TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

İyi Bir CV'de Neler Olmalı?


İyi Bir CV’de Neler Olmalı?

- İyi bir CV için gelmiş geçmiş iş hayatınızda ve kişisel yaşamınıza dair tüm bilgileri gereksiz sözcüklerden arındırıp bir sayfaya nakşetmeniz gerekmektedir. İstediğiniz işin olmasını istiyorsanız kariyer hedefinizi ona göre CV’nizde belirtmelisiniz ki işveren CV’nizi okurken sizi istediğiniz konuma göre değerlendirebilsin.
- Referanslarınızı belirtirken öyle bir belirtmelisiniz ki işveren sizin referansta belirttiğiniz kişiye çok rahat ulaşabilmelidir.
CV’nize koyacağınız fotoğrafı çok iyi seçmelisiniz. Sanki mankenlik ajansına başvuru yapıyormuş gibi değil de işin ciddiyetini göz önüne alarak bir vesikalık fotoğraf koymalısınız.
- CV’nizi asla olması gerekenden daha da fazla uzatmayın. Olabildiğince bir sayfaya sığdırmaya çalışın. Sığmazsa ön mektupta kalan bilgilerden bahsedebilirsiniz.
- Şu zamana kadar aldığınız eğitimi detaylı olarak CV’nizde belirtmeniz gerekmektedir. Eğitim daima önemlidir ve işveren aldığınız eğitimi her zaman göz önünde bulundurur.
- Ön mektubu gereksiz bir şey de sanmayın. Ön mektup her zaman önemlidir ve işverenler CV’nizi okumadan önce ön mektubunuza göz atar. Şu zamana kadar yapmış olduğunuz işleri de belirtmeyi unutmamalısınız.
- İş tecrübeniz ne kadar iyiyse ve gelişmişse işverenin gözünde o kadar büyürsünüz. Yabancı dil mutlaka gereken bir şeydir ve CV’nizi doldururken yabancı dil biliyorsanız bunu derecelendirme yaparak listelemelisiniz ki işveren size yabancı dil testi yaptığında zorluk yaşamayın.
- Ayrıca CV’nizde yaptığınız ve sahip olduğunuz hobilere aktivitelere de yer verebilirsiniz. Fakat eğer hiç bilmediğiniz, hayatınızda hiç yapmadığınız aktiviteleri göz doldurmak için yazarsanız ilerde pişman olabilirsiniz. 
Unutmayın, iyi bir işin başlangıcı iyi bir CV’dir.

İyi Bir CV’de Neler Olmamalı?
- Sadelik bir özgeçmişte temel prensip olmalı. Burada gerekli bilgilerle, detaylar arasındaki ayrımı yapabilmek çok önemli.
- Özel yaşantınız hakkında gereksiz detaylar yaş, medeni durum, ailevi bilgiler, mülkiyet durumu gibi bilgiler özgeçmişte yer almamalı.
- Ayrıntılı irtibat bilgileri, cep telefonu dahi özgeçmişte olmamalı. e-posta adresi, sabit telefon yeterli.
- Hedeflediğiniz kariyer ile doğrudan ilgisi olmayan tecrübeler. Çok farklı alanlarda çalışmış, ilginç işler yapmış olabilirsiniz. Eğer bu tecrübeler kariyer hedefine katkı sağlamıyorsa özgeçmişinize koymayın. İlgisiz tecrübeler özgeçmişi okuyan kişinin zihnini karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Ayrıca sizi odağını kaybetmiş bir kişi olarak da görebilirler.
- Fotoğraf. Eğer zorunluluk yoksa fotoğrafınızı koymayın. Özgeçmişinizi okuyan kişi sizi özelliklerinize, başardığınız işlere dayalı olarak zihninde kurgulasın. Dış görünüşün özelliklerinizin önüne geçmesine izin vermeyin (Bu durum Linkedin profili için farklı. Linkedin’de ağınızdaki insanlarla kişiselleştirilmiş ilişkiler kuracağınızdan sizi en iyi ifade eden fotoğrafı kullanmalısınız).
- Ücret beklentisi. İş başvurusu yaparken “para” değil “iş” ön planda olmalıdır. Ücret “iş” konusunda uzlaşıya varıldıktan sonra gündeme gelmelidir. Özgeçmişte belirtilecek düşük ya da yüksek bir ücret işi daha baştan kaybetmenize yol açabilir.
- Gerçek dışı bilgiler sizi çok zor duruma düşürebilir.
- Özgeçmişinizi güçlü yönleriniz üzerine kurmalısınız. Bu nedenle “işten atılma” gibi olumsuz tecrübeler özgeçmişe girmemelidir.
- Abartı. Yaptığınız iş ve görev aldığınız projelerdeki sorumluluklara ilişkin abartılı bilgiler, yanlış beklentilerin oluşması görüşme süreci başladığında sizi zor duruma düşürecek, her iki tarafa da zaman kaybı yaşatacaktır.
- Referanslarınız hazır olmalı fakat özgeçmişe eklenmemelidir. Referanslarınızı ancak son aşamaya yaklaştığınızda paylaşmalısınız.
- CV’nizi yazarken kesinlikle bir halka içinde dönüp durmayın yani sürekli aynı kapıya çıkacak kelimeleri kullanmayın, çünkü bu işverenin gözünde düşmenizi sağlayacaktır.

