TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Fatih Cami Avlusu Yenileniyor


Ali Kuşçu Mahallesinde yer alan Fatih Cami, Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmış olup cami, külliyeler ve avlusuyla beraber toplam 57.863,96 m² alana sahiptir. Yapılacak çevre düzenlemesi toplam alanın 34.344,93 m² lik avlusunu ve camiiye geçiş sağlayan yaya yollarını kapsamaktadır.

Uygulama Çalışmalarında Son Durum

Ali Kuşçu Mahallesinde yer alan Fatih Cami,  Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmış olup  Cami, külliyeler ve avlusuyla beraber toplam 57.863,96 m² alana sahiptir.

Fatih Camiisi çevre düzenleme çalışmaları kurul onaylı proje kapsamında Fatih Camii Avlusu Çevre Düzenleme ve Wc Yapılması 2. Etap Yapım İşi olarak 21.02.2014 tarihinde ihalesi yapılarak çalışmalara hız kesmeden devam edilmektedir. Proje kapsamında caminin tarihi ve mistik dokusuyla oturma ve dinlenme alanları, birbirinden farklı ışık ve su oyunları ile farklı görsel güzellikler sunan süs havuzları, yer altı WC si, rengarenk çalı, ağaçcık ve mevsimlik çiçekleri barındıran bitki gösteri alanları, cenaze alanı ve yaya yürüyüş yolları planlanmıştır.

2012 yılının Kasım ayında başlanan Fatih Camii avlu düzenleme çalışmalarında son durum; sert zeminde traverten taş döşemesi çalışmaları,  alanda yapılacak havuzlar için iç ve dış kaplama çalışmaları ve kısmen biten yeşil alanlarda peyzaj çalışmalarına devam edilmekte olup projenin 2015 yılı sonu itibariyle tamamlanması planlanmaktadır.