Sosyal İşler Birimi


absmiddle Yazdır   -A | A+

SOSYAL İŞLER BİRİMİ

Yavuz Selim Yaşam Merkezi Nedir?

Bugün Fatih ilçesi, Balat Mahallesi’nde bulunan ve halen Fatih Belediyesi Yavuz Selim Yaşam Merkezi olarak kullanılan 6,500 metrekarelik alan, tarihi kaynaklara göre, Doğu Roma İmparatorlarından I. Leon döneminde (457-474) inşa edilmiş olan Aspar Sarnıcı’dır. Sarnıç adını İmparatorun emrine giren bir generalden almıştır. Osmanlı döneminde bostan olarak kullanılan sarnıç, Cumhuriyet döneminde küçük bir mahalleye dönüşmüştür. Çukurbostan adıyla bilinen alan, 1984’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılmış ve Eğitim Gönüllüleri Vakfı tarafından Eğitim Parkı olarak kullanılmıştır. Daha sonra Fatih Belediyesi’ne devredilen alan, 2004 yılından beri Fatih Belediyesi tarafından ek hizmet birimi olarak kullanılmaktadır.

2009 yılında kapsamlı bir yenileme geçiren ve yapısı değiştirilerek, yeni bir hizmet anlayışıyla yeniden hayata geçirilen tesis, günümüzde Yavuz Selim Yaşam Merkezi adıyla hizmet vermektedir. Fatih Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı olan Yavuz Selim Yaşam Merkezi’nde, Fatihlilerin ihtiyaç duyduğu her türlü sosyal faaliyet ve yardımlar, altı farklı birimle koordine edilmektedir. YSYM bünyesinde faaliyet gösteren birimler Sosyal İşler, Kadın ve Aile, Engelliler, Eğitim, Gençlik ve Spor Birimleridir.

Fatih Belediyesi YSYM Sosyal İşler Birimi Nedir?

Fatih Belediyesi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne bağlı olan Sosyal İşler Birimi, Fatih’teki bütün ihtiyaç sahiplerine imkânlar nispetinde ayni yardımlar yaparak sıkıntılarına ortak olmak amacıyla oluşturulmuştur. 2009’dan beri faaliyetlerini Çarşamba Çukurbostan’daki Yavuz Selim Yaşam Merkezi’nden yürüten birim, yardımları tek elden sevk ve idare etmektedir.
Birim Fatihlilerin moralini yüksek tutmak amacıyla kültür gezileri, özel gün etkinlikleri de düzenlemekte ayrıca bireylere de özel gün kutlamalarından, taziyeye kadar mektuplar göndererek, Fatihli olmanın avantajını yaşatmaktadır.
Vatandaşların Sosyal İşler Birimi’nin hizmetlerinden yararlanabilmesi için öncelikle Fatih Nüfus Müdürlüğü kayıtlarına göre Fatih’te yaşıyor olması ve TC kimlik numarası ile şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir. Dileyen Fatihli vatandaşlar, ziyaret öncesi konuyla ilgili önbilgi almak için 0212 521 53 53 numaralı telefonu arayabilirler.

A- Sosyal Yardımlar;
Kömür Dağıtımı
Butik Fatih (Giysi yardımı)
Barınma
Erzak
Aşevi
Cenaze Ailesi
Diyaliz Aracı Yardımı
Hasta Nakil Aracı Yardım

B- Özel Gün Etkinlikleri
Sokak İftarları
Bayram Sabahı Kahvaltı
Aşure İkramı
Anma ve Kutlama İkramları
Sünnet Şöleni

C- Geziler
Çanakkale Şehitlik Ziyareti
Edirne Gezisi

D- Tebrik ve Taziye Mektupları
Asker Ailesi “Hayırlı Tezkereler” Mektubu
İşyeri Açanları “Hayırlı Olsun” Mektubu

A- Sosyal Yardımlar
Osmanlı vakıf sisteminin en güzel örneklerinin halen yaşatıldığı Fatih’te, ihtiyaç sahibi olanların mağduriyetinin giderilmesi için Sosyal İşler Birimimizce yardımlar organize edilmektedir. Bir takım ihtiyaçlar belediyemiz tarafından temin edilirken, bazıları da hayırseverlerce karşılanmaktadır. Sosyal İşler birimiz, ihtiyaç sahibi ile hayırseverleri de Yavuz Selim Yaşam Merkezi’nde buluşturmaktadır.

Kömür Dağıtımı: İhtiyaç sahibi Fatihlilere kış aylarında  standart miktarda torba kömür yardımı yapılmaktadır. Yıl içerisinde Kaymakamlıktan kömür yardımı almayan Fatihliler, Kasım ayında müracaat ettikleri ve/veya kayıtlarını yeniledikleri takdirde, belediyece belirlenen miktarda kömür alabilmektedir.

