-A A+

Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü

Müdür: Cengiz USTA

E-Mail: genclikvespor@fatih.bel.tr

Kütüphaneler

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın öncelediği ve büyük özen gösterdiği konulardan biri olan her geçen gün arasına bir yenisi eklenen kütüphaneler, her yaştan gencin güven ve huzur içerisinde çalışmasına imkân sağlıyor. Fatih Belediyesi’nin tüm kütüphanelerinde ziyaretçilere araştırmalarında kullanmaları için bilgisayar, ücretsiz WIFI, ücretsiz çıktı ve fotokopi hizmeti de sunuluyor.

FATİH MERKEZ KÜTÜPHANESİ

2021 yılında hizmete açılan ve içerisinde bulunan Ali Kuşçu salonunda çeşitli etkinliklerin yapıldığı Fatih Merkez Kütüphanesi, 90 bilgisayarlı masası ile toplam 406 kişilik kapasiteye sahiptir. Haftanın 7 günü 24 saat açık olan kütüphanemiz 16 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

VATAN KÜTÜPHANESİ

2023 yılında hizmete açılan ve içerisinde bulunan Sezai Karakoç salonunda çeşitli etkinliklerin yapıldığı Vatan Kütüphanesi, 52 bilgisayarlı masası ile toplam 340 kişilik kapasiteye sahiptir. Haftanın 7 günü açık olan kütüphanemiz 08.30-24.00 saatleri arası 15 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

CERRAHPAŞA KÜTÜPHANESİ

2021 yılında hizmete açılan Cerrahpaşa Kütüphanesi, 22 bilgisayarlı masası ile toplam 164 kişilik kapasiteye sahiptir. Haftanın 7 günü açık olan kütüphanemiz 08.30-24.00 saatleri arası 17 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

KADIRGA KÜTÜPHANESİ

2020 yılında hizmete açılan Kadırga Kütüphanesi, 12 bilgisayarlı masası ile toplam 146 kişilik kapasiteye sahiptir. Haftanın 6 günü açık Pazartesi günleri ise kapalı olan kütüphanemiz 12:00-20:00 saatleri arası 13 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

KALENDERHANE KÜTÜPHANESİ

2019 yılında hizmete açılan Kalenderhane Kütüphanesi, 22 bilgisayarlı masası ile toplam 250 kişilik kapasiteye sahiptir. Haftanın 6 günü açık Pazar günleri ise kapalı olan kütüphanemiz 08.30-24.00 saatleri arası 16 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

KARAGÜMRÜK KÜTÜPHANESİ

2020 yılında hizmete açılan Karagümrük Kütüphanesi, 8 bilgisayarlı masası ile toplam 82 kişilik kapasiteye sahiptir. Haftanın 6 günü açık Pazar günleri ise kapalı olan kütüphanemiz 08.30-24.00 saatleri arası 13 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

KASIM GÜNANİ KÜTÜPHANESİ

2020 yılında hizmete açılan Kasım Günani Kütüphanesi, 12 bilgisayarlı masası ile toplam 132 kişilik kapasiteye sahiptir. Haftanın 6 günü açık Pazartesi günleri ise kapalı olan kütüphanemiz 08:30-17:00 saatleri arası 13 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

TOPKAPI KÜTÜPHANESİ

2020 yılında hizmete açılan Topkapı Kütüphanesi, 32 bilgisayarlı masası ile toplam 212 kişilik kapasiteye sahiptir. Haftanın 6 günü açık Pazar günleri ise kapalı olan kütüphanemiz 08.30-24.00 saatleri arası 17 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

VANİ DERGÂHI KÜTÜPHANESİ

2019 yılında hizmete açılan Vani Dergahı Kütüphanesi, 7 bilgisayarlı masası ile toplam 83 kişilik kapasiteye sahiptir. Haftanın 6 günü açık Pazartesi günleri ise kapalı olan kütüphanemiz 08.30-24.00 saatleri arası 12 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

KARİYE KÜTÜPHANESİ

2020 yılında hizmete açılan Kariye Kütüphanesi, 12 bilgisayarlı masası ile toplam 112 kişilik kapasiteye sahiptir. Haftanın 6 günü açık Pazar günleri ise kapalı olan kütüphanemiz 10.00-18.00 saatleri arası 10-17 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

KARİYE ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

2020 yılında hizmete açılan Kariye Çocuk Kütüphanesi 30 kişilik kapasiteye sahiptir. Haftanın 6 günü açık Pazar günleri ise kapalı olan kütüphanemiz 10.00-18.00 saatleri arası 5-10 yaş grubuna hizmet vermektedir. Kütüphanemize katılım rezervasyon ile kabul edilmektedir ve ebeveyn katılımı zorunludur. Ebeveynsiz çocuklar alınmamaktadır.

SÜMBÜL EFENDİ ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

2022 yılında hizmete açılan Sümbül Efendi Çocuk Kütüphanesi 75 kişi iç alan, 75 kişi dış alan olmak üzere 150 kişilik kapasiteye sahiptir. Haftanın 7 günü açık olan kütüphanemiz 08.30-17.00 saatleri arası 4-10 yaş grubuna hizmet vermektedir. Kütüphanemize katılım rezervasyon ile kabul edilmektedir ve ebeveyn katılımı zorunludur. Ebeveynsiz çocuklar alınmamaktadır.

Spor

NESLİŞAH SULTAN KÜLTÜR VE SPOR MERKEZİ

Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet vermekte olan Neslişah Sultan Kültür ve Spor Merkezi, 7’den 70’e tüm vatandaşlarımıza fitness branşının yanı sıra cimnastik, reformer pilates, mat pilates, step aerobik, okçuluk, masa tenisi, badminton, judo, güreş, taekwondo, budokaido, kickboks ve boks gibi bir çok spor branşının yapılmasına olanak sağlayan tesis, sabah 08.00 ile akşam 23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Tesiste yer alan 260 metrekarelik fitness salonunda koşu bandı, bisiklet, serbest ağırlıklar ve dambıl setleri yer almaktadır. Pilates stüdyosunda 10 adet tower reformer ile 10 kişilik grup dersleri verilmektedir. Spor merkezinde 400 metrekarelik minder branşlarının faaliyet gösterebileceği bir salonu bulunmaktadır. Bu alan, istenirse sportif turnuvalarda da kullanılabilecek 200 kişinin faydalanabileceği bir tribüne sahiptir. İçerisinde atölye alanı ve mescit de bulunan bu tesis, abonelik sistemi ile üyelerine, uzman eğitmenler gözetiminde spor imkânı sunmaktadır.

DRAMAN YÜZME HAVUZU ve SPOR MERKEZİ

Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet vermekte olan Draman Yüzme Havuzu ve Spor Merkezi, 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızın yüzmenin yanı sıra jimnastik, judo ve güreş sporlarını yapmasına olanak sağlamaktadır. Tesisimizde aynı zamanda özel gereksinimi olan çocuklarımıza da yüzme eğitimleri verilmektedir. Sabah 09.00 ile akşam 21.45 saatleri arasında hizmet veren tesisimizin yüzme havuzu 22,7m x 11,6m x 1,40 m ölçülerine sahiptir. Ayrıca, spor merkezi bünyesinde 448 metrekarelik jimnastik, judo ve güreş salonu bulunmaktadır. Kafeterya ve mescidi de bulunan tesis, abonelik sistemi ile üyelerine, uzman çalıştırıcılar gözetiminde spor imkânı sunmaktadır.

KANO VE KÜREK SPORLARI MERKEZİ

Kano ve Kürek Sporları Merkezimiz üç tarafı deniz ile çevrili olan ilçemizde su sporlarını teşvik etmek amacıyla tasarlanıp hayata geçirilen önemli projelerden biri. Merkezimiz; derslik, bekleme alanı, kayıkhane, mescit, kafeterya ile teras bölümlerinden oluşmaktadır.

AYVANSARAY SPOR MERKEZİ

Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet veren Ayvansaray Spor Merkezi, 7’den 70’e tüm vatandaşlarımıza fitness branşının yanı sıra pilates, karete, kickboks reformer (aletli pilates), step aerobik, masa tenisi ve okçuluk sporlarının yapılmasına olanak sağlamaktadır. Tesis; sabah 8.30 ile akşam 21.45 saatleri arasında hizmet vermektedir. Aynı zamanda 4-10 yaş arası otizm tanısı almış çocuklarımız için birebir motor beceri çalışmaları uzman eğitmenler eşliğinde yapılmaktadır. Kafeterya ve mescidi de bulunan tesis, abonelik sistemi ile üyelerine, uzman çalıştırıcılar gözetiminde spor imkânı sunmaktadır.

