-A A+

Bilgi Evleri

FATİH BELEDİYESİ BİLGİ EVLERİ

Fatih Belediyesi Bilgi Evleri; ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite hazırlık çağındaki öğrencilerin okul derslerine ve sınavlarına hazırlanmalarına destek olacak nitelikte eğitimlerin sosyal belediyecilik anlayışıyla ücretsiz olarak verildiği üçüncü evleridir.

Eğitimlerin yanı sıra; çeşitli etkinlik, gezi ve programlar, bilgisayar, müzik, atölyeler ve öğrenciler için hazırlanan özel gün etkinlikleriyle onların sevgi, emek ve bilgiyle gelişimlerine ve sosyalleşmelerine katkı sunmaktır.

BİLGİ EVLERİNİN AMAÇLARI VE HEDEFLERİ

“Eğitime tam destek” düşüncesinden hareketle geliştirilen Bilgi Evleri Projesi, özellikle eğitim çağındaki öğrencilerin sağlıksız ve güvensiz ortamlara kaymasını önleyerek okul ve aile dışında üçüncü bir güvenli adrese kavuşmasını amaçlamaktadır. Öğrencilere bilgi evlerinde, tecrübeli branş öğretmenleri tarafından akıllı tahtalarla donatılmış sınıflarda, ücretsiz olarak ders eksikliklerini tamamlama fırsatı sağlanmaktadır.

Bilgi Evleri’mizde proje odaklı bir eğitim modeli izlenmektedir. Öğrenciler, klasik eğitimin dışında projeye dahil edilerek, gezilere katılır ve organizasyonun bir parçası olur.

Sosyal belediyecilik anlayışının gereği olarak toplumun tüm kesimlerindeki öğrencilere ulaşmayı hedefleyen bilgi evleri, ilçemizde eğitimde fırsat eşitliği sağlamak adına hizmete devam etmektedir.

Bilgi Evlerine Kimler Kayıt Olabilir?

Bilgi evlerinden yararlanmak için kayıt olmak gerekmektedir. Kayıt ücretsiz olup Fatih’te veya diğer ilçelerde oturan her 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12.Sınıf, mezun ve açık öğretimde okuyan öğrenciler kayıt yaptırabilmektedir.

Nasıl Kayıt Olunur?

Bilgi Evi’ne; kayıtlarımız Fatih Belediyesi internet sayfasından “Etkinlik Başvuruları” kısmından online olarak yapılmaktadır.

BİLGİ EVİ BİRİMLERİ VE FAALİYETLERİ

Derslikler

Tüm bilgi evlerimizde en fazla 4 derslik bulunmaktadır. Tüm derslikler modern eğitimin gerektirdiği imkanlara sahip olup dersliklerde, çocukların dersleri interaktif bir şekilde hızla öğrenmesini sağlayan akıllı tahtalar kullanılmaktadır.


Fen Deney Atölyesi

Vani Dergahı Bilgi Evi’nde 28.11.2023 Salı günü hizmete açılan Fen Deney Atölyemizin amacı; bilim ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği günümüzde Fatih ilçemizde okuyan 3., 4., 5., 6., 7. ve 8.Sınıf öğrencilerimize problem çözme gibi birçok bilimsel süreç becerilerinin kazanılması ve gözleme açık atölye ortamını kullanarak gelişen bilim dünyasına ayak uydurmalarını sağlamaktır. Okullar için belirlediğimiz gün ve saatlerde ağırlayacağımız öğrenciler 15 kişilik atölyemizde öğrendikleri fen bilimleri ders içeriğini ve müfredat içinde hedeflenen kazanımları tecrübe edebileceklerdir.


Kütüphane

Kütüphanelerimizin tamamında ortalama 10.000 kitap bulunmaktadır. Bu kitaplar, ilkokul ve ortaokul seviyelerine uygun olup çocuklarımızın araştırma ve ödev hazırlama ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliktedir. Kütüphanelerimizdeki kitaplar; kaynak kitaplardan, dünya klasiklerinden hikâye, masal, şiir, biyografi, fıkra, bilmece ve gezi kitapları gibi okuma kitaplarından oluşmaktadır. Kütüphanemizde öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı ve kitap sevgisi kazandıracak okuma etkinlikleri de düzenlenmektedir.

Bilgisayar Sınıfı

Bilgisayar sınıflarımız, öğrencilerimizin ev ödevlerini tamamlamaları ve araştırma yapıp proje hazırlayabilmelerine imkân sunmaktadır. Aynı zamanda bu sınıflarımız, bilgi evindeki ders işleyişi esnasında öğretmen ve öğrenci tarafından etkileşimli olarak da kullanılmaktadır.

Kulüp Sınıfı

Öğrencilerimize, uzman eğitmenler tarafından hobilerini geliştirmeleri ve öğrencilerimizin sosyalleşmeleri amacıyla müzik ve çeşitli etkinlikler yaptırılarak yeteneklerinin geliştirilmesine imkân sağlanmaktadır.

Veli Toplantıları

Bilgi Evleri’nde, öğrencilerin durumları ve genel işleyiş hakkında velileri bilgilendirmek amacıyla veli toplantıları yapılmaktadır.

9., 10., 11., 12.Sınıf ve Üniversite Hazırlık Kursu

Bilgi Evleri bünyesinde yer alan lise ve üniversite hazırlık kurslarında 9. ve 10. sınıflara ders desteği verilmekte olup 11., 12. sınıf ve mezunlara yönelik ise TYT - AYT dersleri düzenlenmektedir. Kurs kapsamında periyodik olarak deneme sınavları uygulanmaktadır, bu sayede öğrencilerin TYT ve AYT sınavlarına yönelik bilgilerini ölçmeleri ve sınavlara en iyi şekilde hazırlanmaları hedeflenmektedir. Aynı zamanda öğrencilerimize tercih dönemlerinde belli noktalarda belediyemiz tarafından kurulan tercih çadırlarında rehberlik desteği de sağlanmaktadır.

Geziler

Bir kültür mirası içerisinde yer alan ve “tarihi yarımada” olarak adlandırılan Fatih’imizde öğrencilerimizin tarihi, kültürel ve sanatsal birikimlerini arttırmak amacıyla belirli aralıklarla geziler düzenlenmektedir.


Yaz Kursları

8 – 14 yaş aralığındaki çocuklarımızın okulların kapanmasıyla artan vakitlerini verimli ve eğlenceli geçirebilmelerini sağlamak amacıyla sınıflarda ve açık havada belirli noktalarda düzenlenen bir yaz projesidir. Bu kurslar kapmasında; kültürel etkinlikler, sanat atölyeleri, el işi ve hobi atölyeleri, fen deney atölyeleri, zeka oyunları, dil atölyesi, matematik atölyesi, bahçe oyunları, salon oyunları, sinema atölyesi, etkileşimli kitap okuma etkinliği, değerler eğitimi, dini bilgiler dersi ve Kur’an-ı Kerim dersleri verilmektedir.Belirli Gün Ve Haftalar

18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitlerini Anma Programı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Şenliği, Mevlana’yı Anma Programı gibi programların yanı sıra belirli gün ve haftalarda da kazanım ve amaçlara yönelik çeşitli etkinliklerimiz düzenlenmektedir.

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin