Sol Menüler

T.C. Fatih Belediyesi

-A A+

1. Sınıf Atık Getirme Merkezi

1. SINIF ATIK GETİRME MERKEZİ

1. Sınıf Atık Getirme Merkezi İle “Sıfır Atık” Bilincinin Arttırılması Hedefleniyor.

Fatih Belediyesi’nin ödüllü geri dönüşüm çalışmaları 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi ile taçlandırıldı. Aksaray Mahallesi’nde hizmete sunulan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezimiz; 1.150 m2 ’lik alanda hizmet vermekle geri dönüşüme yönelik birçok hizmet tek çatıda altında sunulurken, çocuklarımızın bu konuda bilinçlenmesi sağlanıyor.

SIFIR ATIK ATÖLYESİ

Atık getirme merkezimizde bulunan Sıfır Atık Atölyemizde gerçekleştirilen uygulamalarımız şu şekildedir;

- Ahşap atıklardan kedi, köpek ve kuş kafesi yapılması ve boyanması,
- Ahşap odun kütüklerinden magnet tasarımı,
- Eritilmiş cam şişelerden duvar süsü tasarlanması,
- Soda ve gazoz şişelerinden vazo tasarımları,
- Cam kavanozlardan el feneri tasarlanması,
- Kenarı kırılmış ve eskimiş atık tabaklardan duvar süsü tasarlanması,
- Atık kağıtlardan geri dönüştürülmüş kağıt elde edilmesi,
- Organik atıklardan kompost yapılması ve bitki ekimi,
- Şişe kapaklarından obje tasarımı,

Kağıt, metal, plastik ve cam atıklardan oyuncak tasarımı gibi birçok etkinlik yapılmaktadır. Etkinliklerimizde kaynakların daha verimli kullanılması, israfın önüne geçilmesi, atık miktarını azaltması ve oluşan atığın geri dönüştürülmesinin önemi anlatılmaktadır.
ATIK TABAK ATÖLYESİ

SIFIR ATIK YARIŞMASI

 • Sıfır atık eğitim ve atölye çalışmasını bitiren misafirlerimize sürpriz bir geri dönüşüm yarışmasıyla öğrendikleri bilgileri uygulama şansı sunuluyor.
 • Kazanan gruba top hediye edilerek, program tamamlanıyor ve misafirlerimiz uğurlanıyor.

SİMÜLASYON MERKEZİ

 • Simülasyon odamızda sıfır atık serüveni çizgi film ve belgeseller halinde, gelen misafirlerimizin yaş aralığına göre seçilen görsellerle anlatılıyor.
 • Sunum sonrası sorular ve merak edilen konulalarla birlikte ilçemizde mevcut sıfır atık çalışmaları ve toplama noktaları detaylı şekilde katılımcılara aktarılıyor.

ATIK AKIM ŞEMASI

 • Atık Geri Dönüşüm Aşamalarına katılıyoruz.
 • Simülasyon odasından çıkan misafirlerimize görselleştirilmiş atık geri dönüşüm aşamaları, tasarımı tamamen bize ait olan bir atık akım şemasında anlatılıyor.

KOMPOST ODASI

 • Kompostun başta gelen faydası toprak yapısını ve özelliğini iyileştirmesidir.
 • Günlük 200 litre hacme sahip olan kompost makinemiz ile 24 saatte kompost üretebilmekteyiz. Makinemiz ve kullanılan enzim tamamen yerli üretim olup bilinçlenme ve eğitim amaçlı gelen misafirlerimize kompost serüvenini en verimli ve akılda kalıcı şekilde anlatabilmekteyiz.

PLASTİK KIRMA MAKİNESİ

 • Plastik poşetlerin doğaya bırakılmasından en az 1000 yıl sonra bu ürünlerin tamamen çözülmesi gerçekleşir.
 • Misafirlerimize plastik ambalajlar ile ilgili bilgi verildikten sonra, plastik atığın hammaddesinin doğaya verdiği zararlar anlatılıyor. Daha sonra plastik ambalajın nasıl parçalandığı, parçalanma şekli ve granül halleri misafirlerimize görsellerle sunuluyor.

CAM FÜZYON FIRINI

 • Cam kalite kaybı olmadan sonsuz defa geri dönüştürülebilir biz malzemedir.
 • Cam şişe ve kırık camların nasıl işlendiği ve süs eşyası olarak nasıl geri dönüştürüldüğünü cam fırınımız sayesinde görsel olarak misafirlerimize sunuluyor.


