-A A+

Sosyal İşler BirimiFatih Belediye Başkanlığı; devletin yereldeki eli olmak ve dezavantajlı gruplar dâhil, hizmeti toplumun tüm kesimlerine ulaştırma misyonunu “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü” aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Müdürlüğümüzden yardım almak isteyen Fatih nüfusuna kayıtlı vatandaşlarımız, kimlik belgeleri ile müdürlüğe şahsen başvurabilir veya 0212 521 53 53 numaralı telefondan bilgi alabilirler.

ENGELLİLER İŞ ATÖLYESİ

Engelliler Birimi’nin yönetimindeki Engeller İş Atölyesi, vatandaşlarımıza haftanın 6 günü, Takı Tasarımı, Kuyumculuk, Nikâh Şekeri Yapımı, Dekoratif Ahşap Süsleme ve Boyama dallarında eğitim verilmekte ve engellilerimizin atölyemizde rehabilitasyonu sağlanmaktadır. Ayrıca engelli bireylerimiz haftanın iki günü Fatih Belediyesi Sulukule Sanat Akademisi Ritim Atölyesi’nde müzikle rehabilite edilmektedir.

Engelliler İş Atölyesi Kriterleri

Muvafakatname (Ailelerin İzin Belgeleriyle alıyoruz.)

14-40 Yaş Arası Engelli Sağlık Kurulu Raporu olan, Görme Engelli Zihinsel Sürgelen - Kronik, İşitme, Ruhsal, Otizm, Konuşma Bozukluğu olanlar Engelliler İş Atölyesi’nden faydalanabilirler.

ÖĞRENCİLERE ÇANTA HEDİYESİ

İlçemizde yer alan ilkokullarda, birinci sınıfa başlayan tüm çocuklara, belediyemizce okul çantası hediye edilmekte, çocukların okula olan ilgi ve sevgisi artırılmaya çalışılmaktadır.


ÖĞRENCİLERE DİŞ SETİ HEDİYESİ

Fatih Belediyesi’nce, ülkemizde her yıl 17-23 Kasım tarihleri arasında kutlanan “Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” vesilesi ile ilköğretim okullarında ve Bilgi Evlerimizde diş seti dağıtımı yapılmaktadır. Diş setleri ile çocuklarımıza ağız ve diş bakımı alışkanlığı kazandırılması amaçlanmaktadır.

ERZAK YARDIMI

Fatih ilçe sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlarımıza, durumlarının ekiplerimizce yerinde tespitinden sonra, belirlenen aralıklarla erzak yardımında bulunulmaktadır. İçinde temel gıda malzemelerinin yer aldığı erzak yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, muhtarlık onaylı fakirlik belgesi ve kimlik belgeleriyle, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüze şahsen başvurabilirler. Ekiplerimiz, başvurunun onayından sonra erzak kolilerini vatandaşımızın adresine teslim etmektedir.

KÖMÜR YARDIMI

İlçemiz sınırları içinde ikamet eden ve muhtaçlık durumunu belgeleyen vatandaşlarımızın yılda bir kez kömür yardımı talepleri, müdürlüğümüz ekiplerince adreslerine teslim edilmektedir. Kömür yardımı hizmeti, sadece kış aylarında yapılmaktadır.

GİYİM YARDIMI

Fatih Belediyesi ilçe sınırları içinde ikamet eden ve müdürlüğümüzden giysi yardımı talep eden, muhtaçlığını belgelemiş olan vatandaşlarımız ile engelli, şehit gazi ailelerine ve 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlarımıza ücretsiz giysi yardımı yapılmaktadır. Giysi yardımlarımızın yapıldığı Butik Fatih’te 4-14 yaş çocuklara uygun giysi bulunmaktadır. Butik Fatih, Dervişali Semt Konağımızda hizmet vermektedir.

ÇEKYAT YARDIMI

Fatih Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, çok özel durumlarda ve yerinde denetim ve tespit neticesinde, ihtiyaç sahibi ailelere çekyat temin etmektedir.

BEYAZ EŞYA VE HALI DESTEĞİ

Fatih Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, çok özel durumlarda, yerinde denetim ve tespit neticesinde, ihtiyaç sahibi ailelere beyaz eşya, halı gibi ev eşyaları temin etmektedir.

AŞEVİ (SICAK YEMEK)

Müdürlüğümüze kayıtlı ihtiyaç sahibi ailelerimize sıcak yemek yardımları, hijyenik sefertasları ile her gün düzenli olarak dağıtılmaktadır.

Kriterlerimiz; Evde Mutfak Olmaması, Kimsesiz Olması, Özel Durumlar (Psikolojik Rahatsızlıkları Olması, Özbakım Yemek vs. Yapamayacak Durumda Olması)

ET YARDIMI

Vatandaşlarımızca yapılan bağışlar, yine Fatihli ihtiyaç sahiplerine iletilmektedir. Bağış yapılan etler kurumumuzda adres bilgisi kayıtlı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yılda bir kez olmak üzere, ekiplerimizce teslim edilmektedir.

CENAZE HİZMETLERİ

İlçemizde ikamet eden vatandaşlarımızın vefatında yakınlarının talebi halinde, müdürlüğümüz cenazeye katılmak isteyen vatandaşlarımızın kabristana ulaşımını sağlamak üzere araç tahsis etmektedir. Ayrıca cenaze evine ikramda bulunulmakta, duaların okunması ve cenaze yakınlarının manen teselli edilmesi için hocalarımız tarafından taziye ziyareti gerçekleştirilmektedir.

SÜNNET HİZMETİ

Fatih Belediye Başkanlığımızca, her yıl yaz aylarında, vatandaşlarımızın müracaatları halinde, çocuklarının sünneti uzman doktorlarca hastane ortamında yapılmakta ve toplu sünnet töreni organizasyonu ile erkek çocukların hayatındaki bu özel günün, mutlu bir anıya dönüşmesi sağlanmaktadır. Sünnet çocuklarımızın sünnetlik giysileri de belediyemizce karşılanmaktadır.

ARAÇ-GEREÇ VE SARF MALZEME DESTEĞİ

Belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, maddi durumu yetersiz olan engelli vatandaşlarımıza, engelli olduklarını belgelemeleri ve yerinde tespit çalışmalarında uygun görülmeleri halinde; engellerine yönelik araç-gereç ve sarf malzeme desteğinde bulunmaktadır.

ARŞİV

Belediyemizden sosyal yardım almak isteyen kişilerden talep edilen evraklar, arşivimizde muhafaza edilmekte ve işlemlerimizde kullanılmaktadır. Bu sayede, sosyal yardım isteyen bireylerden her defasında evrak istenmemektedir.

Sosyal İşler Birimi Kitapçığı İçin Tıklayınız

Fatih Belediyesi'ni Arahttps://tk.emsal.com.tr/fatihb/ E-Bültene Abone OlE-BÜLTEN ÜYELİĞİ
Başkan Instagram Başkan Twitter Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web