YEDİKULE YÜZME HAVUZU ve SPOR MERKEZİ

Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet vermekte olan Yedikule Yüzme Havuzu ve Spor Merkezi, 7’den 70’e tüm vatandaşlarımıza yüzmenin yanı sıra jimnastik, aletli pilates, mat pilates ve fitness sporlarının da yapılmasında olanak sağlayan tesis sabah 8.30 ile akşam 21.45 saatleri arasında hizmet vermektedir. Tesisin yarı olimpik (25 m*12.50m 2 m )ölçülerindeki yüzme havuzu istenirse sportif turnuvalarda da kullanılabilecek 208 kişilik, motorlu teleskopik tribüne de sahiptir. Ayrıca Spor merkezinde yer alan 130 metrekarelik fitness salonunda koşu bandı, dikey bisiklet, eliptik bisiklet, yatay bisiklet ve olimpik barlar yer almaktadır. Reformer stüdyomuzda 4 adet tower reformer ve bir combo cadillac ile 5 kişilik grup dersleri verilmektir. Jimnastik salonumuz da tam teşekküllü jimnastik malzemeleri ile eğitim verilmektedir. Otopark ve mescit de bulunan tesis, abonelik sistemi ile üyelerine, uzman eğitmenler gözetiminde spor imkânı sunmaktadır.

OKULLAR ARASI SURİÇİ KUPASI

Fatih Belediyesi’nin eğitim çağındaki çocuklarımızın spor yapmasını teşvik etmek gayesiyle düzenlediği “Okullar Arası Suriçi Kupası” organizasyonu; futbol, basketbol, futsal, voleybol, satranç, masa tenisi, atletizm, okçuluk, yüzme, dart, karete-do, geleneksel oyunlar, kano, dragon ve badminton kategorilerinde gerçekleştirilmektedir.

3X3 SOKAK BASKETBOLU TURNUVASI

Fatih Belediye Başkanlığı olarak, her yaştan insanımızın zaman, zemin ve ekipman kısıtı olmadan spor yapabilmesini teşvik etmek gayesi ile düzenlemiş olduğumuz, 3x3 Sokak Basketbolu Turnuvası’na, sadece ilçemizden değil, farklı il ve ilçelerden de sporcular katılmaktadır. 10 dakikada 21 sayı yapan takımın maçı kazanarak bir üst tura geçtiği turnuvada, her takım 3 as 1 yedek oyuncu ile yarışmaktadır. Fındıkzade Çukurbostan Parkı’nda gerçekleştirilen turnuvaya, seyyar tribün de getirilerek seyirci desteği sağlanmakta, sporcuların heyecanı seyircilere de yansımaktadır. Eleme usulü yapılan karşılaşmalar sonunda son üçe kalan takımlara ödülleri, Belediye Başkanımız Sn. M. Ergün Turan tarafından verilmektedir.

YAZ SPOR OKULLARI

Haziran ayının sonunda başlayan ve yaklaşık 2 buçuk ay süren eğitimlerimizde 7-14 yaş arası çocuklarımıza yüzme, basketbol, voleybol, Kano,Optimist Yelken okçuluk, badminton, futbol ve değerler eğitimi branşlarında eğitim verilmektedir. İskenderpaşa İlkokulu, Karagümrük Ortaokulu, Kadırga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yedikule Anadolu Lisesi, Muallim Naci İlkokulu, Çapa Fen Lisesi, Riyaziyeci Salih Zeki İlkokulu, Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi, Mimar Sinan Stadı, Namık Sevik Stadı, Yenikapı Stadı, Yavuzselim Çukurbostan ve Fındıkzade Çukurbostan Yaşam Merkezi halısahalarında eğitimler verilmektedir.

GÖNÜLLÜ TURİZM ELÇİLERİ

Gönüllü Turizm Elçileri projemiz, Türkiye’nin vitrini ve en önemli kültür turizmi güzergâhı olan Fatih’e gelen turistlerin seyahatlerini sorunsuzca tamamlayabilmeleri amacıyla geliştirilmiş, çift yönlü bir sosyal sorumluluk projesidir. Proje; şehre gelen turistlerin memnuniyetinin sağlanmasının yanı sıra, projede gönüllü olarak yer alan gençlere de sosyalleşme, yabancı dillerini geliştirerek pratik yapabilme ve dünyanın her yerinden şehrimize gelen insanlarla tanışma fırsatı sunmaktadır. Aynı zamanda bu eğitimli, bilgili ve kültürlü gençlerle ülke imajına da olumlu katkı sunulmaktadır. Her yıl 2 bin civarında iyi seviyede yabancı dil bilen gencin başvurduğu, yazılı ve sözlü mülakatlar sonucu 450 gencin seçildiği projede görev alan Turizm Elçilerimiz; Sultanahmet, Ayasofya, Yerebatan, Divanyolu, Kapalıçarşı ve Eminönü bölgelerinde, İngilizce İspanyolca Almanca, Arapça, Fransızca, Farsça, Korece, Japonca, Çince, İtalyanca, Rusça dillerinde turistlere ücretsiz rehberlik hizmeti vermektedir. Üzerlerinde çeşitli dillerde ‘‘Bana Sor’’ yazılı tişörtleri ile hizmet veren ve yaşları 16 ile 30 arasında değişen gençlere proje sonunda katılım sertifikası verilmektedir.

