TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Fatih'te Buz Patencileri Yetişiyor


Fatih Belediyesi ilköğretim okulu öğrencilerini Silivrikapı Buz Pateni Salonu'na götürerek buz pateni ile tanıştırıyor. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Bu tür faaliyetlerle çocuklarımızın kişisel gelişimine destek olacak ve kendilerini geliştirmelerini sağlayacaktır. Biz de belediye olarak bu tür çalışmaları destekliyoruz." dedi.

 

Fatih'teki ilköğretim okulu üçünçü sınıf öğrencileri hafta için öğretmenleri nezaretinde Fatih Belediyesi'nin servis araçları ile okullarından alınarak gruplar halinde buz pateni salonuna getiriliyor. Burada İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ yetkilileri tarafından karşılanan öğrencilere, özel kıyafetler veriliyor. Vücutlarının belirli noktalarını koruyucu kıyafetlerini giyen ve patenlerini ayaklarına geçirip piste çıkmaya hazır öğrencilere ilk olarak eğitmenler tarafından teorik bilgiler veriliyor. Daha sonra piste çıkan çocuklar uzman eğitmenler nezaretinde buz üzerinde durmayı ve hareket etmeyi öğreniyorlar. Keyif içerisinde geçen iki saatlik çalışmanın ardından öğrenciler gelecek dersi iple çektiklerini söyleyerek okullarına doğru yola çıkıyorlar.  29 Nisan tarihinde başlayan ve şu ana kadar 332 öğrencinin katıldığı program çerçevesinde ilçedeki tüm ilköğretim okulu öğrencilerinin buz pateni yapmayı öğrenmesi hedefleniyor.


Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, çocukların mutlaka derslerini çok çalışmaları gerektiğini, yalnız sadece ders çalışmanın gelecekte başarıyı tek başına getirmeyeceğini belirterek, "Çocuklarımız mutlaka ders çalışacaklar, ama bunun yanı sıra sosyal alanlarda da kendilerini yetiştirmeleri gerekiyor. Gelecekte başarıya giden yolda çocuklarımızdan kimi bir müzik aleti kullanmalı, kimi de sporun bir dalı ile ilgilenmeli. Bu tür faaliyetlerle çocuklarımızın kişisel gelişimine destek olacak ve kendilerini geliştirmelerini sağlayacaktır. Biz de belediye olarak bu tür çalışmaları destekliyoruz. Çocuklarımızın buz pateni pistinden faydalanmaları ve öğrenmeleri bizim için çok önemli. Türkiye'de bu sporu en iyi yapabilecek uluslararası pist Silivrikapı'da yer alıyor. Yapımı yılan hikayesine dönen buz pateni salonunu yeniden kazandıran ve hizmete sunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a tüm Fatihliler adına teşekkür ediyorum." dedi.

Silivrikapı Buz Pateni Spor Kompleksi

Fatih Belediyesi tarafından 24 sene önce yüzme havuzu yapımı için ihaleye çıkartılan ve sonrasında buz pateni pistine döndürülen Silivrikapı Spor Komplesi'ndeki yıllar süren belirsizlik Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in girişimi ile sona ermiş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden yapılarak İstanbullulara kazandırılmıştır. Fatih Belediyesi tarafından 1986 yılında Silivrikapı'da yüzme havuzu olarak temeli atılan tesis, yapımı bitirilemeyince, 1995 yılında protokolle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredildi. Buz pateni pistine çevrilmesine karar verilen tesis, uluslararası buz pateni pistlerinin ölçülerine uydurulması amacıyla genişletildi. Tekrar ihaleye çıkan tesisin yapımı yine tamamlanamadı. Hatta binanın güçlendirilmesi ya da yeniden inşa edilmesi gerektiği belirtilirken, çatısının da 1998 Deprem Yönetmeliği'nde öngörülen güvenliği sağlamadığı ortaya çıktı. Yıllar süren aksilikler sonucunda tesis bir türlü yapılamadı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü de imkânlarının yetersizliğini gerekçe göstererek inşaat çalışmalarını durdurdu.


2004 yerel seçimlerinde göreve seçilen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, yapımı yılan hikâyesine dönen bu tesisin tamamlanması için yoğun girişimlerde bulundu. Fatih Belediyesi'nin meclis kararı ile tesisin tahsisi Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nden geri alındı ve yapımının tamamlanabilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne verildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de tesisin projesinde gerekli düzenlemeleri yaparak inşaatına başladı. Büyükşehir Belediyesi Yapı İşleri Müdürlüğü, İstanbul Teknik Üniversitesi'ne binanın statik durumunu inceletti. Çatının yeniden yapılmasına ve bina cephelerinin güçlendirilmesi gerektiği raporu üzerine çalışmalara başlandı ve resmi açılışı henüz gerçekleşmemesine rağmen 2010 senesi başında hizmete girerek vatandaşların kullanımına sunuldu.