CV Hazırlamada Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

Uzunluk
Kesinlikle çok uzun olmamalıdır. Fakat çok da kısa olmamalıdır. CV hiçbir zaman bir sayfayı geçmemelidir. Fakat önemli bilgileri de tek bir sayfaya sığdırmaya çalışmamalısınız. CV’nizi yazarken öyle iyi anahtar kelimeler kullanın ki CV’nizi okuyan kişinin daha kolay aklında kalabilin.

Referanslar
Hiçbir işverenden CV’nizdeki referansları tek başına ele alıp size iş vermesini beklemeyin. Referanslar sizin kişiliğiniz hakkında ya da çalışma sisteminiz hakkında doğru bilgileri verecek olan kişilerdir. Her iş yerinde referans için 3 referans daima yeterlidir. Referans listenizi öyle bir oluşturmalısınız ki referans listenizde yer alan kişilerin adını ünvanını/pozisyonunu, adresini ve iş saatlerinde dahi ulaşılabilecek telefon numaraları mutlaka yazılmalıdır.

İsim/ E-mail/ Telefon
CV’nizi yolladığınız kişilerin size ulaşabilmesi için adres ya da telefon bırakabilirsiniz fakat başka alternatifler de vardır bu alternatifler e-mail adresi olabilir. E-mail adresi de referanslar için çok önemli bilgilerden biridir. Örneğin; tatliseker, olumunefenerli gibi mail adresleri sizin için olumsuz bir imaj oluşturacaktır.

İş/Kariyer Hedefi
İş/kariyer hedefinizin CV’nizde yer almasını istiyorsanız bunu en doğru şekilde ve düzgün sınırlar belirleyerek CV’nize aktarmalısınız. Ancak bu sınırlar sizin başka açık bir pozisyona yerleştirilmenize de engel olacaktır.

Ön Mektup Yazımı
CV’nizdeki ön mektupları kimse okumuyor diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ön mektupta geçmişinizi kısa bir özetle rahatlıkla anlatabilirsiniz.

Ön Mektupta Neler Olmalı?

- Ön mektubunuzu gönderecek olduğunuz hedef kitledeki okuyucuya ve sektöre göre özelleştirmelisiniz.
- Başvurduğunuz şirketin size neler kazandıracağından çok sizin ona neler kazandırabileceğinizden bahsetmeyi ihmal etmeyin.
- Kariyer hedefine iyi odaklanın. Şirketin size verebileceği her türlü pozisyonu kabul edebilecek olsanız dahi bunu belli etmeyin.
- Genel anlamda konuşurken eski işyerlerinizde yaşadığınız veya yaşamınız hakkında negatif bilgiler yazmaktan kaçının.
- Anlatmak istediğiniz konuyu kısa ve öz bir şekilde anlatın ve sürekli gereksiz kelimeler katarak uzatmayın.
- Mektup bir sayfayı aşmamalıdır.
- Mektubu iki üç kez ön izlemeye almayı unutmayın.
- Ön mektubu ve CV’nizi göndermeden önce bunları arkadaşlarınıza okutun ve fikirlerini alın.
- Ön mektubunuzun da CV’nizin de bir kopyasını mutlaka elinizin altında bulundurun.

Örnek bir ön mektup;

 

Sn. Mehmet Şentürk
İnsan Kaynakları Direktörü
BBB A.Ş.

………./İstanbul

19 Haziran 2012

19 Haziran 2012 tarihinde X gazetesinde yayınlanan İnsan Kaynakları Müdürü pozisyonu ilanınız ile ilgileniyorum. İnsan Kaynakları’nda farklı sektörlerde 20 yıla yakın iş deneyimim ile ilanda belirtilen ‘Tüm İK fonksiyonlarına uygun bulunma’ durumuna uygun olduğumu düşünüyorum.

Amerika’da 5 yıl boyunca sahip olduğum iş deneyimimin de bu sektörde daha iyi olabilmeyi bana amaçlatıyor. Bu sektörde yapmış olduğum tüm deneyimleri CV’mde bulabilirsiniz.

Dünyaca ünlü ve tanınmış olan bu şirkette iş deneyimimi devam ettirmek istiyorum ve en kısa zamanda bana dönmenizi diliyorum.

Saygılarımla,

…………….. (İsim/Soy isim)

 

Eğitim
Eğer yeni mezun olduysanız ya da öğrenci iseniz CV’nizde bu bölümü olabildiğince uzun tutup yazmalısınız. Sektöre ait ilgilendiğiniz dersleri de itinayla listelemeniz gerekmektedir.

İş Tecrübesi

Eğer bir iş tecrübesine sahipseniz CV için burası en önemli bölümdür ve düzgün şartlarda doldurulması gerekir. Çünkü işveren sizi işe alırken iş tecrübelerinizi daima göz önüne alır ve bu sizin istediğiniz iş için çok önemlidir.

Yabancı Dil

Eğer bir yabancı dil bilmiyorsanız CV’nizde bu bölüme yer vermeyiniz. Fakat eğer bir ya da daha çok dil biliyorsanız bu dilleri derecelendirme yaparak CV’nize yazın. Derecelendirmeyi öyle bir yapın ki, görüşme esnasında size yapılacak olan yabancı dil testinde zor durumda kalmayasınız.

Aktiviteler ve Hobiler

Bu bölümde kendiniz olmaktan kaçınmayın. Sırf doldurmuş olmak için hakkında hiçbir şey bilmediğiniz hayatınızda hiç yapmadığınız aktiviteleri yazmayın. Eğer gerçekten kitap okumaktan hoşlanıyorsanız ne tür kitaplar okumaktan hoşlandığınızı belirtmeyi de unutmayınız.