TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Temel Afet Bilinci Bilgi Kartı


Afet sırasın, öncesi ve sonrasında alınması gereken önlemler.DEPREM VE TEMEL AFETBİLİNCİ


Afetlerin pek çok çeşidi vardır. En büyük afetlerin pek çoğu doğal afetlerdir. Su baskınları, fırtınalar, kasırgalar, volkanik patlamalar, heyelanlar ve depremlerdir. Afetlerin bazıları da insan eliyle meydana gelir; yangınlar, trafik kazaları kimyasal zehirlenmeler ve terör olayları.

Geniş kitleleri etkileyen doğal afetlerin en çok zarara yol açanlarından birisi de depremlerdir. Depremler hakkında bilgi edindikçe pek çok afetten kendimizi nasıl koruyacağımız konusunda da bilgi sahibi oluruz.

Deprem nedir? Mahallemizde ve iş yerimizde ekonomik kayıpları, yaralanma ve can kayıplarını en aza indirmek için deprem öncesinde sırasında ve sonrasında neler yapmalıyız. Bu site depremler içinde bulunduğumuz tehlike ve risklerin neler olduğu, can kaybı, yaralanma, iş kaybı ve ekonomik kayıpları en aza indirmek için deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapılabileceği konularında halkımızı bilgilendirmek maksadı ile hazırlanmıştır.

DEPREMDEN ÖNCE

YAPISAL TEHLİKELER VE RİSKLERİN AZALTILMASI

1- Binaları doğru inşa etmek

Binaları güvenli hale getirmenin en kolay ve en ucuz yolu binaların inşaatının en başta doğru olarak yapılmasıdır.Hiç bir bina Depreme karşı yüzde yüz dayanıklı değildir.Ancak binalarımızı içinde yaşayanların can güvenliğini koruyacak şekilde nasıl inşa edeceğimizi bilmemiz önemlidir.

YAPILMASI GEREKENLER

a- Binaların profesyonel kişilerce tasarlanması (Mimar Mühendis) gerekir.

b- Binalar deprem yönetmeliğine göre inşa edilmelidir.

c- Zemin şartları bilinmelidir,çünkü binalar bu şartlara uygun olarak tasarlanmalıdır.Önemli olan zeminin en üst 30 metrelik bölümüdür.

d- Doğru miktar ve kalitede inşaat malzemesi kullanılmalıdır.

e- İnşaat eğitimli ve gözetim altındaki işçiler tarafından yapılmalıdır.

f-Borular gibi yapısal olmayan unsurlar esnek malzemeden olmalı ve sallantı sırasında hareket edebilmelidir.Asma katlar,aydınlatma elemanları,şofbenler kalorifer petekleri,klimalar ve tabelalar Deprem ihtimali düşünülerek binaya sabitlenmelidir.

2- Denetleme ve güçlendirme

Eğer güvenliğinizden emin olmak istiyorsanız binanızı yetkili bir mühendise denetletin. Eğer yönetmeliğe uygun inşa edilmemişse, binanızın güçlendirilme ihtimalini öğreniniz. Bir mühendisin sorması gereken sorular şunlardır:

a- Binanızın üzerinde bulunduğu zemin sağlam mı? Güçlü ve derin bir temel var mı?

b- Kolonlar ve kirişler binanın ağırlığını taşıyacak şekilde inşa edilmiş mi?

c- Güvenli olmayan zemin kat var mı? Örneğin uygun destek sistemi olmayan geniş mekânlar, büyük cam pencereler, yüksek tavanlar gibi.

d- Kolonlar olmaları gereken yerlerde mi? Kesilmiş kolon var mı?

e- Yeterli ve kaliteli inşaat malzemesi kullanılmış mı?

f- Çelik çerçeveler, duvarlar, ara katlar ve tavanlar bir birlerine doğru şekilde bağlanmışlar mı?

g- Bina duvarlarında derin çatlaklar var mı?

h- Bacalar güçlendirilip alttan desteklenmiş mi?

En küçük güçlendirme programları dahi kolon eklenmesi ve bina donatılarının güçlendirilmesi ile hayat kurtarabilirler. Güçlendirmeden sonra bina hasar görebilir ancak yaşam için güvenli olması ve içindekilerin can kaybına uğramaması önemlidir.

