Menu

Yan Menüler

Klaket Sinema Akademisi

-A A+

Klaket Sinema AkademisiFatih Belediyesi tarafından Fatih Sanat Akademisi bünyesinde hayata geçirilen Klaket Sinema Akademisi, teorik ve pratik eğitimin iç içe verildiği Yönetmenlik, Oyunculuk ve Senaryo bölümünden oluşuyor. Akademi’nin eğitmen listesinde sinemanın yetkin isimleri yer alıyor.

Klaket Sinema Akademisi’nin amacı, ülkemize ve sektöre nitelikli, yaratıcı, cesur ve vizyonu olan sinemacılar kazandırmak. Bu doğrultuda yüzlerce başvurunun arasından sinemaya ilgili, kültür ve sanat dünyasına duyarlı, okumayı, anlamayı, izlemeyi ve estetik çabayı önemseyen kişiler kabul aldı.

Klaket Sinema Akademisi’nin 50’ye yakın öğrencisi, Türk ve dünya sinemasının düşünsel, tarihsel, yaratıcı ve teknik alanlarını, nitelikli akademik kadromuzdan ve her ay davet edilen sektörün öncü isimlerinden öğreniyor.

Fatih’in tarihi ve kültürel zenginliği öğrencilere ilham olurken yaratıcı projelerle belediyemiz, 7. sanata ev sahipliği yapıyor.

Klaket Sinema Akademisi, belli dönemlerde açılan mülakatlarla öğrenci kabul ediyor.

Senaryo Bölümü

Bir film projesi, senaryo ile başlar. Kahramanın yolculuğu, kameradan önce yaratıcılık ve tekniğin birleştiği yazma eyleminde hayat bulur.

Senaryo Bölümü öğrencilerimiz, ilk etapta fikirlerini yazıya dönüştürmeyi öğreniyor. Sonrasında hikaye oluşturacak, çeşitli tür ve tarzlarda senaryolar yazacak, Klaket Sinema Akademisi’nin diğer bölümleriyle entegre çalışıp ortak projelerle senaryosunu bir filmde hayata geçireceklerdir.

Oyunculuk Bölümü

Sinemanın en önemli anlatım öğelerinden biri oyuncudur. Oyuncunun izleyici ile kurduğu ilişki anlamın oluşmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Klaket Sinema Akademisi Oyunculuk Bölümü, geniş kapsamlı olup oyuncu olmak isteyen katılımcıya; kendini fark etmeyi, sanatsal yanını ortaya çıkarmayı, yaratıcılığını ve hayal gücünü çalıştırmayı, hayata daha derin ve daha hassas bakabilmeyi, vücudunu kullanabilmeyi, etkili ve güzel konuşabilmeyi, oyunculuk potansiyelini geliştirmeyi öğretir.

Yönetmenlik Bölümü

Yönetmen, sinemanın özünde bulunan tüm soyut ve somut öğeleri kendinde birleştirip bunu filmle dışa vuran kişidir.

Klaket Sinema Akademisi Yönetmenlik Bölümü, öğrencilerine bir yönetmende olması gereken bilgi ve beceriyi kazandırmayı hedefler. Teorik derslerin yanında, profesyonel film yapımcıları ve film yönetmenleri ile uygulamalı dersler gerçekleştirme imkânı sunar. Projelerini hayata geçirme fırsatı bulan öğrencilerimiz,  film sektöründe çalışmaya hazır olurlar.