MOBİL ATIK TOPLAMA ARACI PROJESİ

İlçemizde Sıfır Atık kültürü oluşturarak bu bilinci yaşam tarzı haline getirme yolunda çalışmaktayız. İlçemizde 09.07.2020 tarihinde uygulamaya başladığımız “Mobil Atık Toplama Aracı /Atığını Getir Projeye Katıl” projemizde “Her Atık Market Alışverişine Hazırlık” sloganıyla vatandaşlarımızı atıklarını kaynağında ayrı toplamaya teşvik etmekteyiz.
Kaynağında ayrı toplanan atıklar vatandaşlarımız tarafından Mobil Atık Toplama Araçlarımıza ve Yaşam Merkezlerinde bulunan mobil atık noktalarına getirilerek projeye katılım sağlamaktadır.

Bu proje ile Fatih halkına atıkları kaynağında ayrı toplama bilincinin kazandırılarak yeni bir yaşam kültürü edindirilmesi hedeflenmektedir. Bu sayede geri dönüşümü mümkün olan atıkların çöpe gitmesi önlenerek çevre kirliliğin önüne geçilmesi, toplanan atıkların sisteme dahil edilmesi, vatandaşın maddi kazanç (alışveriş çeki) elde etmesi sağlanmaktadır.

Geri dönüşebilen atıklarını (kağıt,metal,plastik,cam, atık yağ, atık pil, elektronik atık vb.), evlerinde ayrı biriktiren vatandaşlarımız atıklarını Mobil Atık Toplama Aracı noktalarına getirdiğinde burada görevli personel tarafından önce tartım işlemi yapılmakta ve atık türüne göre puan sistemine kaydı yapılmaktadır. Her atık türünün puanı farklı olup, atık puanları günlük olarak herhangi bir atık puan sınırı olmadan “Dönüşüm Kart” hesabına yatırılmaktadır. Dönüşüm Kart atık noktalarından ücretsiz olarak temin edilmektedir.

2 Adet Mobil Atık Getirme Aracımız ilçemizde vatandaşın odak noktası olan 21 noktada konumlandırılmış olup, haftanın 6 günü öğleden önce (09:00-13:00) ve öğleden sonra (14:00-17:00) saatleri arasında bir hizmet vermektedir. (Pazar günü Mobil Araçlarımız Hizmet vermemektedir.)
Fındıkzade Yaşam Merkezi ile Yavuz Selim Yaşam Merkezinde bulunan 2 adet sabit atık getirme noktamız, haftanın 6 günü (Pazar günü kapalı) öğleden önce (09:00-12:00) ve öğleden sonra (13:00-17:00) saatleri arasında bir hizmet vermektedir.

Mobil atık toplama noktalarımız için tıklayınız...
Dönüşüm Kart (Metropol Kart) Geçerli Olduğu İşyerleri

MOBİL ATIK TOPLAMA PUAN SİSTEMİ

Mobil atık getirme noktasına getirilen geri dönüşüm malzemeleri tartılarak, kilogram başına aşağıdaki puan tablosu üzerinden sisteme kaydedilmektedir.


MOBİL ATIK TOPLAMA ARACIMIZ


SABİT MOBİL ATIK GETİRME NOKTALARIMIZ

Yavuz Selim Yaşam Merkezi ve Fındıkzade Yaşam Merkezimizde Sabit Atık Getirme Merkezleri konumlandırılmış ve birer adet atık kayıt noktası kurularak 2 adet personel görevlendirilmiştir. Sabit Atık Getirme Merkezlerimiz haftanın 6 günü (Pazar hariç) 09:00-17:00 saatleri arasında açık olup, vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.

Geri dönüşebilen atıklarını evlerinde ayrı biriktiren vatandaşlarımız atıklarını Atık Getirme Merkezlerimize getirdiğinde burada görevli personel tarafından önce tartım işlemi yapılmakta ve atık türüne göre puan sistemine kaydı yapılmaktadır. Her atık türünün puanı farklı olup, puanlar günlük olarak işlenmekte ve bir sonraki gün Dönüşüm Karta yükleme yapılmaktadır.
İlçemizde bulunan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezimizde Vatandaşlarımızın atıklarını getirip projeye katılabileceği bir diğer noktadır.


HER AYIN SON HAFTASI HAYVAN DOSTLARIMIZA MAMA HEDİYESİ!!!

İlçemizde yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında Mobil Atık Toplama Noktalarımıza her ayın son haftası atıklarını getiren vatandaşlarımıza, hem puan kaydı yapıyor, hem de mama hediye ediyoruz.

AMBALAJ ATIKLARI

İlçemizde birçok okul, hastane, kamu kurumu ve işyerlerine lisanslı firmamızca üçlü geri dönüşüm kutuları dağıtılmıştır.

Aynı zamanda birçok noktaya geri dönüşüm konteyneri yerleştirilmiştir. İlçemizde ikili toplama sistemine geçişte, 80 adet mavi geri dönüşüm konteyneri ve 100 adet kafes bulunmaktadır.

Atıklar, ilçemizin ayrıştırma tesisine getirilmekte; ayrıştırma, paketleme ve pres yapıldıktan sonra geri dönüşüm tesislerine yönlendirilmektedir.

Size en yakın atık toplama noktası için tıklayınız.

CAM ATIKLAR

İlçemizde atık camlar ev, otel, kafe ve restoranlar kapsamındaki kaynaklardan toplanmaktadır. Atık camlar 82 noktaya yerleştirilen atık cam kumbaralarından, günlük ve haftalık programlarla alınmaktadır.
Mobil araç ve sabit atık getirme noktalarımızdan da cam atıklar toplanıp, anlaşmalı geri dönüşüm tesisimize iletilmektedir.

Atık cam kumbaraları için tıklayınız...

BİTKİSEL ATIK YAĞLAR

Evlerinde atık yağlarını biriktiren vatandaşlarımız, 5 litreye ulaştıklarında bize bildiriyor ve bulaşık deterjanı kazanmaktadır. Ayrıca Mobil Atık Getirme Noktalarına getirerek market hediye çeki kampanyasından puan kazanabilmektedirler.

Mobil atık toplama noktaları için tıklayınız...

ATIK PİLLER

Atık piller kaynağında ayrı toplanarak, geri dönüşüme gönderilmektedir.

Atık pil toplama kutuları eğitim birimleri, okullar, muhtarlıklar, kamu kurumları ve talep eden işyerlerine verilmektedir.

Kutulara dolduğunda, yıl içinde ekiplerimizce toplanıp biriktirilmektedir. Yıllık olarak geri dönüşüm sistemine iletilmektedir.

Okul dönemleri sonunda düzenlenen etkinliklerce, yüksek miktarlarda atık pil biriktiren okullara çeşitli ödüller verilmektedir.

ELEKTRONİK ATIKLAR

Evlerde biriktirilen elektronik atıklar, tarafımıza bildirilmesi durumunda Perşembe günleri adreslerden ekiplerce alınmaktadır.

F0 DÖNÜŞEN ARABA YARIŞI

Sıfır atık projesini, değerlendirilebilen atıkların ülkemiz ekonomisine katkısını, iklim değişikliği ve karbon ayak izi kavramını,çevreye kontrolsüz bırakılan atıkların doğaya verdiği zararlara ilişkin ülke genelinde vatandaşlarımızı düşünmeye sevk etmek; kişilerin çevreye ilgisini arttırmak, çevre bilinci oluşturmak ve farkındalığı artırmak amacıyla “F0 Dönüşen Araba Yarışı” düzenlenmiştir.

Hız kategorisinde birinciye 15.000 TL, ikinciye 12.500 TL üçüncüye 10.000 TL ödül, en iyi tasarım kategorisinde ise en iyi tasarıma 10.000 TL ödül verilmiştir.

ATIK İLAÇLAR

İlçemizde 50 eczaneye dağıtılan atık ilaç kutuları ile toplanmaktadır.

Tarihi geçmiş, ömrü dolan, kullanılamayan ilaçlar birinci sınıf atık getirme merkezinde biriktirilmektedir.

Atık ilaç toplama noktaları için tıklayınız...

SIFIR ATIK PROJE ÖDÜLLERİMİZAtık Getirme Merkezimizin içinde bulunan Sıfır Atık Eğitim Merkezi ve Geri Dönüşüm Atölyesi projemiz 2022 Sürdürülebilir İş Ödülleri kapsamında, Atık Yönetimi kategorisinde ödüle layık görülmüştür.

2022 Marmara Belediyeler Birliği Altın Karınca Ödülleri /Akıllı Şehirler- Dönüşüm Kart
Mobil Atık Toplama Aracı Projesi yıl içerisinde eklediğimiz Akıllı Dönüşüm Kart projesi 2022 yılı Altın Karınca Ödülleri Akıllı Şehirler Kategorisinde ödüle layık görülmüştür.


1. Sınıf Atık Getirme Merkezi Kitapçığı İçin Lütfen Tıklayınız...

1. Sınıf Atık Getirme Merkezine Nasıl Gidilir?

SIFIR ATIK ÇALIŞMALARIMIZ

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin