Menu

Hızlı Erişim

-A A+

Bilim Fatih Birimi

BİLİM FATİH

Fatih Belediyesi  ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı  iş birliğiyle Fatihli gençlere ve çocuklara yönelik  kurulan Bilim Fatih farklı tema ve atölyelerde 6-14 yaş aralığındaki öğrencilere eğitim vermeyi amaçlamaktadır.

Bilim Fatih’te Astronomi  Havacılık ve Uzay, Doğa Bilimleri, Matematik , Teknoloji  ve Tasarım olmak üzere 5  bilim atölyesi bir de Deneyap Atölyesi bulunmaktadır.

Öncelikle Fatih’imizde bulunan çocuk ve gençlerimiz olmak üzere 6-14 yaş aralığındaki tüm öğrencilerimize sorgulama, teknolojiyi kullanabilme, bilimsel, akılcı ve eleştirel düşünme gibi farklı yetenekler kazandırmayı hedefliyoruz.

Bilim Fatih Haziran Ayı Çevrimiçi Atölyeleri ve Online Katılım Formu için tıklayınız...

Matematik Atölyesi

Matematik Atölyeleri; öğrencilerin matematik bilimine ait ön yargılarını yıkmayı ve matematiksel kavramları oyunlar aracılığı ile farkına varmadan içselleştirmesini hedefler. Örnek olarak bu atölyelerde; doğal sayılar, tam sayılar, kesirler, ölçme, örüntüler, veri işleme, olasılık, simetri, geometrik şekiller, açılar, alan ve hacim gibi matematiksel kavramlar günlük hayat problemleri üzerinden, oyunlaştırma yöntemiyle işlenmektedir.

Doğa Bilimleri Atölyesi

Doğa Bilimleri Atölyesi içerisinde ekoloji, fizik, kimya ve insan biyolojisi alt dallarını barındırmaktadır.

Ekoloji atölyeleri; canlılara ve canlıların doğayla ilişkisine odaklanır. Öğrenciler mikroskop altında bitkiler, mantar ve hayvanlar aleminden çeşitli canlıları inceler ve eğlenceli etkinliklerle öğrendiklerini ürüne dönüştürürler. Örneğin bu atölyelerde; tohumlar, çiçekler, mantarlar, kuşlar, böcekler, doğadaki döngüler, kayaçlar ve permakültür gibi kavramlar incelenmektedir.

Fizik atölyeleri; öğrencilerin deneyler yaparak içinde bulunduğumuz evrenin işleyişi hakkında fikir yürütmesini ve her gün çevrelerinde gördükleri olayların nedenini sorgulamasını hedeflemektedir. Örnek olarak bu atölyelerde; kuvvet, enerji, hareket, dalgalar, optik, elektrik ve manyetizma alanına ait deneyler yapılmaktadır.

Kimya atölyeleri; öğrencilerin madde ve maddenin özelliklerini çeşitli deneyler aracılığıyla keşfedilmesini hedefler. Örnek olarak bu atölyelerde; maddenin özellikleri, atom, molekül, kristaller, kimyasal tepkimeler ile ilgili deneyler yapılmaktadır. Bunun yanında öğrenciler parfüm, diş macunu, krem atölyelerine katılarak kendi ürünlerini yaparlar.

İnsan biyolojisi atölyeleri; insan fizyolojisi ve insan anatomisine odaklanmaktadır. Örnek olarak bu atölyelerde; hücreler, dokular, organlar, endokrin sistem, dolaşım sistemi, sindirim sistemi, sinir sistemi, genetik, duyu organları, tıp teknolojileri gibi gözlem ve etkinlik merkezli eğitimler verilmektedir.

Teknoloji Atölyesi

Öğrencilerin robotik ve kodlama alanında kendilerini geliştirerek, üreten bir nesil olmalarını destekler. Örnek olarak bu atölyelerde; basit robot yapımı, film ve animasyon yapımı, mobil uygulama geliştirme, üç boyutlu modelleme ve üretim, photoshop, artırılmış gerçeklik ve enerji teknoloji uygulamaları yapılmaktadır.

Tasarım Atölyesi

Öğrencilerin kendilerini keşfetmesine, duygu ve düşüncelerini ifade edecek bir yol bulmasına olanak sağlar. Örnek olarak bu atölyelerde; resim, seramik boyama, dokuma, kanaviçe, etamin, epoksi takı, ebru, tezhip, minyatür, filografi, keçe, cam boyama, origami, ahşap boyama, kumaş boyama, taş boyama, mandala afiş tasarım, kalemişi, kuru çiçek, tel bebek, makrome ve kaligrafi, ahşap tasarım gibi farklı sanat dallarına ait çalışmalar yapılmaktadır.

Astronomi, Havacılık ve Uzay Atölyesi

Astronomi atölyelerinde, öğrencilerde uzay ve evren merakı oluşturmak hedeflenmektedir. Örnek olarak bu atölyelerde; Dünya, Ay, Güneş, güneş sistemi gezegenleri, öte gezegenler, yıldızlar, meteorlar, ve derin uzaya ait kavramlar uygulamalı etkinliklerle ve deneyler aracılığıyla işlenir.

Havacılık ve Uzay atölyelerinde aerodinamik prensipler basit deneylerle öğrencilere kavratılır. Örnek olarak bu atölyelerde havanın özellikleri, basit basitkopter, planör, sıcak hava balonu, insansız hava araçları ve roketler gibi çeşitli hava araçlarının çalışma prensipleri uygulamalı etkinlikler aracılığıyla keşfedilir.

Deneyap Atölyeleri

Deneyap Teknoloji Atölyesi projeleri ile yeterli fiziki imkânlar ve donanımlar sağlanarak, gençlerin takım çalışması, yenilikçi düşünce, proje geliştirme odaklı eğitim programları ile daha üretken olmaları, bilim ve teknolojide yenilik üretebilen ve diğer insanları da bu doğrultuda etkileyebilen bireyler olmaları hedeflenmektedir.

Deneyap atölyeleri pandemi sürecinden sonra eğitime başlayacaktır.