TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Gönüllü Turizm Elçileri İş Başında


absmiddle Yazdır   -A | A+ 03.07.2014
Fatih Belediyesi ilklerinden olan Turizm Elçileri 5. yılında

Fatih’e gelen turistlere yol göstermek ve yardımcı olmak amacıyla oluşturulan gönüllü turizm elçileri sezonun başlamasıyla sahaya indi.

 Gönüllü turizm elçileri, Ayasofya Meydanı’nda düzenlenen törenle iş başı yaptılar.  Törene Fatih Belediye Başkanının yanı sıra Turizm Bakanlığı İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Aydın, İl Kültür Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Ak Parti Fatih İlçe Başkanı Ahmet Hamdi Görk ve çok sayıda davetli katıldı.

Fatih Belediyesi’nin “Gönüllü Turizm Elçileri Projesi” kapsamında yabancı dil bilen gençler, Tarihi Yarımadaya gelen turistlere yardımcı oluyor, ülkemizin tanıtımına katkıda bulunuyor.

Fatih Belediyesi, tarafından bu yıl 5.si organize edilen ‘Gönüllü Turizm Elçileri Projesi’ kapsamında 400 gönüllü turizm elçisi, tarihi yarımadaya gelen turistlere yol gösterip yardımcı oluyor. Yaşları 14 ile 28 arasında değişen lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü turizm elçileri, turistlere yardımcı olurken, yabancı dillerini de geliştirme şansı yakalıyor. "Ask Me/Bana Sor" yazılı giysileriyle turistlere yardımcı olan gençler, turistler tarafından ilgiyle karşılanıyor.

İSTANBUL MEDENİYETLERİN BULUŞMA NOKTASI

Fatih Belediye Başkanı düzenlenen törende yaptığı konuşmada, öğrencilik yıllarında kendisinin de arkadaşlarıyla birlikte Sultanahmet’te turistlere yardımcı olarak bir nevi gönüllü elçilik yaptıklarını belirterek, gönüllü elçilere teşekkür etti.

“İstanbul bir marka şehir” diyen Başkan, İstanbul’un tarihini ve kültürel değerlerinin en doğru şekilde yabancı misafirlere tanıtmak gerektiğini söyledi. Başkan, “İstanbul’un bütün  medeniyetlerin buluşma noktası. Dünyanın hiçbir yerinde farklı dinlere, medeniyetlere sahip onların en güzel eserlerinin yanyana saygıyla durduğu başka yer yoktur. İstanbul bizim için ve dünya medeniyeti için bir incidir” diye konuştu.

HEDEF 2023 YILINDA 63 MİLYON TURİST 

Gönüllü elçilerin ülke adına çok ciddi bir görev üstlendiğini ifade eden Fatih Belediye Başkanı, Türkiye’nin turizmle ilgili verilerini sıralayarak, gelecek adına koyulan hedefleri anlattı.

Fatih Belediye Başkanı, 7 milyar nüfusluk dünyada 1 milyar turistin turizme katkı sağladığını ifade ederek, Türkiye’nin 2023 yılında 63 milyon turist, 86 milyar dolar gelir hedeflediğini belirtti.

Başkan, gönüllü turizm elçilerinin Sultanahmet merkez olmak üzere, Ayasofya Meydanı, Kapalıçarşı, Divan yolu, Kapalıçarşı, Eminönü ve Gülhane’de turistlere rehberlik yapacağını kaydetti.

Projenin önemine dikkat çekenFatih Belediye Başkanı, turistik kentlerde bu projenin gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Turizm Elçileri Sultanahmet, Ayasofya, Gülhane, Divanyolu, Kapalıçarşı ve Eminönü olmak üzere toplam 6 bölgede görev alacaklar.

Gönüllü Turizm Elçileri turistlere İngilizce, Almanca, Arapça, ve Fransızca dillerinde yardımcı olacaklar. ‘Gönüllü Turizm Elçileri Projesi’ 5 Eylül Cuma gününe kadar devam edecek.