Menu

Hızlı Erişim

 1. Başkan'a Yaz
 2. Kütüphaneler
 3. Kütüphane Anlık Doluluk
 4. Proje ve Tanıtım Filmlerimiz
 5. Sosyal Birimler
 6. Sosyal Tesisler
 7. FABİM
 8. Online Vergi Ödeme
 9. Coğrafi Bilgi Sistemi
 10. Suriçi Kart
 11. Etkinlik Takvimi
 12. Afet Toplanma Alanları
-A A+

Kadın Aile ve Eğitim Birimi

Fatihli kadınların hizmetlere kolayca ulaşmasını sağlayan Kadın, Aile ve Eğitim Birimimiz; eğitimden kariyere, bireysel ve ailevi sorunların çözümü için danışmanlık hizmetinden yardımlara, gezilerden sağlıklı yaşama kadar pek çok hizmeti organize eden etmektedir. Birimimiz, bugünün ve yarınların Fatih’ini yetiştirecek kadınlarımızı dinliyor ve onların istek ve beklentileri doğrultusunda hizmetleri ayağına götürüyor.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETİ

Mutlu insan, mutlu toplum düşüncesiyle yola çıkan Fatih Belediyesi 18 yaş ve üzeri sosyal ve ruhsal desteğe ihtiyaç duyan Fatihli vatandaşlarımıza psikolojik danışmanlık hizmeti sunuyor. Kişilerin refah ve mutluluklarını daha üst seviyelere çıkarmayı, bireyin kendini gerçekleştirmesini ve çeşitli alanlarda gelişimine ilişkin değişimlerini tanıyıp, uyum sağlayabilmesine yardımcı olmayı hedefleyen uzman psikologlarımız, en iyi hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Fındıkzade Yaşam Merkezi ve Yavuz Selim Merkezi olmak üzere iki ayrı noktada hizmet veren psikologlarımızdan Kadın Aile ve Eğitim Birimi’ni arayarak, randevu oluşturabilirsiniz.
 

ÇOCUK ve ERGEN PSİKOLOG DANIŞMANLIK HİZMETİ

Çocuklarımızın kendine güvenen, mutlu bireyler olmasına katkı sağlayan Fatih Belediyesi, aileleri refakatinde uzman Çocuk ve Ergen Psikologlarımızın desteği ve yönlendirmeleriyle sadece sorunlarla başa çıkmakla kalmayıp, çocukların büyüme çağında aileleri ve çevreleriyle daha sağlıklı ve etkin iletişim kurabilmesine katkı sağlamaktadır. Fındıkzade Yaşam Merkezi ve Yavuz Selim Yaşam Merkezi olmak üzere iki ayrı noktada hizmet veren Çocuk ve Ergen Psikologlarımızdan Kadın Aile ve Eğitim Birimini arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

DİYETİSYEN HİZMETİ

Fatih Belediyesi, “Zindeyiz Sağlıklıyız” sloganıyla Fatihlilere alanında uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan kişisel beslenme programlarıyla kendilerini zinde hissetmelerini sağlıyor. Diyetisyenlerimiz vatandaşları yakından tanıyıp, onlara özel oluşturduğu diyet programlarıyla kişilere sağlıklı bir yaşam olanağı sunuyor. Fındıkzade Yaşam Merkezi ve Yavuz Selim Yaşam Merkezi’nde hizmet veren diyetisyenlerimizden randevu oluşturmak için Kadın Aile ve Eğitim Birimini arayabilirsiniz.

KÜLTÜR GEZİLERİ

İstanbul’un tarihi ve kültürel lokasyonlarına yönelik düzenlenen gezilerimize, 15 yaş ve üzeri tüm Fatihli vatandaşlarımız ücretsiz olarak katılabiliyor. Düzenlenen gezilere katılmak isteyen vatandaşlarımız Dervişali Semt Konağı’nda hizmet veren Kadın Aile ve Eğitim Birimi’ne gelerek başvuruda bulunmaları yeterli.

