-A A+

Spor Birimi

Gençlik ve Spor Merkezi çatısı altında toplanan Fatihli gençler, sporun birleştirici gücüyle yarına hazırlanıyor, hayalini kurdukları Fatih için el ele veriyor. Gençlik ve Spor Birimi, Fatihli gençleri bir çatı altında toplayarak, topluma yararlı bireyler olmaları ve sağlıklı kişisel gelişimlerini tamamlayabilmelerini sağlamak için eğitim, spor, kültür, kariyer gibi konularda yerel, ulusal ve uluslararası boyutta organizasyonlar gerçekleştirmektedir.

YEDİKULE YÜZME HAVUZU VE SPOR MERKEZİ

Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor Merkezi’ne bağlı olarak hizmet vermekte olan Yedikule Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle, 2019 yılında açılmıştır. 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızın yüzmenin yanı sıra pilates ve fitness sporlarını yapmasına da olanak sağlayan tesis, sabah 09:00 ile akşam 21:45 saatleri arasında hizmet vermektedir. Tesisin, yarı olimpik (25m x 12,50m x 2m) ölçülerdeki yüzme havuzu, istenirse sportif turnuvalarda da kullanılabilecek 208 kişilik, motorlu teleskobik tribüne de sahiptir. Ayrıca, spor kompleksi bünyesinde yer alan 130 metrekarelik fitness salonunda koşu bandı, dikey bisiklet, eliptik bisiklet, yatay bisiklet ve olimpik barlar yer almaktadır. Otopark, kafeterya ve mescidi de bulunan tesis, abonelik sistemi ile üyelerine, uzman çalıştırıcılar gözetiminde spor imkânı sunmaktadır.

OKULLARARASI SURİÇİ KUPASI

Fatih Belediyesi’nce eğitim çağındaki çocuklarımızın spor yapmasını teşvik etmek gayesiyle düzenlenen “Okullararası Suriçi Kupası” futbol, basketbol, futsal, voleybol, satranç, masa tenisi, atletizm, okçuluk, yüzme, güreş, bilek güreşi, mini golf, eğitsel oyunlar ve jimnastik kategorilerinde gerçekleştirilmektedir.

3X3 SOKAK BASKETBOLU TURNUVASI

Fatih Belediye Başkanlığı olarak, her yaştan insanımızın zaman, zemin ve ekipman kısıtı olmadan spor yapabilmesini teşvik etmek gayesi ile düzenlemiş olduğumuz, 3x3 Sokak Basketbolu Turnuvası’na, sadece ilçemizden değil, farklı il ve ilçelerden de sporcular katılmaktadır. 10 dakikada 21 sayı yapan takımın maçı kazanarak bir üst tura geçtiği turnuvada, her takım 3 as 1 yedek oyuncu ile yarışmaktadır. Fındıkzade Çukurbostan Parkı’nda gerçekleştirilen turnuvaya, seyyar tribün de getirilerek seyirci desteği sağlanmakta, sporcuların heyecanı seyircilere de yansımaktadır. Eleme usulü yapılan karşılaşmalar sonunda son üçe kalan takımlara ödülleri, Belediye Başkanımız Sn. M. Ergün Turan tarafından verilmektedir.

YAZ SPOR OKULU

Yaz aylarında çocuklarımızın tatil dönemini etkin ve verimli bir şekilde değerlendirmelerini sağlamak amacı ile Gençlik ve Spor Merkezimizin çatısı altında açılan Yaz Spor Okulumuz; futbol, basketbol, voleybol, yüzme, futsal, mini golf, satranç, okçuluk, karate, tekvando, judo, jimnastik, geleneksel oyunlar ve değerler eğitimi branşlarında hizmet vermektedir. Yaz Spor Okulumuz, 11 ayrı bölgede taşımalı sistemle hizmet verirken, yüzme branşı için 10 ayrı bölgede portatif yüzme havuzu kurulmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından da ziyaret edilen Yaz Spor Okulumuzdan, her yıl ortalama 5 bin civarında çocuğumuz istifade etmektedir.

