-A A+

Kadırga Sanat Galerileri Görkemli Bir Sergiye Ev Sahipliği Yapıyor

Hat sanatının zarif kalemi Ali Alparslan’ın eserlerinden oluşan ilk şahsi sergisi vefatının 15. senesinde, Fatih Belediyesi Kadırga Sanat Galerileri’nde sanatseverlerle buluştu.

11 Ocak 2021
Kadırga Sanat Galerileri Görkemli Bir Sergiye Ev Sahipliği Yapıyor

Hat sanatının zarif kalemi Ali Alparslan’ın 72 eserden oluşan, küratörlüğünü Fatih Ömeroğlu’nun yaptığı ilk şahsi sergisi, Kadırga Sanat Galerileri’nde sanatseverlerle buluştu. Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen serginin açılışına AK Parti Fatih İlçe Başkanı Orhan Narin, Prof. Dr. Abdullah Uçman, Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu, Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan, Prof. Dr. Sacit Açıkgözoğlu, Doç. Dr. Ali Rıza Özcan, Doç. Dr. Zübeyde Cihan Özsayıner, hattat Mahmut Şahin ve birçok öğrencisi katıldı.
“KADIRGA SANAT GALERİLERİNDE AÇTIĞIMIZ DÖRDÜNCÜ SERGİMİZ”
Bu sergilerin İstanbullular için çok kıymetli olduğunu söyleyen Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, “Kadırga Sanat Galerileri bizim pandemi sürecinde açtığımız ve bundan sonra inşallah Fatih’e ve İstanbul’a hizmet verecek önemli bir sanat galerisi olacak. Bu sanat galerimizde açtığımız dördüncü sergimiz. Prof. Dr. Ali Alparslan hocamızın 72 eseri, çok farklı koleksiyonerlerin, koleksiyonlarından buraya getirilerek sergileniyor. Hocamız hat sanatı için çok önemli bir isim, son dönem hattatlarından. Bu ilk şahsi sergisi zaten, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu sergiler hem Fatih için hem İstanbul için çok kıymetli. Bundan sonra sergilerimizi tüm sanatseverlerle buluşturacağız” dedi.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Ali Alparslan’ın öğrencisi Doç. Dr. Ali Rıza Özcan açıklamasında, “Hocam 1925 yılında Çorlu’da doğdu. Daha sonra ailesi ile birlikte İstanbul’a göç etti. Haydarpaşa Lisesi’nde öğrenim görürken hat sanatına merak saldı. Doktora yapmak üzere İran’a gitti. Birçok yazma türü biliyordu. 5 çeşit yazıyı layıkıyla yazan bir hocamızdı. Hocamız ömrü hayatında böyle bir sergi yapmamıştı. Yurt dışında küçük çaplı sergileri olmuştur. Bu kadar sayıda bir eser ile ilk şahsi sergisi bu oldu. Ben 1983 yılında hocamıza talebe oldum. Hocamızın sık sık söylediği bir söz vardı: ‘Hoca ve talebeyi ölüm ayırır.’ Hocamız ile bizi de ölüm ayırdı. Hocamızın bu sergisiyi görmesini isterdim” şeklinde konuştu.
Hat sanatının zarif kalemi Ali Alparslan’ın ilk şahsi sergisi, Fatih Belediyesi tarafından hayata geçirilen Kadırga Sanat Galerileri’nde sanatseverlerle buluştu. Sergide farklı koleksiyonerlerin ve hat sanatçısı, edebiyat ve sanat tarihçisi Ali Alparslan’ın öğrencilerinden temin edilen; Talik, Şikeste Talik, Celî Dîvâni, Dîvâni ve Rık’a yazıları bir araya getirildi. Sergi için hazırlanan katalogda 72 eserin yanı sıra sanatçının öğrencilerinden derlenen hatıra ve yazılara da yer verildi. Sanatseverlerin sergi ziyareti süresince 15 yıl önce vefat eden Ali Alparslan’ın ‘Türk Hat Sanatını’ anlattığı ses kaydı ziyaretçilere eşlik etti. Sergi, 29 Ocak tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin