-A A+

Fatih Belediyesi'nden 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin 4. Yılında Anma Programı

16.7.2020

Fatih Belediyesi 15 Temmuz hain darbe girişiminin 4’üncü yıl dönümü dolayısıyla bir anma programı düzenledi. Programda konuşan Belediye Başkanı M. Ergün Turan, "O gece gösterilen cesaret örneği, bir gecede aniden ortaya çıkmış bir şey değildir" dedi.

Fatih Belediyesi'nden 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin 4. Yılında Anma Programı

Fatih Belediyesi, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 4’üncü yıl dönümü öncesinde Fatihli şehitlerimiz Şehit Erkan Pala, Şehit İbrahim Yılmaz ve Şehit Ömer Cankatar’ın evlerinin olduğu sokakları bayraklarla donattı. 15 Temmuz günü Edirnekapı’daki 15 Temmuz Şehitliği’ndeki kabirlerin başında şehitler dualarla yâd edildi. Akşam Saraçhane Anıt Park’ta sosyal mesafeyi koruyarak düzenlenen programda o gün hainlere kahramanca karşılık veren 15 Temmuz Şehitleri anıldı.

Programda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Kur’an-ı Kerim okunarak, şehitler için dualar edildi. Programa Ak Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, Kızılay Genel Başkan Vekili İsmail Hakkı Turunç, Fatih Kaymakamı Kaan Peker, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Rabia Kalender İlhan, Ak Parti Fatih İlçe Başkanı Orhan Narin, CHP Fatih İlçe Başkanı Soner Özimer, MHP Fatih İlçe Başkanı Sertel Selim, şehit ve gazi yakınları ile vatandaşlar katıldı.

"FATİH ŞANLI BİR DESTANIN YAZILDIĞI SİMGE NOKTALARDAN OLMUŞTUR"

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan o gece sadece elinde Türk bayrağıyla hain darbe girişimine vatandaşların karşılık verdiği ve bir destan yazıldığını belirterek, "4 yıl önce bugün ihanet girişiminde Fatih Saraçhane ve Emniyet şanlı bir destanın yazıldığı simge noktalardan olmuştur. Öncelikle Fatihliler ve yakın ilçelerden vatanını seven vatanseverler ellerinde sadece bayrakları olduğu halde, birlik ve beraberliğimizden aldığı cesaretle 'O gün bugündür', 'Bugün ölmeyeceksek ne zaman öleceğiz' bilinciyle surda bir gedik açma inancı ve sevdasıyla unutulmaz bir destana imza attılar" dedi.

"DARBEYE DARBE YAPAN TEK MİLLET OLARAK TARİHE GEÇTİK"

Anma programlarını her zaman Saraçhane'de yapacaklarını belirten Başkan Turan, "Ülkemizin dört bir yanından çatışma haberleri gelirken, Cumhurbaşkanımızın başkomutan sıfatıyla halkımızı meydanlara ve havaalanına daveti milletimizin bilgece öngörüsü ve dirayetiyle birleşerek, bu kalkışmaya anında reaksiyon gösterildi. Darbeye darbe yapan tek millet olarak tarihe geçtik. O gece gösterilen cesaret örneği, bir gecede aniden ortaya çıkmış bir şey değildir. Üzerinden kaç yıl, kaç yüzyıl geçerse geçsin, bu ihaneti asla unutmayacağız ve unutturmayacağız" ifadelerini kullandı.

Programa katılan vatandaşların ve şehit yakınlarının slayt gösterisi yapıldığı sırada gözyaşlarını tutamadığı anma programında duygusal anlar yaşandı.

Fatih Belediyesi'ni Arahttps://tk.emsal.com.tr/fatihb/ E-Bültene Abone OlE-BÜLTEN ÜYELİĞİ
Başkan Instagram Başkan Twitter Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web