YAPISAL OLMAYAN TEHLİKELER VE RİSKLERİN AZALTILMASI

Bu riskler binanın taşıyıcı sistemine ait olmayan unsurlardır. Kolonlar kirişler ve duvarlar dışındaki hemen her şeydir. Örneğin aydınlatma havalandırma, ısıtma sistemleri, mobilya ile diğer aksam bunun içine girer. Bir depremde meydana gelen hasarın yaklaşık yarısı yapısal olmayan nedenlerden kaynaklanır. Yapısal olmayan hasar can kaybına, yaralanmalara tarihi ve kültürel mirasın kaybedilmesine ve büyük ekonomik zarara neden olabilir.

Yapısal olmayan hasarlar, hastaneleri ve itfaiyeyi kullanılamaz getirebilir. Bu yüzden de daha çok can kaybı olabilir. Yapısal olmayan hasar nedeniyle okullar aylarca kapalı kalarak genç insanların hayatlarında çok önemli olan bir zaman kaybı olabilir. Ofis cihazları ve iş makinelerinin hasar görmesi, iş yerlerinin kapanmasına ve dolayısıyla insanların işsiz kalmasına neden olabilir. Bu tür hasar aynı zamanda yiyecek ve diğer önemli malzeme stoklarının hammaddelerin ve tüketim malzemelerinin kaybına yol açarak ticarethanelerin kapanmasına yol açabilir.

Kayabilecek ve düşebilecek eşyaları sabitleyecek bazı küçük önlemler alarak evimizde ve işyerimizde bir iki ufak değişiklik yaparak, hayatlarımızı işlerimizi ve edinmek için çok çalıştığımız diğer her şeyi az bir maliyetle güvenceye alabiliriz.

 

AİLE AFET HAZIRLIK PLANI

1- Aile toplantısı:

Depreme hazırlık olarak, okul çağındaki çocuklarda dâhil olmak üzere tüm aile üyelerinin katılımı ile bir aile toplantısı yapılır. Bu toplantıda deprem öncesi hazırlıklar, deprem sırasında ve sonrasında öncellikle yapılacaklar ele alınır.

2- Güvenli Yerler:

Bulunduğunuz mekânlarda tehlikeli yerleri belirleyin, örneğin pencere önleri, asılı duran büyük ve aydınlatma araçlar, büyük ağır ve devrilebilen eşyaların yanı ocak gibi yangına neden olabilecek eşyaların yanından uzak durun. Korunabileceğiniz daha güvenli yerleri belirleyin. Örneğin sağlam bir masanın altı sağlam bir koltuk veya divanın yanı başı yatağınızın yanı, bir köşe dibi ya da iç duvarlardan birinin yanı. Çömelip Kapanıp Tutunmak için en güvenli yeri bulun.

3- Çıkış Yolları:

Olağan çıkış yollarını ve beklide ilk anda aklınıza gelmeyen pencereler ve arka kapılar gibi diğer çıkış yollarını belirleyin. Düşüp kayarak kapı koridor gibi çıkış yollarında engel oluşturacak eşyalar varsa bunları kaldırın. Çıkışa engel olabilecek durumlarda kullanmak üzere bir levye bulundurun.

4- Su ve Yiyecek:

Su hayati önem taşıyan bir ihtiyaçtır. Deprem sırasında hem sokaklardaki hem de evimize su getiren pek çok su borusunun kırılacağı beklenebilir. Pek çok su kaynaktan kirlenebilir. Depremin hemen ardından eğer eviniz sağlamsa yedek su kaynağı oluşturabilirsiniz.

5- Alternatif Su Depolanması:

Her bir kişi için günlük dört litre su depolayın. Bu miktar en az üç gün için hazırlanmalıdır. Eğer bir haftalık su depolanabilirse çok iyi olur. Bu miktardaki su içmek yemek hazırlamak, diğer ihtiyaçlar için gereklidir. Suyu sağlam, ışık almayan bir kapta depolayın. Su doldurduğunuz plastik bidonları beton zemin üzerine bırakmayınız. Yiyecek depolarken uzun süre dayanabilecek ve yüksek kalorili yiyecekleri tercih ediniz.