YENİDOĞAN HEDİYE PAKETİ

Yeni anne ve baba olan Fatihli vatandaşlarımızın heyecanlarına mutluluk ekleyen Fatih Belediyesi Kadın Aile ve Eğitimi Birimi, 0-3 aylık bebeklere hoş geldin bebek hediye seti veriyor. Fatih ilçesinde ikamet eden ailelere, Kadın, Aile ve Eğitim Birimi görevlileri nüfus müdürlüğünden aldığı kayıtlar doğrultusunda ailelere yenidoğan çanta hediyesi ile hoş geldin sürprizi yapıyor.

EĞİTİM PROGRAMLARI VE KURSLAR

Bu branşta kursiyerlere; iğne oyası tekniğine uygun model araştırabilme ve kullanılacak araç-gereçleri seçebilme, teknikleri uygulayabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Bu programda kursiyerlere; kadın giyimine ait temel kalıp, şablon, seri ve pastal planını hazırlayabilme, ürüne uygun malzeme tespit ederek, numune dikiminin yapılmasını sağlayabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.


Modele uygun tığ ve şiş örgü temel tekniklerini ve değişik teknikleri kullanarak örgü yapabilen kişilerin yetiştirildiği bir eğitim programıdır.


Çocuklar için onlara zarar vermeyecek organik oyuncaklar üretebilecekleri eğitimi vermekte olan kursumuza katılan kursiyerlerimiz, aynı zamanda dönemin popüler branşı olan Amigrumi ile bütçelerine ekonomik katkı sağlayabilirler.


Kendi takınızı, kendi tarzınıza uygun olarak tasarlama imkânı sunan kursumuzda, tasarımın inceliklerini ve yeni teknikler ile üretim çeşitliliğinizi zenginleştirebilirsiniz.


Bu programda kursiyerlere, çeyiz ürünleri hazırlamaya ait mesleki hesaplamaları ve süslemeleri yapabilme, çeyiz ürünlerinde kullanılan kumaşları tanıyabilme, tekniğine uygun fermuar çalışabilme ve parçaları birleştirebilme bilgi ve becerisi kazandırılır.


Modelistlik kursuna katılan kursiyerlere; kumaş kalıpları, kumaş desenleri, kumaş kaliteleri hakkında tüm teorik bilgile öğretilir. Ayrıca hangi kumaşın hangi tasarım için uygun olduğunu keşfederler. Yazlık ve kışlık kumaşlar hakkında bilgi alarak, kumaşların ısıtma kapasitelerinden içerisinde bulunan malzemelere kadar her bilgiye sahip olurlar. İş hayatında olduğu kadar günlük yaşamlarında da işe yarayacak bu bilgiler, kursiyerlerin kaliteli kumaşlara yönelmelerine katkı sağlar. Kişiler ayrıca, kendi hayallerindeki giysileri elde edebilecek ve günlük yaşamlarında kullanabileceklerdir. 

Stilistlik programımız ile öğrencilerimizin, temel ve teknik çizim, desen ve baskı teknikleri, siluet ve giydirme çalışmaları ile koleksiyon aşamaları konularında, eksiksiz ve birebir şekilde sektör odaklı teknik eğitimler ile tasarım alanlarında profesyonelleşmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.


Program; gerekli atölye ortamında kursiyerin standartlara göre yağlı boya resim yapmasını sağlamak, soyut kompozisyon yetisi kazandırmak, figüratif özgün resim tasarlama ve teknik bilgi kazandırmak, analiz ve yorumlama yapabilmelerini sağlamaktadır.


Daha önce hiç bilgisayar kullanmamış ya da bilgisinin yetersiz olduğunu düşünenler bilgisayar kullanım kursuna katılabilirler. Bilgisayarın temel elemanlarının tanıtımı, Windows, Office (Word-Excel-Powerpoint), internet ve yardımcı programlar bilgisayar kullanımı eğitiminin ana konularıdır.


