TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Geleneksel Ramazan Topu Sultanahmet’ten Atıldı


absmiddle Yazdır   -A | A+ 07.05.2019
Sultanahmet'te 17 bin kişi top atışıyla ilk oruçlarını açtı

Fatih Belediyesi’nin Sultanahmet Meydanı'nda düzenlediği iftar programında yaklaşık 17 bin kişi, 1. Ordu Komutanlığı’na bağlı Topçu Birliği’nin yaptığı top atışıyla birlikte ilk oruçlarını açtı.

İstanbul Valiliği, Fatih Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası işbirliği ile Sultanahmet Meydanı'nda gerçekleştirilen iftar programı, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Şehit aileleri ve gazilerimizin de teşrifleriyle gerçekleşen iftar programı Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Mehteran takımının kısa bir konser verdiği iftar programına katılan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Fatih Kaymakamı Kaan Peker ve Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan vatandaşlarla birlikte Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı Topçu Birliği’nin yaptığı top atışı sonrası oruçlarını açtı.

 “Manevi iklimi tüm İstanbullularla paylaşmak istedik”

İlk iftar da konuşan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, “Bugün gönülleri bir kılmak için Ramazan'ın ilk topunu ateşlediğimiz dünyanın sıfır noktası ve medeniyetlerin buluşma noktası olan Sultanahmet Meydanı'nda çeşitli programlar düzenledik. Bu sayede Sultanahmet Meydanı'nda dolan manevi iklimi tüm İstanbullularla paylaşmak istedik. Geleneksel iftar topunu atarak, aziz İstanbul'umuz da ilk iftar sevincini sizlerle beraber yaşadık.” diye konuştu.

Fatih ve İstanbulluların yanı sıra yurt içi ve dışından, Sultanahmet Meydanı’na gelen birçok ziyaretçi kurulan iftar sofrasında hep birlikte manevi havayı da soluyarak huşu içerisinde oruçlarını açtılar.