Yangın Ailesi (Barınma) Yardımı: Fatih’te yaşayan ancak yangın gibi felaketlere maruz kalan vatandaşlarımızın acil barınma ihtiyacını temin için Fatih Belediyesi’nce başlatılan bu uygulama ile barınmaları sağlanmaktadır.
Erzak Yardımı: Fatih Belediyesi’nce ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlara altı ayda bir düzenli olarak erzak yardımı yapılmaktadır. Kuru gıdadan oluşan bu periyodik yardımın yanı sıra, Ramazan ayı boyunca Belediyemiz ve hayırseverlerin katkılarıyla oluşturulan erzak kolileri de vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Erzak yardımı alabilmek ve/veya yardımda bulunmak için Yavuz Selim Yaşam Merkezi Sosyal İşler Birimi’ne başvurmak gerekmektedir. Yardımlar hane başına bir koli şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Butik Fatih: Fatih Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde, ihtiyaç sahibi vatandaşların giysi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2004 yılında kurulan birim, önceleri ikinci el veya ihtiyaç fazlası giysilerin temizlenerek vatandaşlara ulaştırılması şeklinde hizmet verirken, 2010 yılından itibaren Butik Fatih adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Butik Fatih kadın-erkek, çocuk, bebek tüm ihtiyaç sahibi Fatihli vatandaşların kullanımı için ayakkabıdan, paltoya, iç çamaşırından çantaya kadar tüm giysi ve aksesuar ihtiyaçlarını tepeden tırnağa temin etmektedir. Orijinal ambalajındaki giysi ve aksesuarlar üretici firmalardan bağış yoluyla sağlanmakta ve ihtiyaç sahiplerine her üründen birer adet olarak verilmektedir. Butik Fatih her yıl, sosyal güvencesi olmayan, işsiz, evsiz, kimsesiz, yetim ve öksüz 3000 ihtiyaç sahibi vatandaşımızı tepeden tırnağa giydirmekte ve yüzlerini güldürmektedir.Aşevi:
Fatih Belediyesi Aşevi, Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesini yaşatmak için kurulmuştur. İhtiyaç sahibi vatandaşlara yılın 365 günü sıcak yemek yardımı yapılmaktadır. Günlük kapasite 2000 kişidir. Aşevinden yardım almak isteyen vatandaşlar,  Yavuz Selim Yaşam Merkezi Sosyal İşler Birimi’ne başvurabilir.

Diğer taraftan, Aşevi’ne yardım yapmak isteyen hayırseverler, kuru gıda ve canlı hayvan bağışında bulunabilir. Topkapı’da bulunan Fatih Belediyesi Aşevi’nde küçükbaş adaklık kurban satışı ve kesimi de yapılmaktadır. Aşevi, YSYM bünyesinde olmakla birlikte ayrı bir birimde hizmet vermektedir.

Cenaze Ailesi Yardım: Fatih ilçesi nüfusuna kayıtlı bir vatandaşımız vefat ettiğinde, cenazenin defin işlemlerini başlatabilmek için öncelikle 0212 444 0 176 FABİM (Fatih Belediyesi İletişim Merkezi)’ne bilgi verilmesi gerekmektedir. Bu bilgi FABİM’e ulaştıktan sonra, Sosyal İşler Birimi cenaze evine, lahmacun ve ayran göndermektedir. Ayrıca cenaze sahipleri talepte bulunurlarsa, belediyemizce görevlendirilen hoca, diledikleri akşam, vefat edenin duasını okumaktadır.
Diyaliz Aracı Yardımı: Böbrek hastası olup, diyaliz makinesine bağlanmak zorunda olan hastaların Sosyal İşler Birimi’ne başvurmaları halinde, diyaliz merkezine gidip gelebilmeleri için ücretsiz ulaşım imkânı sağlanmaktadır.
Hasta Nakil Aracı Yardım: Fatih’te ikamet eden hastalarımıza, hastaneden eve veya evden hastaneye nakil konularında hasta nakil aracı ücretsiz hizmet verilmektedir.

B- Özel Gün Etkinlikleri
Fatih Belediyesi, özel günleri hatırlatmak, yaşatmak ve kültürümüzün en önemli yapı taşı olan birlik ve beraberlik duygularını canlı tutmak için, çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bu etkinlikler çerçevesinde, halka çeşitli ikramlar yapılmakta ve paylaşmanın önemine dikkat çekilmektedir.

Sokak İftarları: Ülkemizde ilk olarak 2005 yılında Fatih Belediyesi’nin başlattığı ve tüm Türkiye’ye örnek olan sokak iftarları, Fatihlilerin Ramazan’ın manevi iklimini solumalarının yanı sıra halkımızı sevgi, kardeşlik ve dayanışma duygularıyla birleştiren ve aynı zamanda Ramazan’ın bolluk, bereket ve mağfiret dolu ikliminin de paylaşılmasını sağlayan bir organizasyondur. 2011 yılında 14 ayrı sokakta gerçekleştirilen Sokak İftarlarında toplamda 30 bin Fatihliye ikramda bulunulmuştur.