Genel İngilizce kursumuz; dinleme, okuma ve yazma becerilerini geliştirmek isteyen yetişkinler içindir. A1 seviyesinden başlayan kursumuz, seviye olarak devam etmektedir. A2 kursuna başlamak isteyen vatandaşlarımızın önce A1 sertifikası alması gerekmektedir.


Genel Arapça kursumuz; dinleme, okuma ve yazma becerilerini geliştirmek isteyen yetişkinler içindir. A1 seviyesinden başlayan kursumuz seviye olarak devam etmektedir. A2 kursuna başlamak isteyen vatandaşlarımızın önce A1 sertifikası alması gerekmektedir.

Kurs kapsamında öğrencinin Osmanlıca konusunda yetkin hale gelmesi hedeflenmektedir.


İşitme engellilerin kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlayan, el hareketleri ve yüz mimiklerinden oluşan Türk İşaret Dili’nin (TİD) temel düzeyde öğretildiği bir eğitim programıdır.


Pamuk ya da ipekten yapılmış, beyaz ya da renkli, kalın ve ince kumaşlar üzerine ipek, yün, keten ve pamuk gibi iplikler kullanarak elde iğne veya tığla düz ve kabarık iğne teknikleri kullanılarak yapılan süslemelere el nakışı denir. İşlenecek yüzeyin gerilmesinde çoğunlukla gergef ve kasnak gibi araçlar kullanılabildiği gibi bazı tekniklerde de kâğıt kullanılmaktadır. Kursumuzda; el nakışını öğrenmek ve kendisini geliştirmek isteyenlere gerekli temel eğitimler verilmektedir.


Günümüzün en önemli mesleklerinden sayılan Çocuk Gelişimi kurslarımızda; kursiyerlere 0-3 ve 3-6 yaş çocuklar hakkında beslenme, sağlık ve kişisel gelişimlerinin doğru bir şekilde gelişmesi hakkında gerekli deneyimi kazandırmaktadır. Kurs bitiminde kursiyerlere uygulanan değerlendirme sınavı sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Çocuk Gelişimi Eğitimi sertifikası verilerek bu alanda kolaylıkla iş yaşamına atılmalarına yardımcı olmakla birlikte, bayanların annelik konumunda kendi çocuklarının gelişiminde önemli derecede faydalı olmaktadır.

Kişisel gelişime de önemli oranda katkı sunan diksiyon eğitimini, güzel ve etkili konuşmak, hitabetini güçlendirmek, kariyer hedefini yönlendirmek, etkili iletişim kurarak portföyünü genişletmek isteyenler; yönetim kadrolarında, müşteri ilişkilerinde, insan kaynakları birimlerinde çalışan her birey alabilir. Programın amacı, Hüsn-i Hat için mürekkep hazırlayabilen, kamış açabilen, kâğıt aharlayabilen, harfleri yazı çeşitlerine göre yazabilen, yazı çeşitlerine göre istif yapabilen sanatçılar yetiştirmektir.


Programın amacı, Hüsn-i Hat için mürekkep hazırlayabilen, kamış açabilen, kâğıt aharlayabilen, harfleri yazı çeşitlerine göre yazabilen, yazı çeşitlerine göre istif yapabilen sanatçılar yetiştirmektir.


Öğrencilere; kitre ile yoğunluğu artırılmış su üzerine özel fırçalarla, özel olarak hazırlanmış boyaları serpebilme, teknede meydana gelen damlacıkları şekillendirerek desen oluşturabilme ve bunu kâğıda aktarabilme bilgi ve becerisinin kazandırıldığı eğitim programıdır.


Günlük yaşamımızda bir ihtiyaç haline gelen Photoshop programını kullanmayı öğrenmek, için herkes için uygundur. Bir başka deyişle bu program, hem iş dünyasında hem de günlük yaşamda, kendini dijital görüntüleri şekillendirme becerisi ile bir adım öne çıkarmak isteyen herkes içindir.Yetişkinler için Okuma Yazma Öğretimi ve Temel Eğitim programı, okuma yazma becerisi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Okuma yazma becerisi kazandırmanın yanı sıra yaşam becerisi ve matematik becerisi de kazandırılması amaçlanmaktadır.


