TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

İstanbul Baklavaya Doydu


absmiddle Yazdır   -A | A+ 22.09.2014
Fatih Belediyesi ile Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği tarafından her yıl düzenlenen ve yoğun ilgi gören “Tarihi Yarımada Baklava Festivali’nin dokuzuncusu Eminönü Meydanı’nda yapıldı.

Fatih Belediyesi ile Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği  tarafından her yıl düzenlenen ve yoğun ilgi gören “Tarihi Yarımada Baklava Festivali’nin dokuzuncusu Eminönü Meydanı’nda yapıldı.

En kısa sürede en güzel baklava açma yarışmasının da düzenlendiği festivale vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Renkli görüntülere sahne olan festivalde Türkiye'nin en iyi baklava ustaları "Altın Oklava" için yarıştı. Yarışmada birinci olan baklava ustasına 10 Cumhuriyet altını ödül olarak verildi.

Fatih Belediyesi, Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği(BAKTAD), İstanbul Ticaret Odası (İTO)nın iş birliğiyle düzenlenen festivale; Fatih Belediye Başkanı, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

Bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen Tarihi Yarımada Baklava Festivali kapsamında yapılan Altın Oklava Yarışmasında ise baklava ustaları birincilik için kıyasıya bir mücadelenin içine girdi. Sahneye kurulan tezgahta en ince yufkayı açmak için hünerlerini sergileyen baklavanın ustaları izleyenleri de kendilerine hayran bıraktı.

Fatih Belediye Başkanı, ‘Baklava bizim hem soyut hem de somut olarak kültürel mirasımızdır. Baklava bizim milli damak tatlarımızdan biridir. Bu lezzet en iyi Antep ve çevresinde yapılır’ dedi.Baklavanın "Türk" adıyla tescillendiğini belirterek, "Baklavanın bulunduğu, tescil edildiği yer, aslında Fatih Sultan Mehmet dönemi saray mutfağıdır. Bu kayıtlara geçmiştir. Kanuni Sultan Süleyman da yeniçerilerine baklava alayıyla bu tatlıyı dağıtan ilk hükümdardır. Baklavaya sahip çıktık, emeği geçenlere de teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (Baktad) Başkanı Mehmet Yıldırım da baklava ve tatlıcılığın içinde bulunduğu sorunlara dikkat çektiği konuşmasında tatlının ve baklavanın diyabet hastalığına yol açmadığını bunun da bilimsel olarak ispatlandığını söyledi.

Festival kapsamında düzenlenen "Altın Oklava" yarışmasında Türkiye'nin dört bir yanından gelen baklava ustaları birincilik için ter döktü. Yarışmada Yusuf Bakar isimli baklava ustası birinciliği kazandı. Yarışmaya uzun süre hazırlandığını belirten Bakar, çok çalıştığını ve kedisine yardımcı olan ustalara teşekkür ettiğini söyledi. Bakar'a 10 cumhuriyet altını ödülünü Fatih Belediye Başkanı  ve BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım, verdi.

Ödül töreninin ardından ‘Baklava Alayı’ baklava dağıtımına başladı. Eminönü Meydanı’nda kurulan stantlarda da vatandaşlara 3ton baklava dağıtıldı.