6- Tesisatların Kapatılması:

Elektrik su ve gaz vanalarını kapatın. Bir deprem sonrasındaki en büyük tehlike yangın ve  gaz sızıntısıdır. Gaz vanalarını en önce kapatmalıyız. Her türlü gaz sızıntısı ve diğer yanıcı maddelerin tehlike yaratmadığına emin olmadıkça kibrit, çakmak kullanmayın. Elektrik düğmelerine dokunmayın. Tüm elektrikli aletleri, elektrik yeniden geldiğinde bozulmalarını önlemek için prizden çekin. Eğer su borularında hasar varsa su vanalarını da kapatınız.

7- Buluşma Noktaları:

Ev içinde, ev dışında ve mahalleniz dışında tekrar bir araya gelebileceğiniz yerleri belirlemeliyiz. Deprem olduğunda bütün aile üyeleri bir arada olmayabilir. Eğer bir birinizi tekrar nerede bulacağınızı bilirseniz içiniz rahat olacaktır. Bir birinize ulaşmak çok zaman alabilir ve önce yakınınızda yardım etmeniz gereken diğer insanlar olacaktır. Ancak bu plan ailenizle yeniden buluşma konusunda panik yaşamanızı engelleyecektir.

Önce ev içinde tekrar buluşacağınız bir yer belirleyiniz. Çıkış yolu üzerinde güvenli ve merkezi bir yer olsun. Sarsıntı durduktan sonra ailece buluşacağınız yer burası olacaktır. Sonra binanızın dışında, mahalleniz yeterince güvenli ise tehlikelerden uzak buluşabileceğiniz bir yer seçin. Bu bir park ya da meydan olabilir. Son olarak da mahallenizin güvenli olmaması ya da oradaki buluşma yerine olaşamamanız durumunda, mahalleniz dışında buluşacağınız bir yer belirleyiniz. Birçok kişi için bu, çocuklarının devam ettiği okul, ya da aile üyelerinin bildiği bir yakınlarının evi olabilir. Çocuklarınızla bir deprem sonrasında siz ya da sizin adınıza bir akrabanız ya da bir arkadaşınız onları almak üzere ulaşana kadar okuldan kesinlikle ayrılmayacaklarını planlamalısınız. Aile bireylerinin bir birlerini haberdar etmek amacıyla mesaj bırakabilecekleri yerleri belirleyiniz. Ayrı yerlerde olmanız durumunda ve evde olmadığınız durumlarda ailenize sizi nerede bulabileceklerine dair haber bırakabilirsiniz. Evde olmadığınızı başkalarının bilmesini istemeyebilirsiniz. Bu yüzden mesajlarınızı bırakacağınız yerler, bir taşın altı, teneke kutu ya da arka bahçe gibi gözden uzak, gizli, sadece aile üyelerinin bildiği yerler olabilir.

8- Bölge Dışı Bağlantı Kişisi:

Bir afet sonrasında bütün telefon hatlarının açık olması yardım çağırılabilmesi açısından çok önemlidir. Oysa telefon hatları hasar ve aşırı yüklenme nedeniyle kilitlenmektedir. Hem yerel hatlar hem de başkent hatları yoğun olarak kullanılacaktır. Bu yüzden hem oturduğunuz bölge hem de bölge dışında bir irtibat kişisi seçiniz. Bu kişiyi bölge dışı bağlantı kişisi olarak belirleyiniz. Bu kişiye sizi merak edecek bütün arkadaş ve akrabalarınızın telefonunu veriniz. Arkadaş ve akrabalarınıza da bu kişinin telefonunu veriniz. Bundan sonra iyi olduğunuzu bildirmek için yalnızca kıssa bir telefon konuşması yapmanız yeterli olacaktır, bölge dışı bağlantı kişiniz gerisini halledecektir. Daha sonra bu kişiye tekrar ulaşıp sizi arayan kişiler hakkında bilgi almanız daha kolay olacaktır.

9- Sağlıkla ilgili acil durumlar dışında telefon kullanmamalıyız:

Depremden sonra acil müdahale gerektirecek bir durum yoksa telefon hatlarını meşgul etmemeliyiz.Başkalarının bu hatlara gereksinimi olabilir.