GÖNÜLLÜ TURİZM ELÇİLERİ

Gönüllü Turizm Elçileri projemiz, Türkiye’nin vitrini ve en önemli kültür turizmi güzergâhı olan Fatih’e gelen turistlerin seyahatlerini sorunsuzca tamamlayabilmeleri amacıyla geliştirilmiş, çift yönlü bir sosyal sorumluluk projesidir. Proje; şehre gelen turistlerin memnuniyetinin sağlanmasının yanı sıra, projede gönüllü olarak yer alan gençlere de sosyalleşme, yabancı dillerini geliştirerek pratik yapabilme ve dünyanın her yerinden şehrimize gelen insanlarla tanışma fırsatı sunmaktadır. Aynı zamanda bu eğitimli, bilgili ve kültürlü gençlerle ülke imajına da olumlu katkı sunulmaktadır.
Her yıl 2 bin civarında iyi seviyede yabancı dil bilen gencin başvurduğu, yazılı ve sözlü mülakatlar sonucu 450 gencin seçildiği projede görev alan Turizm Elçilerimiz; Sultanahmet, Ayasofya, Yerebatan, Divanyolu, Kapalıçarşı ve Eminönü bölgelerinde, İngilizce İspanyolca Almanca, Arapça, Fransızca, Farsça, Korece, Japonca, Çince, İtalyanca, Rusça dillerinde turistlere ücretsiz rehberlik hizmeti vermektedir. Üzerlerinde çeşitli dillerde ‘‘Bana Sor’’ yazılı tişörtleri ile hizmet veren ve yaşları 16 ile 30 arasında değişen gençlere proje sonunda katılım sertifikası verilmektedir.

KADİM İSTANBUL'DA BİSİKLETLE KÜLTÜR TURLARI

Fatih Belediyesi’nin sağlıklı yaşam için bisiklet kullanımını artırmanın yanında, alternatif bir turizm projesi olarak şehrimizin uzman bir rehber eşliğinde bisikletle gezilerek tanıtılmasını hedefleyen özel bir etkinlik olan “Kadim İstanbul Bisiklet Kültür Turları”, çevre, spor, sağlık ve kültür gibi pek çok başlıkta sayılabilecek, çok amaçlı bir projedir. Günümüzde dünya turizminde ilgi çeken ve çevreci özelliği ile hızla gelişen bir turizm türüne dönüşen bisikletli turlar, özellikle yürüme mesafesini aşan ve kısıtlı zamanı etkin kullanmanın yanı sıra, gezi güzergâhına hâkim olma ve kolayca park edilip, trafiği aksatmadan çevreyi gezme imkânı sağladığı için tercih edilmektedir.
Belediyemizin, ilçenin tamamına yaymak amacıyla geliştirdiği projenin uzun vadede hedefi, sağlıklı nesiller inşa etmek ve Fatih’i bisiklet dostu bir şehir haline getirmektir. Bisikletli Kültür Turlarına katılmak için, internet üzerinden kayıt olmak gerekmektedir. Geziler maksimum 30 kişilik olup, hafta sonları, belirli bir rotada, rehber eşliğinde gerçekleşmekte ve bisiklet kortejine ambulans, zabıta, lojistik kamyonu ve Gençlik Spor Merkezi yetkilileri eşlik etmektedir. Gezi, belediyemiz sosyal tesislerinde ikram ile son bulmaktadır.

ÖĞRETMENLER ARASI SPORTİF TURNUVALAR

Belediyemiz ve Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile düzenlenen Öğretmenler Arası Sportif Turnuvalar, futbol ve voleybol branşlarında yapılmakta ve turnuvaya, ilçemiz okullarında görevli öğretmenler ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli memur ve görevliler katılmaktadır. Her yıl ekim ayında başlayan ve eleme usulü gerçekleştirilen karşılaşmalar sonucunda, ilk üç dereceye giren takımlara, ödülleri, belediyemizce düzenlenen “Öğretmenler Günü” yemeğinde takdim edilmektedir.

AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE DESTEK

Sporun ve sporcunun her daim yanında olan Fatih Belediyesi, amatör spor kulüplerine su, ulaşım, malzeme ve saha desteği vermektedir. Sağlıklı nesillerin inşasında önemli bir rol üstlenen amatör spor kulüplerinin desteklenmesinin önemine inanan belediyemiz, ayrıca kulüpleri sık sık ziyaret ederek, kulüp yöneticileriyle ihtiyaçlarına yönelik istişarelerde bulunmaktadır.

ORYANTİRİNG YARIŞMALARI

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere yönelik olarak düzenlenen “Surlarda Okçuluk” projesi kapsamında temel düzeyde okçuluk eğitimi verilmektedir. Eğitimlere katılan çocuklar, belirli okullardan servisle alınmakta, eğitim sonrasında da yine okullarına bırakılmaktadır. Ders sonrası öğrencilerimize sandviç ve meyve suyu ikram edilmektedir.

SURLARDA OKÇULUK

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere yönelik olarak düzenlenen “Surlarda Okçuluk” projesi kapsamında temel düzeyde okçuluk eğitimi verilmektedir. Eğitimlere katılan çocuklar, belirli okullardan servisle alınmakta, eğitim sonrasında da yine okullarına bırakılmaktadır. Ders sonrası öğrencilerimize sandviç ve meyve suyu ikram edilmektedir.

SURLARDA MİNİGOLF

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere yönelik olarak düzenlenen “Surlarda Minigolf” projesi kapsamında temel düzeyde mini golf eğitimi verilmektedir. Eğitimlere katılan çocuklar, belirlenen okullardan servisle alınmakta, eğitim sonrasında da yine okullarına bırakılmaktadır. Ders sonrası öğrencilerimize sandviç ve meyve suyu ikramımız da mevcuttur.

FİNAL VE VİZELERDE ÇORBA İKRAMI

Belediyemizin Gençlik ve Spor Merkezi, ilçemizdeki üniversitelerde okuyan öğrencilere, sınav dönemlerinde “Ücretsiz Çorba İkramı” ile destek oluyor. Belediyemize ait mobil araçlarla, üniversite içinde belirli bir noktadan yapılan ikramlarla, gençlerimizin bütçelerine katkı sunulduğu gibi zaman da kazandırılıyor.

SABAH SPORLARI

Fatih ilçesinde 5 noktada (Mimar Sinan Stadı, Karagümrük Stadı, Namık Sevik Stadı, Fındıkzade ve Yavuz Selim Yaşam Merkezi) eğitmen eşliğinde her sabah, civar halka yönelik sabah sporları düzenlenmekte, her yaştan Fatihlinin kültür-fizik hareketleri ve sabah yürüyüşleri ile sağlıklı yaşama adım atması hedeflenmektedir. Yıl boyunca gerçekleşen sabah sporlarına katılanlara sürekli su ikramı yapılmakta, yaz aylarında şapka, kış aylarında ise bere hediye edilmektedir.

ATATÜRK YOL KOŞUSU

İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ve Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor Merkezi’nin birlikte organize ettiği Atatürk Yol Koşusu, her yıl, Atatürk’ün Samsun’a hareket ettiği 16 Mayıs günü, Bandırma Vapuru’nun yolculuğuna başladığı yer olan Sarayburnu’ndan (Gülhane Parkı) çıkış almaktadır. Yarışlar, yıldız kızlar – erkekler ve genç kızlar - erkekler kategorilerinde yapılmakta ve derece alanlara ödül verilmektedir. Fatih Belediyesi, organizasyona ambulans, su ve ses sistemi temin etmektedir.


Gençlik ve Spor Birimi Kitapçığı İçin Tıklayınız

Kano ve Kürek Sporları

Kano ve Kürek Sporları

Başvur
Balon Futbolu Turnuvası

Balon Futbolu Turnuvası

Başvur
https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin