyor. Yani bir insan ve mekân uyumunu bize sürekli telkin ediyor. Bunu anlayabilmemiz için de bu şehri tanımamız lazım. Mesela bizim eskiden İstanbul hanımefendilerimiz, İstanbul beyefendilerimiz vardı. Onlar bu şehrin yaşayanları olarak, bu şehrin kültürünü yaşıyor, temsil ediyorlardı. Fakat bu gittikçe elimizden, aramızdan sıyrılıp gidiyor. Bunu kazanmak, tutmak, edinmek, o kültürü yaşamak için en azından geçmişten gelen değerleri bugün yaşayanlara tanıtalım, anlatalım. Onlar neyin temsilcileri, neyin sorumluluğu içerisinde olduklarını bilsinler istedik.” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımız İstanbul Sevdalısı”

Kitabın önsüzüne, “Aziz İstanbul’un büyük sevdalısı Sayın Cumhurbaşkanımıza ithafımdır” şeklinde başladığını ifade eden Başkan Hasan Suver, “Cumhurbaşkanımız İstanbul sevdalısı. Aziz İstanbul’un büyük sevdalısı olarak tanımlıyorum ben, Cumhurbaşkanımızı. Bu konuda onun kadar olmasa bile aynı duygu vadisinde gittiğime inanıyorum. Bu çalışmayı yaptıktan sonra kütüphaneler haftası münasebetiyle Cumhurbaşkanımızla denk de geldik. Kitabı Cumhurbaşkanımıza takdim ettim. Çok hoşuna gitti, memnun oldu. Teşekkür etti” dedi.