10- Önemli evrakların Hazırlanması:

Bir afet sonrası evimize bir daha girmemiz mümkün olmayabilir.Yaşamımızı devam ettirebilmek için hangi belgelere gereksinim varsa Deprem sırasında belgelerimizin kaybolmasını önlemek için birer kopyalarını hazırlamamız lazım.

11- Yatağımızın yanında fener.iş eldiveni ve ayakkabı bulundurmalıyız.

12- Depremden sonra asla kibrit mum kullanmamalı ve elektrik düğmelerinden uzak durmalıyız.Deprem  sırasında gaz kullanılan konutların tesisatları  hasar göreceğinden olası yangınlara karşı vanayı kapatmalıyız.

KİŞİSEL DEPREM ÇANTASI:

Ailenizin hayatta kalması için gerekli malzemeleri hazırlamanız çok önemlidir. Binayı tahliye etmeniz gerekmese de kendinizi tekrar güvende hissedene kadar dışarıda kalmayı tercih edebilirsiniz. Bu yüzden söz konusu malzemelerin yanınızda olması çok önemlidir. Ayrıca benzer bir çantayı da, evinizde olmanız durumunda arabanız ve işyerinizde bulundurmanız faydalı olacaktır.

Çantada bulunması gerekenler:

a- Su

b- Enerji veren yiyecekler

c- Radyo

d- Fener

e- İlk yardım çantası

f- Kişisel reçeteli ilaçlar
g- Bir kat giysi

h- Bir miktar para

ı- Çok amaçlı çakı

j- Düdük

k- Kalem kağıt

l-İçinde önemli telefon numaralarının ve iletişime geçilecek kişilerin bilgilerinin bulunduğu su geçirmeyen bir dosya.

Okuldaki öğrenciler içinde bir acil durum çantası hazırlanırken içindeki malzemeler şunlar olmalıdır.

Öğrencilerin aileleri ile ilgili bilgiler

Aile fotoğrafı

Oyuncak

Yiyecek

Su

Okullar bu malzemelerden kendi ihtiyaçlarından fazla bulundurmalıdırlar. Her okulun bir Acil durum Yönetim Sistemi olmalıdır.

DEPREM TATBİKATLARI

İnsan beyni acil durumlara en ilkel üç şekilde tepki verir: Kavga, Kaçış, Donup Kalmak. Bunların hepsi panik belirtileridir. Binalar ve kentlerde yaşayan bizler için bu tepkiler pek işe yaramamaktadır. Panik olmamak için tepkilerimizi planlamalıyız.Bunun ilk ayağı eğitim ve bilgilendirmedir.Eğitimli toplumlar depremlerde daha az zarar görmektedir.

Evde, okulda ve işyerlerinde deprem tatbikatı yapmalıyız. Deprem olduğunda yer birkaç dakika için bir gemi gibi sallanıp çırpınır. Sallanma hafif başlayabilir, ancak daha sonra sert bir vuruşla yerinizden sıçrarsınız. Sanki binanıza bir kamyon çarpmış gibi olur. Daha sonra kayma ve sallanma hissedersiniz. Eğer yer sarsıntısının en güçlü olduğu noktaya yakınsanız yerinizden kıpırdamanız pek mümkün olmayacaktır. Sakin olun eğer sakin olur ve kendinizi düşen eşyalardan sakınırsanız, bu sarsıntıyı kazasız atlatabilirsiniz.

Kurallar basittir. Herkesin yapması gereken şunlardır.

Çömel, Kapan, Tutun

Güvenli bir yer bulup çömelin

Başınızı ve boynunuzu kuruyacak şekilde kapanın

Güvenli bir yere tutunun

Derin derin nefes alarak sakinleşmeye çalışın.

Sarsıntı geçinceye kadar olduğunuz yerde kalın.

Çömel eğilmeniz anlamına gelir. Kapan başınızı ve ensenizi korumanız gerektiğine işaret eder. Tutun düşmemeniz için sabit bir yere tutunmanızı öğütler.

YANGINI ÖNLEME VE YANGIN GÜVENLİĞİ:

Bir deprem sonrasında en büyük tehlike yangın tehlikesidir.Örneğin Kobe’ de deprem sonrası çıkan yangında,depremde hayatını kaybedenlerden çok daha fazla sayıda insan ölmüştür.Duman yada yangın nedeniyle bir çok kişi hayatını kaybedebilir.