İftar Çadırları: Fatih’in merkezi yerlerinde, özellikle iftar saatinde evinde olamayan yolcular ve çalışanlara yönelik hizmet veren iftar çadırlarında Ramazan boyunca her gün 5 bin kişiye sıcak yemek ikram edilmektedir.

Bayram Sabahı Kahvaltı: Türkiye’de ilk olarak Fatih Belediyesi’nin başlattığı Bayram Sabahı Kahvaltı organizasyonunu kapsamında Fatih’teki belli başlı camilerde bayram namazı kılan 10 bin Fatihliye kahvaltı sofrası kurulmaktadır. Bayramın maneviyatını hissetmek ve paylaşmanın önemine dikkat çekmek için düzenlenen organizasyonda, Fatihlilerle bayramlaşılmaktadır.

Aşure İkramı: İslam’ın en güzel adetlerinden biri olan ve Muharrem Ayı’nın 10. Günü dağıtılan Aşure, aynı zamanda, birlik, beraberlik ve dayanışmanın simgesidir. Fatih Belediyesi aşure gününde, Fatih’in belli başlı camilerinde Fatihlilere on bin kase aşure dağıtarak, hem Muharrem ayının, hem de birlik, dayanışma ve paylaşma duygularının önemine dikkat çekmektedir.

Anma ve Kutlama İkramları: Fatih Belediyesi, Fatih’in doğum ve ölüm yıldönümü, İstanbul’un Fethi gibi özel günlerde, anma programının gerçekleştirildiği camide kutlama ve/veya anma amaçlı etkinlik gerçekleştirmekte ve programa katılanlara etli pilav, ayran ve tatlı ikram etmektedir. Kutlamalarda Fatih Belediyesi Mehter Takımı da konser vermektedir.

Sünnet Şöleni: Fatih Belediyesi’nin 2005’ten beri düzenli olarak gerçekleştirdiği Sünnet Şöleni organizasyonu ile her yıl yaklaşık 500 çocuk, doktorlar tarafından hastane ortamında sünnet edilerek, erkekliğe ilk adımı atmaktadır. Maddi imkânları kısıtlı olan çocukların tepeden tırnağa giydirildiği ve aileleriyle birlikte eğlendiği etkinlikte çocuklara çeşitli hediyeler de verilmektedir.

C- Geziler
Fatih’in neslini yetiştirmek gibi çok önemli bir sorumluluk üstlenen annelerimizin, bu görevi layıkıyla yerine getirebilmeleri için özellikle geçmişimizi iyi bilmeleri ve tarihi ve kültürel değerlerimizi çocuklarımıza aktarabilmeleri gerekir. Belediyemiz özellikle hanımlara yönelik olan düzenlenen Çanakkale Şehitlik Ziyaretleri ile yakın geçmişimizi ve Boğaz Gezileri ile yaşadığımız yerin doğal, tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmakta; böylelikle Fatih’in geleceğine yatırım yapmaktadır.

Çanakkale Şehitlik Ziyareti: Fatih Belediyesi 2009-2011 tarihleri arasında, üç yıl boyunca düzenlediği Çanakkale Şehitlik Ziyaretleri kapsamında yaklaşık 23 bin kişiyi milletimizin kahramanlığının destanlaştığı Çanakkale Şehitliklerine ücretsiz götürmüştür. Ziyaretlerden yararlanabilmek için Fatih’te ikamet ediyor olmak ve daha önce ziyaret programlarına katılmamış olmak gerekmektedir.

D- Tebrik ve Taziye Mektupları
Toplumu bir arada tutan en önemli unsurlarından biri de acıda ve sevinçte birlik olmaktır. Belediyemiz, kültürümüzün bu unsurunu canlı tutmak için Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne bağlı birimlerce ilçemiz sınırları içinde yaşayanlara çeşitli vesilelerle tebrik ve veya taziye mektubu göndermektedir. Sosyal İşler Birimimiz ise asker ailesine “Hayırlı Tezkereler” ve işyeri açanlara “Hayırlı Olsun” mektubu göndermektedir.

Asker Ailesi “Hayırlı Tezkereler” Mektubu: İlçemizde ikamet eden ve askerlik görevini yerine getirebilen kişilerin ailelerine paylaşımlarına ortak olmak amacıyla ‘Asker Ailesi Mektubu’gönderilmektedir.

İşyeri Açanlara “Hayırlı Olsun” Mektubu: İşyeri açmak için Ruhsat Müdürlüğümüze başvuran işyeri sahiplerine, Fatih ekonomisine sağladıkları katkı ve Fatihlilere iş olanakları yarattıkları için “Hayırlı Olsun” mektubu gönderilmektedir.