TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Başkan Demir, Başbakan Roland Koch ile biraraya geldi


absmiddle Yazdır   -A | A+ 09.06.2010
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Hessen Eyaleti Başbakan'ı Roland Koch'un misafiri oldu ve parlamentoyu ziyaret ederek genç parlamenterlerle bir araya geldi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Wiesbaden Belediye Başkanı Dr. Helmut Müller’in davetlisi olarak bulunduğu Almanya’da Hessen Eyaleti Başbakan’ı Roland Koch ile bir araya geldi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’i makamında ağırlayan Hessen Eyaleti Başbakan’ı Roland Koch, İstanbul ziyareti sırasında Başkan Demir ve ekibinin gösterdiği yakın ilgiden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Mustafa Demir’in, dünyada çok çeşitli milletler olduğunu ama ortak paydanın insanlık olduğunu söylemesin üzerine, Başbakan Roland Koch, Demir’in haklı olduğunu belirterek, “İnsanlar birbirine yaklaşırsa müşterek taraflarının farkına varıyor. Kardeşlik süreçleri en önemli araçlardan biridir. Toplumlar da birbirlerine yaklaşıyor ve tanıma fırsatı yakalıyor. Hessen Eyaleti olarak Türkiye’de kardeşlik oluşturmak için bir bölge arıyoruz. Fatih olarak siz, Wiesbaden ile bu girişime başlamış ve bayağı da ilerletmişsiniz ve ben de bu durumdan çok memnunum. Başarılı olacağınıza da eminim.”dedi. Koch, formalite ve bürokrasinin önemsiz olduğuna dikkat çekerek, “Kardeşlik görüşmelerinin başarılı olabilmesi için insanların birbirine yaklaşması ve bu girişime olumlu bakması çok önemli, ‘Başkan Mustafa Demir ile Başkan Helmut Müller’i göstererek Gördüğüm kadarıyla burada bu zaten olmuş ve siz iki belediye başkanı candan bir yakınlık kurmuşsunuz bile” dedi. Başbakan Koch, “Geçen yıl Wiesbaden’den bir heyetin Fatih’i ziyareti, sizin de şu anda heyetinizle birlikte gerçekleştirdiğiniz ziyaretleriniz iki kent arasındaki insanların dostluklar kurulmasına neden olacaktır. Bu kardeşlik ilişkisi kağıt üzerinde kalmayacak, yaşanan bir kardeşlik olacaktır.” dedi.

Başkan Mustafa Demir de, Başbakan Roland Koch’un düşüncelerine katıldığını belirterek, bu çok görkemli ve sıcak karşılama için teşekkür etti.

Başbakan Roland Koch, Başkan Demir’e Hessen Eyalet armasını simgeleyen ve yine eyaletin kurumsal renkleri kırmızı beyaz iki porselen aslan biblosu hediye ederken, Başkan Demir de Koch’a Paşabahçe Osmanlı Koleksiyonu Firuze tabak hediye etti.

Ziyaret sonrası Başkan Müller ile birlikte parlamento binasına geçen Başkan Mustafa Demir, burada genç parlamenterlerle görüştü. Gençlik meclisi üyesi parlamenterlerle sohbet eden Demir, Türkiye’deki yerel yönetimler ve hizmetleriyle ilgili çeşitli bilgiler verdi.