Kırılmış doğalgaz boruları, zarar görmüş LPG tüpleri,devrilen ısıtıcılar ve elektrikli aletler nedeniyle  deprem sonrası yangın riski daha fazladır.Deprem sonrasında yanınızda ışıldak ve pil olması çok önemlidir, çünkü yangın riski tamamen geçene kadar kibrit, çakmak ve mum kullanmamız gerekir.

DEPREMDE  YANGIN RİSKİ:

Depremde potansiyel yangın kaynakları  şunlardır:

Elektrik:

Elektrikli hiçbir şeye dokunmayın tesisatı kapatın.Kolay ulaşabileceğiniz yerlerde fener bulundurmalıyız.

Doğalgaz veya tüp kaçağı:

Kırılan doğalgaz boruları,hasarlı tüpgazlar,devrilen şofbenlere önlem olarak hemen vanaları kontrol etmemiz lazım.

Soba ve benzeri ısıtıcılar:

YANGINA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER:

1-Çocuklara ateşle oynamamalarını öğretmeliyiz.

2-Yanabilecek eşyaları soba ve ısıtıcıların yakınına koymamalıyız.

3-Yatarken ve ya hiçbir zaman sigara içmemeliyiz.

4-Yıpranmış yada arızalı kabloları değiştirmeliyiz .Kabloları halıların altından geçirmemeliyiz.

5-Çok fazla sayıda aleti tek bir prize bağlamamalıyız.

6-Evimizde,işyerimizde veya arabamızda mutlaka yangın söndürücü bulundurmalıyız.

7-Yangın acil çıkış kapılarının ve yangın merdivenlerinin her an kullanıma hazır tutmalıyız.

8-Bizleri yangına karşı uyarması için evimize iş yerimize ve okulumuza Duman dedektörleri koymalıyız.


KÜÇÜK YANGINLARIN SÖNDÜRÜLMESİ:

Yanmanın kontrol dışı gerçekleşip önlenemeyen hali yangındır.Yanma için üç şey gereklidir.

a-Yakıt

b-Hava/oksijen

c-Isı

Bunlardan birini yok edebilirsek yanma olayı gerçekleşmez.Yangınların çoğu küçük başlar.Küçük bir yangının nasıl söndürüleceğini herkesin öğrenmesi lazım.

Küçük bir yangını:

1-Islak bir havlu yada battaniye ile üzerini örterek,

2-Üzerine kum yada toz atarak

3-Yangın söndürücü kullanarak

4-Yangın hortumunu kullanarak söndürebiliriz.

YANGINA YAKALANDIĞIMIZDA:

Duman ateşten daha öldürücüdür,

a-Hemen yere yakın pozisyon almalıyız çünkü duman önce üst kısımlarda birikir.

b-Yüzümüzü ıslak bir havlu ile örtmeliyiz

c-Çıkış noktasına doğru sürünerek çıkmaya çalışmalıyız,

d-Sıcak olan kapıları açmayınız

e-Eğer bir yerde kapalı kalırsak kapıyı kapatıp kapının altını ıslak bezle kapatmalıyız.

f-Eğer giysilerimizin tutuştuğunu fark edersek

DUR- YAT- YUVARLAN!

1-Yardım istemek için bağırınız.

2-DUR: Koşarsanız havadaki oksijen alevlerin artmasına neden olacaktır.

2- YAT : Ayakta durursanız alevler hızla hayati organlarınıza doğru yükselecektir.

3-YUVARLAN : Ateşi söndürmek için yuvarlanın.

YANGIN SÖNDÜRÜCÜ NASIL KULLANILIR:

P. A. S. S.( Pimi Çek,Ateşe Yönelt,Sık Süpür)

1-Pimi Çekiniz

2-Ateşin Kaynağına yöneltin.

3-Sıkınız

4-Süpür: Yangın sönünceye kadar süpürür gibi yaparak ,söndürücü maddeyi sıktığımız alanı genişletmeliyiz.

