TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Tiyatro Kursu Kayıtları Başladı...


absmiddle Yazdır   -A | A+ 23.06.2010

FATİH BELEDİYESİ TİYATRO TOPLULUĞU KURS KAYITLARI BAŞLAMIŞTIR


2001 yılından beri Fatih Belediyesi bünyesinde çalışmalarına devem eden Fatih Belediyesi Tiyatro Topluluğu, bu sezon itibariyle tiyatro kurslarının yanı sıra sanatın farklı alanlarında da kurslar açarak Fatih’i bir kültür sanat atölyesine dönüştürme çabasında.

YETİŞKİN TİYATRO KURSLARI:

Yaklaşık 16 dönemdir başarıyla devam eden yetişkinlere yönelik tiyatro kursları hafta sonu ve hafta içi olmak üzere iki ayrı sınıfta düzenlenecektir.
Kurslarımız 15 yaşından büyük tiyatro sanatını seven ve bu sanat dalıyla uğraşmak isteyen herkese açıktır. Toplam 7 ay sürecek olan tiyatro kurslarında dersler genel sanat yönetmeni M.Benan Ülgen tarafından verilecektir.

ÇOCUK TİYATRO VE DRAMA KURSLARI:

Çocuklarımızın ruhsal ve bedensel gelişimlerini ve aynı zamanda çevre arkadaş ilişkilerini düzenleyen /düzelten tiyatro ve drama dersleri çocuktaki hayal gücünü ortaya çıkararak sağlıklı bireyler yetişmesinde önemli faydalar sağlamaktadır. Bu sebepten tiyatro kursu bünyesinde her yaş çocuğa hitap edecek sınıflar oluşturuldu.

5–7 YAŞ DRAMA SINIFI :  ( EĞİTMEN ESRA TAN)

8–11 YAŞ TİYATRO VE DRAMA SINIFI: ( EĞİTMEN FERHAT ARSLAN, SONAY BAHÇEKAPILI)

11–15 YAŞ TİYATRO SINIFI: ( EĞİTMEN FERHAT ARSLAN)

DİKSİYON KURSLARI:

Konuşma kabiliyeti insanları diğer canlıdan ayıran en önemli özelliklerden biridir. Bu yetenek insanların birbirleriyle anlaşmalarının yanı sıra doğru ve güzel kullanıldığı takdirde kişilere inanılmaz yararlar sağlar. Bu sebeple çağımızda dilimizi doğru, güzel ve nitelikli kullanmanın tek yolu diksiyon sanatını öğrenmek ve uygulamaktan geçmektedir. 15 yaşından büyük herkese açık olan diksiyon dersleri bu konuda üstat TRT spikeri BENGÜL ERDAMAR tarafından hafta içi Çarşamba veya Cuma günleri, verilecektir.
 
BENGÜL ERDAMAR:

TRT İstanbul televizyonu yapımcısı ve spikeri, TRT kurumunda eğitimcilik, TRT İstanbul televizyonu yayın denetleme kurulu üyesi, en iyi TRT spikeri ödülü 1993

SENARYO YAZARLIĞI KURSLARI:

Özellikle son dönemlerde gelişme kaydeden tiyatro, dizi ve sinema yazarlığı konusunda kendisini geliştirmek isteyen 20 yaş üstü ve daha önceleri bu konuda denemeler yapmış herkese açık olan senaryo yazarlığı kursunda dersler bu sanat dalının yetkin isimlerinden TUNCER CÜCENOĞLU tarafından hafta içi Perşembe günü verilecektir.

TUNCER CÜCENOĞLU:
Öğretim üyesi, çevirmen Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu üyeliği, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Edebi Kurul üyeliği, MSM Özel Konservatuarı “Dramatik Oyun Yazarlığı” öğretmenliği PEN Yazarlar Derneği üyeliği, Papirüs Yayınevi Tiyatro Bölümü Yönetmenliği gibi görevleri sürdürmektedir. Oyunları pek çok dile çevrilen yazarımız birçok ödüle layık görülmüştür.
 
HALK OYUNLARI KURSLARI:
Milli kültür ve mirasımızın en zengin unsurlarından olan halk oyunlarını kursiyerlere benimsetmek, doğru biçimde öğretip yeni nesillere aktarmak, birlik beraberlik duygusunu aşılamak ve kursiyerlere sosyal bir çevre sunmak amacıyla düzenlendi. 15 yaş ve üstü yetişkinlere yönelik kurslarda dört ayrı yörenin oyunları gösterilecek.

MUSTAFA YAŞAR:( EĞİTMEN)
İstanbul Teknik Üniversitesi Türk müziği devlet konservatuarı Türk halk oyunları bölümü mezunu.Pek çok Belediye ve okullarda eğitmenlik yapmaktadır.
 
MODERN DANS KURSLARI:
Müzik ve hareketin ritimle buluşarak kaynaştığı modern dans son dönemlerin en popüler sanat dallarından biridir. Her tiyatro oyuncu adayının bedensel özgünlüğünü dikkate alarak temel hareket tekniklerini öğrenmesi doğru duruş bilincine ve ritim duygusuna sahip olması hedeflenmektedir.  Modern dans atölyemiz yetişkinlere yönelik olup dersler bu işin en yetkin isimlerinden biri tarafından verilmektedir.
AYRİN ERSÖZ:( EĞİTMEN)
Yıldız Teknik Üniversitesi müzik ve sahne sanatları dans programı, aynı okulda yüksek lisans CRR dans tiyatrosunda dans sanatçısı, yıldız teknik üniversitesinde öğretim görevlisi
YETİŞKİNLERE RİTİM ATÖLYESİ:
Farklı dans, hareket ve ritim disiplinlerinin ele alınacağı ritim atölyesinde, kursiyerler dünya standartlarındaki dansları öğrenirken fiziksel ve bedensel gelişmelerine farkındalık kazandırılması sağlanacaktır. Yetişkinlere yönelik olarak yapılmaktadır.
AYŞEGÜL SÖKMEN: ( EĞİTMEN)
 Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Ana Sanat Dalı öğretim görevlisi, aynı okulda yüksek lisans, AKM devlet opera ve balesi solist dansçı


ÇOCUKLARA RİTİM ATÖLYESİ:
Çocukların müzik eşliğinde bedenlerini kullanıp, duygu aktarımlarını yapabilme yeteneğini geliştiren bu kurs programı aynı zamanda müzik ve bale eğitimini de kapsamaktadır.

AYHANIM SUN: (EĞİTMEN)
Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü mezunu, Ankara ve İstanbul devlet opera ve balesinde, yurt dışında ve yurt içinde sahnelenen birçok eserde koreografi asistanı olarak görev aldı. Özellikle çocuklara yönelik bale müzik ve ritim çalışmaları gerçekleştirdi.
Kurslar Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde verilmektedir. İrtibat ve daha fazla bilgi için;
 
Tiyatro Gişe Telefon :  0212 533 15 55
Topluluk Telefon       :  0212 524 11 41
Cep Telefon               :  0506 564 94 96