Kur'an-ı Kerim’i okumayı öğretmek, İslam dini ibadetleri için gerekli sure, ayet ve duaları öğretmeyi amaçlamaktadır.


Kursumuz ile Türkiye'de yaşayan veya yaşamayı planlayan yabancıların Türkçe öğrenmeleri veya var olan Türkçelerini geliştirmeleri, kurs sonunda belge ve sertifika almalarını sağlamak amaçlanmaktadır.


Tekniğine ve modeline uygun araç gereç kullanarak kalıp hazırlama, tilda bebek yapma, model bebek giydirme ve süsleme yapma becerisi kazandıran eğitim programıdır.


Çini sanatının klasik kaidelere göre uygulamalı ve görsel olarak tanıtılması amaçlanmıştır.


Kurs programı ile çörek, gevrek, kek, çikolata, turta, milföy hamuru hazırlayabilen, kurabiye, beze, pizza, tart, turta, poğaça, çikolata, şeker hamuru süslemeleri, pasta tasarımı yapabilen, amatör ev hanımları ile kendi işyerini açacak veya hotel, tatil köyü, restoran, pastaneler ve kafelerde çalışabilecek uluslararası nitelikte profesyonel anlamda Temel Pastacılık Elemanı yetiştirilmektedir.


Kursumuzda; özel günlerde ihtiyaç duyulan aksesuarlara ait teknikleri uygulayabilme, mesleki hesaplamaları ve süslemeleri yapabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.


Kursiyerlerimize; ahşap malzeme bilgisine sahip olma, ahşap objeye uygun hazırlık yapan, ahşaba oyma, kakma, tornalama gibi teknikleri uygulama ve renklendirmesini yapma bilgi ve becerisi kazandırılır.


Kuaförlük eğitimimiz, bir kuaförün yapması gereken tüm işlemleri uygulamalı olarak öğrenebilecekleri bir eğitim programından oluşmaktadır. Eğitim programımız kuaförlük mesleği eğitiminin yanı sıra temel beceriler ve güncel uygulamaları da içeren bir listeyi barındırmaktadır.


Makrome Örgü Yapımı kurs programımızda; Türk süsleme sanatlarının teknik özelliklerini tanıma, renkli yüzey düzenlemeleri yapma, tasarı ilkelerine uygun model ve desen çizme, temel ve fantezi makrome düğüm tekniklerini uygulayarak ürüne dönüştürme ve bu ürünlerin bakımı, korunması ve onarımı ile ilgili bilgi ve beceri sahibi olması amaçlanmaktadır.


Bilgisayarlı Muhasebe Kursumuzda;  işletme veya kuruluşun finansal (veya para ile ifade edilebilen) faaliyetlerine esas olan bilgi ve belgelerin girilmesi, düzenlenmesi, raporlanması ve kullanışlı şekilde aktarılmasını sağlayacak bilgileri ve becerilerin kursiyerlerimize kazandırılması amaçlanmaktadır.


Fatihli kadınlarımıza Yedikule Bahçe'de, şehrin ortasında organik tarım ve toprak ile iç içe olmanın keyfini sunuluyor. Bahçecilik-Bahçıvanlık kursumuz ve Terrarium Atölye etkinliği ile hanımlar çiçek ekimi ve bahçe yetiştiriciliği eğitimlerini alırken, şehrin gürültüsünden uzak kendileri için kurulan serada keyifli zaman geçiriyorlar.


Pilates başta duruş bozuklukları olmak üzere, obezite ve skolyozu önlemede de büyük fayda sağlayan bir spordur. Fatih Belediyesi “Fit Fatih” projesi kapsamında 17 ayrı merkezde, Fatihli kadınlara yönelik olarak günlük yaşamlarında da uygulaya bilecekleri pilates eğitimleri düzenlenmektedir. Pilates eğitimlerine katılmak isteyenler, Dervişali Semt Konağı’nda hizmet vermekte olan Kadın Aile ve Eğitim Birimi’nden başvuruda bulunabilirler.