Menu

Hızlı Erişim

 1. Başkan'a Yaz
 2. Kütüphaneler
 3. Kütüphane Anlık Doluluk
 4. Proje ve Tanıtım Filmlerimiz
 5. Sosyal Birimler
 6. Sosyal Tesisler
 7. FABİM
 8. Online Vergi Ödeme
 9. Coğrafi Bilgi Sistemi
 10. Suriçi Kart
 11. Etkinlik Takvimi
 12. Afet Toplanma Alanları
-A A+

Yavuz Selim Çukurbostan Yaşam Merkezi Birimi

Yavuz Selim Yaşam Birimimiz ile 7’den 70’e tüm Fatihliler için şehrin merkezinde sosyal birer yaşam alanı sunuyoruz. Çocuklarımız için özel olarak tasarlanan kapsamlı oyun alanlarımız, spor alanlarımız ve sportif faaliyetlerimiz, kafelerimiz ve kamelyalarımızın yanı sıra psikolojik danışmanlık ve diyetisyen hizmetlerimiz, sürpriz hediye ve ikramlarımızla vatandaşlarımızı huzurlu ve güvenli bir ortamla buluşmalarını sağlayarak, eşsiz Fatih’e değer katıyoruz.

ÇOCUK VE ERGEN PSİKOLOĞU

Yavuz Selim Yaşam Merkezi bünyesinde hizmet vermekte olan “Çocuk ve Ergen Psikoloğu, çocukların gelişimlerinin yaşlarıyla uyumlu olup olmadığını inceleyerek; bilişsel, sosyal, duygusal ve davranışsal anlamda karşılaşılan sorunların kaynağının bulunması ve çözüm yollarının üretilmesinde, danışanların problemlerle baş etme becerileri kazanmasında, ergenlik dönemi sorunlarının çözümlenmesine destek olmaktadır. Kişiye ve getirilen probleme uygun terapi seansları yapılarak, gelişim ve dikkat testleri uygulanmaktadır. Ayrıca ebeveynlerle de bir araya gelerek onlara psiko-eğitim verilmektedir.

Çocuk ve Ergen Psikoloğunun Uyguladığı Testler:

Denver II Gelişimsel Tarama Testi

Ankara Gelişim Tarama Envanteri

Metropolitan Okul Olgunluğu

Catell 2 A Zekâ Testi

- Catell 3A Zekâ Testi

- Benton Görsel Bellek Testi

- Gesell Gelişim Figürleri Testi

- Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi

-D2 Dikkat Testi

- Burdon Dikkat Testi

- Frankfurter Dikkat Testi

- Frostıg Görsel Algı Testi

- Porteus Labirentleri Testi

- Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi

- Kelime Söyleyiş Testi

- Goodenough Harrıs Bir İnsan Çiz Testi

Çocuk ve Ergen Psikoloğumuzun Uyguladığı Terapi Teknikleri:

- Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

Kum Tepsisi Terapisi

- Bilişsel Davranışçı Terapi

- Narrative Terapi

- Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi   

- Aile Danışmanlığı

YETİŞKİN PSİKOLOĞU

Yavuz Selim Yaşam Merkezi’nde 18 yaş üzere bireylere yönelik “Yetişkin Psikoloğu” hizmeti sunmaktayız.  Psikologlarımız; kişilerin hem bireysel yaşamlarında hem de ailevi meselelerinde karşılaşmış oldukları psikolojik sorunların farkındalığını kazanmalarında, sorunların çözümü için danışanların hali hazırdaki problem çözme becerilerini ortaya çıkarmaları adına uygun koşulları sağlayıp, bu becerileri güçlendirecek başka problem çözme becerileri edinmelerinde destek olmaktadır.

Yetişkin psikologlarımız, danışanların getirmiş oldukları sorun alanlarını uzmanlık alanı olan terapi teknikleriyle ele alır.

Uygulanan Terapi Teknikleri:

- Bilişsel Davranışçı Terapi

- Çözüm Odaklı Terapi

- Sosyal Beceri Eğitimi

- Aile Danışmanlığı

- Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

- Terapötik Kartlar

- Yaratıcı Drama (Sanat Terapisi)

DİYETİSYEN

Merkezimizde Fatihlilere; sağlıklı beslenme bilinci oluşturmak, hayat boyu sürdürülecek beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve bireyi daha iyi hissettirmek amacıyla diyetisyen hizmeti verilmektedir.

Bireyin fizyolojisine, yaşantısına, duygusal durumuna, sosyal hayatına, yaş, cinsiyet ve hastalıklarına uygun olarak,  "tamamen bireye özel" sağlıklı beslenme programı oluşturulmaktadır.

Danışanlar düzenli olarak kontrole çağrılmakta ve her seansta; beslenme ile ilgili merak ettiği tüm soruları sorabilmektedir.

Her seansta özel ölçüm aleti ile birlikte yağ, kas, sıvı analizi ve bel ölçümü yapılmaktadır.

Çalışma Alanları:

-Kilo Alma/Kilo Verme

-Yaşlılıkta Beslenme

-Gebelikte ve Emzirme Döneminde Beslenme

-Çocukluk Döneminde Beslenme

-Hastalıklarda Beslenme

-Sporcu Beslenmesi

ÇOCUK OYUN ALANLARIMIZ

Çocuklarımızın keyifle vakit geçireceği oyun alanlarımız, onların dolu dolu vakit geçirebileceği şekilde tasarlandı. 

KUM HAVUZLARIMIZ

Çocuklarımızın gelişimlerine birçok faydası olmakla birlikte onları en çok eğlendiren alanlardan biri olan kum havuzlarımız iki yaşam merkezimizde 3-12 yaş çocuklarımızın keyifli vakit geçirmesi için hizmet veriyor.

SÜPRİZLER

Yaşam Merkezlerimizde vakit geçiren çocuklarımızın, zaman zaman Fatih Belediyesi’nin yaptığı ufak sürprizlerle eğlenceleri katlanıyor. Kimi zaman boyama kitabı, kimi zaman dondurma ya da oyuncak gibi hediyelerle çocukların oyun zamanları mutlulukla süsleniyor.

DOĞUM GÜNÜ KUTLAMALARI

Yaşam Merkezlerimizdeki en sevilen sosyal alanlardan olan kamelyalarımızda vatandaşlarımız çocuklarının doğum günü kutlamalarını yapabiliyor. Düzenlenen etkinliklerle hem çocuklar özel günlerinde doyasıya eğlenebiliyor, hem de aileler birbirleriyle sosyalleşme imkânı buluyor.

SPOR ALANLARI VE SPORTİF FAALİYETLER

Yetişkinlerin diledikleri zaman spor yapabilmesi için spor alanlarıyla yürüyüş parkurlarının yer aldığı yaşam merkezlerimizde, 12 ay boyunca Fatih Belediyesi koordinesinde sabah sporu aktivitesi gerçekleştiriliyor. Eğitmen eşliğinde gerçekleştirilen sabah sporlarıyla, vatandaşların sağlıklı bir yaşama adım atması teşvik ediliyor.

ATIK GETİRME MERKEZLERİ

Yaşam Merkezlerimizin her ikisinde de sürekli atık getirme merkezleri yer alıyor. Vatandaşlarımızın getirdikleri kâğıt, cam, metal, plastik ve atık yağlar buradaki görevlilerimiz tarafından ölçülüp, kaydediliyor ve vatandaşlara getirdikleri atık miktarında hediye çeki kazanma fırsatı sunuluyor.

KAFELERİMİZ

Yaşam Merkezlerimiz içerisinde yer alan ve Fatih Belediyesi’ne ait Yavuz Selim Kafeler çevrenin gözde sosyal mekânlarından biri olmakla birlikte, ailelere çocuklarıyla birlikte keyifli ve huzurlu vakit geçirme imkânı sunuyor.

TEMİZLİK VE BAKIM ÇALIŞMALARI

Yaşam Merkezlerimizin tüm temizlik ve bakım çalışmaları Fatih Belediyesi tarafından düzenli olarak yapılıyor. Periyodik olarak mevsimlik çiçek dikimleri, ağaç budamaları, süs havuzu temizliği, oyun alanlarının bakım ve onarım çalışmaları gibi işler aksatılmadan gerçekleştiriliyor.

GÜVENLİK ÇALIŞMALARI

Tüm Fatihlilerin huzur ve güven içerisinde vakit geçirmesi için Yaşam Merkezlerimiz 7/24 güvenlik kameralarıyla izlenmekle birlikte, Fatih Belediyesi’nin zabıta ekipleri, İlçe Emniyet Müdürlüğü koordinesinde periyodik olarak merkezlerin içerisinde ve çevresinde denetimler gerçekleştiriyor.