KADİM İSTANBUL'DA BİSİKLETLE KÜLTÜR TURLARI

Sağlıklı yaşam için bisiklet kullanımını artırmanın yanında, alternatif bir turizm projesi olarak şehrimizin uzman bir rehber eşliğinde bisikletle gezilerek tanıtılmasını hedefleyen özel bir etkinlik olan “Kadim İstanbul Bisiklet Kültür Turları” çevre, spor, sağlık ve kültür gibi pek çok başlıkta sayılabilecek bir projedir. Günümüzde dünya turizminde ilgi çeken ve çevreci özelliği ile hızla gelişen bir turizm türüne dönüşen bisikletli turlar, özellikle yürüme mesafesini aşan ve kısıtlı zamanı etkin kullanmanın yanı sıra, gezi güzergâhına hâkim olma ve kolayca park edilip, trafiği aksatmadan çevreyi gezme imkânı sağladığı için tercih edilmektedir. Belediyemizin, ilçenin tamamına yaymak amacıyla geliştirdiği projenin uzun vadede hedefi, sağlıklı nesiller inşa etmek ve Fatih’i bisiklet dostu bir şehir haline getirmektir. Bisikletli Kültür Turlarına katılmak için, internet üzerinden kayıt olmak gerekmektedir. Geziler maksimum 20 kişilik olup, hafta sonları, belirli bir rotada, rehber eşliğinde gerçekleşmekte ve bisiklet kortejine ambulans, zabıta, lojistik kamyonu ve Spor Birimi yetkilileri eşlik etmektedir. Gezi, belediyemiz sosyal tesislerinde ikram ile son bulmaktadır.

ÖĞRETMENLER ARASI SPORTİF TURNUVALAR

Belediyemizin Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliğinde düzenlediği Öğretmenler Arası Sportif Turnuvalar; futbol, voleybol ve masa tenisi branşlarında yapılmakta ve turnuvaya, ilçemiz okullarında görevli öğretmenler ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli personeller katılmaktadır. Her yıl ekim ayında başlayan ve eleme usulü gerçekleştirilen karşılaşmalar sonucunda, ilk üç dereceye giren takımlara, ödülleri belediyemizce düzenlenen “Öğretmenler Günü” yemeğinde Fatih Belediye Başkanımız Sayın M. Ergün TURAN tarafından takdim edilmektedir.

AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE DESTEK

Sporun ve sporcunun her daim yanında olan Fatih Belediyesi, amatör spor kulüplerine su, ulaşım, malzeme ve saha desteği vermektedir. Sağlıklı nesillerin inşasında önemli bir rol üstlenen amatör spor kulüplerinin desteklenmesinin önemine inanan belediyemiz, ayrıca kulüpleri sık sık ziyaret ederek, kulüp yöneticileriyle ihtiyaçlarına yönelik istişarelerde bulunmaktadır.

ORYANTİRİNG YARIŞMALARI

Her sene eylül ayında Ayasofya Camii çevresinde düzenlenen etkinliğimize lise ve üniversite düzeyinde eğitim alan öğrencilerimiz katılmaktadır. Dereceye giren sporcularımıza kupa, madalya ve sertifikalar dağıtılarak son bulmaktadır.

SURLARDA OKÇULUK

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere yönelik olarak düzenlenen “Surlarda Okçuluk” projesi kapsamında temel düzeyde okçuluk eğitimi verilmektedir. Eğitimlere katılan çocuklar, belirli okullardan servisle alınmakta, eğitim sonrasında da yine okullarına bırakılmaktadır. Ders sonrası öğrencilerimize sandviç ve meyve suyu ikram edilmektedir.