 

 

 

 

 

 

DEPREM SIRASINDA YAPMAMAMIZ GEREKENLER

Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşmayınız

Balkona çıkmayınız

Balkon yada pencerelerden atlamayınız

Asansör kullanmayınız

DEPREMDEN SONRA NE YAPMALIYIZ:

Sakin olun panik yapmayınız. Sakin olmazsanız bile öyleymiş gibi görünün. Böyle davranmanız çevrenizdekilerin sakinleşmesini sağlayacaktır. Önce kendi emniyetinizden emin olun. Sonra çevrenizde yardım edebileceğiniz kimse olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer tehlikede değilse kimseyi hareket ettirmeyin. Gidip yardım getiriniz.

İÇERİDE

Eğer gaz kokusu alırsanız, gaz vanasını kapatın, kibrit veya çakmak kullanmayınız. Camları ve kapıları açın elektrik düğmelerini çevirmeyin hemen binayı terk ediniz.

Dökülen tehlikeli maddeleri temizleyiniz.

Yaralanmaları kontrol edin, gerekiyor ise ilk yardım yapınız.

Kırılan camlara dikkat edin.

Gaz su elektrik tesisatlarını kontrol edin. Hasar varsa  vanalarından kapatın.

Telefonu acil durumlar dışında kullanmayın.

Durumdan haberdar olmak için radyo dinleyin.

DIŞARIDA:
Eğer toplum Afet Gönüllüsü olarak, ilk yardım yangın söndürme veya hafif arama kurtarma eğitimi aldıysanız önce etrafınızdakilerin iyi ve güvende olup olmadıklarını kontrol ediniz.
Acil durum çantanızı yanınıza alın ve mahalle buluşma noktanıza doğru harekete geçin, yol üzerindeki hasara dikkat ederek bunları not alın.
Eğer gönüllü olarak eğitim almadıysanız ama yardım etmek istiyorsanız, ilk önce çevrenizdekilere yardım edin.
Hasarlı binalardan uzak durun.
İLK 72 SAAT
Bir depremi izleyen ilk 72 saat içerisinde yardımın çoğu o anda etrafımızda olanlardan alırız. Dünyanın hiçbir yerinde, bir afet sonrasındaki tüm ihtiyaçları karşılayabilecek bir yönetim yoktur. Hazır olmak için edinebileceğimiz birçok beceri vardır.
İlk yardım
Hafif arama kurtarma
Yangın söndürme
Mahalle organizasyonu
Toplum afet gönüllüsü ve ilk yardım ya da Arama Kurtarma Kurslarına katılabilir, gönüllü yangın önleyici olabilir ya da telsiz kullanmayı öğrenebilirsiniz. Yaşadığınız ya da çalıştığınız bölgedeki mahalle afete hazırlık komitenize ya da toplum Afet Müdahale Takımına gönüllü olarak katılabilirsiniz.
Özel becerilerimiz olmadan da birçok şekilde yardım edebiliriz. Malzeme ve ulaşım sağlayabilir, yiyecek ve su bulabilir, çadır ve diğer ihtiyaçlar hususunda yardım edebiliriz.

İLKYARDIM SETİ

Eviniz veya arabanız için birer ilk yardım seti hazırlayınız. İlkyardım setlerinde en az aşağıdaki malzemeler bulunmalıdır.

Çeşitli ölçülerde yara bantları
5*5 cm steril gazlı bezler (4- 6 adet )
10*10 cm. steril gazlı bezler (4- 6 adet )
Antialerjik yapışkan bant (1 rulo)
Üçgen bandajlar  (3 adet)
5 cm. eninde sargı bezleri ( 3 adet )
10 cm. eninde sargı bezleri (3 adet )
Makas
Cımbız, foseps
Eldiven
Çengelli iğne
Kalem
Not kağıdı
Fener
Düdük

DEPREMLE İLGİLİ İPUÇLARI

 

Depremi ilk fark ettiğinizde, çevrede kimse varsa DEPREM diye bağırarak onları uyarın. Herkesin ÇÖMEL-KAPAN-TUTUN pozisyonunu alması gerekir.

Güvenli bir yer bulup çömelin.

Başınızı ve boynunuzu kuruyacak şekilde kapanın.

Güvenli bir yere tutunun,

Sarsıntı geçinceye kadar olduğunuz yerde kalın.

Sağlam bir masanın altına girin, ya da alçak sağlam bir mobilyanın, eşyanın yanına eğilin, pencerelerden, kitaplıklardan, dosya dolaplarından, ağır aynalardan ve diğer ağır düşebilecek eşyalardan uzak durunuz. Duvarları ve diğer tavan döşemelerini izleyerek, sarsıntı bitene kadar bulunduğunuz yerde kalın.

Deprem sırasında bulunduğunuz yere bağlı olara uymamız gereken bazı bilgiler aşağıda sıralanmıştır.

1. Eğer yüksek yapılı bir binada iseniz ve yakınınızda sağlam bir masa yoksa bir iç duvara gidin ve başınızı kollarınızla koruyun. Eğer alarm sistemleri devreye girerse şaşırmayın. İçeride kalın. Pencere camları sarsıntı sırasında yerinden çıkabilir ve yüzlerce parçaya ayrılarak etrafa saçılabilir.
2. Eğer dışarıda iseniz, açıklık bir alana gidip, üzerinize düşebilecek
yıkıntılardan, elektrik kablolarından ve ağaçlardan korunun.
3. Eğer dışarıda binaların yanında kaldırımda iseniz düşen
kiremitlerden camlardan ve diğer enkazlardan korunmak için kapı 
içine eğilin.
4. Eğer arabanın içinde iseniz, arabayı açıklık bir alana sürün ve sarsıntı bitene kadar arabanın içinde kalın. Arabanızdan inip, yanına çömelmeniz durumunda, başka arabalar ya da zıplayan başka nesneler size çarpa bilir. Köprülerden, alt geçitlerden ve elektrik direklerinden uzak durun.
5. Eğer kalabalık alışveriş merkezlerinde ve halka açık yerlerde iseniz, bir an önce çıkışa gitmek için acele etmeyin. Devrilebilecek, eşya dolu raflardan ve eşyalardan uzak durun.
6. Eğer mutfakta iseniz, duvara sabitlenmemiş buzdolabı, ocak ve tezgâh üstü dolaplardan uzak durun.
7. Eğer stadyumda, sinemada veya tiyatroda iseniz, oturduğunuz yerde kalın, kollarınızla başınızı koruyacak şekilde kapanın. Sarsıntı geçene kadar yerinizden kımıldamayınız. Sakin olun bir an önce çıkışa gitmek için acele etmeyiniz.

 

ÇADIR ALANLARI VE TOPLANMA BÖLGELERİ:

 

1-      DERVİŞALİ MAHALLESİ KARAGÜMRÜK STADI

2-      KARAGÜMRÜK MAHALLESİ MİMARSİNAN STADI

3-      SEYİTÖMER MAH.ÇUKURBOSTAN

4-      BALAT MAHALLESİ ÇARŞAMBA ÇUKURBOSTAN

5-      SÜMBÜLEFENDİ MAH.HİSARALTI CAD.NAMIK SEVİK STADI

6-      NAMIK SEVİK STADI YANI BOŞ ALAN SİLİVRİKAPI

7-      MEVLANA KAPI KEMİKLİ BURUN SK.NO.3-5 BOŞ ALAN

8-      YENİKAPI KUMSAL SK.SPOR TESİSLERİ

9-      KÜÇÜKAYASOFYA MAH.CUNDİ SPOR TESİSLERİ

10-   MEVLANEKAPI TEKKEMASLAHI SK OTOPARK VE SPOR TESİSLERİ

11-   YEDİKULE HACIHAMZA MEKTEBİ SK. 3-4 VE33 NUMARABOŞ ALAN

12-   YEDİKULE HAVAGAZI TESİSLERİ BOŞ ALAN

13-   DEPREM ARAMA KURTARMA MALZEMELERİNİN BULUNDUĞU KONTEYNIR SAYISI 22

 

ARAMA KURTARMA EKİBİ:

Belediyemiz çalışanlarından oluşan Arama Kurtarma Ekibimiz Eğitimlerini tamamlamış olup her an hazır  vaziyette görevine devam etmektedir.Ayrıca olabilecek bir afette Kızılay ile Müşterek çadır kurmak üzere eğitimlerini tamamlamış 15 kişilik Çadır Kurma Ekibimiz mevcuttur.

 

T.C.
FATİH
BELEDİYE BAŞKANLIĞI

SİVİL SAVUNMA UZMANLIĞI


İletişim : 0 212 453 14 53
Dahili 1633