SURLARDA MİNİGOLF

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere yönelik olarak düzenlenen “Surlarda Minigolf” projesi kapsamında temel düzeyde mini golf eğitimi verilmektedir. Eğitimlere katılan çocuklar, belirlenen okullardan servisle alınmakta, eğitim sonrasında da yine okullarına bırakılmaktadır. Ders sonrası öğrencilerimize sandviç ve meyve suyu ikramımız da mevcuttur.

FİNAL VE VİZELERDE ÇORBA İKRAMI

Belediyemizin Gençlik ve Spor Merkezi, ilçemizdeki üniversitelerde okuyan öğrencilere, sınav dönemlerinde “Ücretsiz Çorba İkramı” ile destek oluyor. Belediyemize ait mobil araçlarla, üniversite içinde belirli bir noktadan yapılan ikramlarla, gençlerimizin bütçelerine katkı sunulduğu gibi zaman da kazandırılıyor.

SABAH SPORLARI

Fatih ilçesinde 5 noktada (Mimar Sinan Stadı, Karagümrük Stadı, Namık Sevik Stadı, Fındıkzade ve Yavuz Selim Yaşam Merkezi) eğitmen eşliğinde her sabah, civar halka yönelik sabah sporları düzenlenmekte, her yaştan Fatihlinin kültür-fizik hareketleri ve sabah yürüyüşleri ile sağlıklı yaşama adım atması hedeflenmektedir. Yıl boyunca gerçekleşen sabah sporlarına katılanlara sürekli su ikramı yapılmakta, yaz aylarında şapka, kış aylarında ise bere hediye edilmektedir.( Not : Mimar Sinan Stadı ve Namık Sevik Stadı haftasonu hizmet vermemektedir. )

ATATÜRK YOL KOŞUSU

İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ve Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor Merkezi’nin birlikte organize ettiği Atatürk Yol Koşusu, her yıl, Atatürk’ün Samsun’a hareket ettiği 16 Mayıs günü, Bandırma Vapuru’nun yolculuğuna başladığı yer olan Sarayburnu’ndan (Gülhane Parkı) çıkış almaktadır. Yarışlar, yıldız kızlar – erkekler ve genç kızlar - erkekler kategorilerinde yapılmakta ve derece alanlara ödül verilmektedir. Fatih Belediyesi, organizasyona ambulans, su ve ses sistemi temin etmektedir.

KIŞ SPOR OKULU

Çocuklarımızın kış aylarını etkin ve verimli bir şekilde değerlendirmelerine fırsat sunmak, motor becerileri ve fiziksel gelişimlerini desteklemek amacı ile açılan Kış Spor Okulu’muz; basketbol, Futsal ,optimist yelken voleybol, masa tenisi ve okçuluk branşlarında hafta sonları 7 - 14 yaş arasındaki çocuklarımıza, Kadırga Lisesi Spor Salonu,Kano ve Kürek Merkezi,Riyaziyeci salih Zeki Spor Salonu Atatürk Çağdaş Yaşam Spor Salonu’nda hizmet vermektedir.

ULUSLARARASI İSTANBUL AÇIK SATRANÇ TURNUVASI

İstanbul Open Satranç Turnuvası 21 ülkeden 46'sı unvanlı 47 farklı ilden 1500'den fazla sporcunun katılımıyla gerçekleşti. Turnuva 7'den 77'ye her yaş kategorisinden katılımla Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde yapıldı. 17 farklı kategoride toplam 100.000 TL ödül Fatih Belediyesi tarafından verildi. Turnuva 8 Ağustos’ta başlayıp 14 Ağustos’ta yapılan ödül töreniyle sona erdi.

Bilgi Evleri

DERVİŞALİ BİLGİ EVİ

2018 yılında hizmete açılan Dervişali Bilgi Evi 648 kişilik kapasiteye sahiptir. 4., 5., 6., 7. ve 8.sınıf ilköğretim öğrencilerine 08.30 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.(Pazartesi günleri kapalıdır.)

KEÇECİ KARABAŞ BİLGİ EVİ

2016 yılında hizmete açılan Keçeci Karabaş Bilgi Evi 672 kişilik kapasiteye sahiptir. 4., 5., 6., 7. ve 8.sınıf ilköğretim öğrencilerine 08.30 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 17.00 – 20.30 saatleri arasında ise lise 9. ve 10.Sınıf ortaöğretim öğrencilerine 336 kişilik kapasiteyle hizmet vermektedir.(Pazartesi günleri kapalıdır.)

MARMARA BİLGİ EVİ

2011 yılında hizmete açılan Marmara Bilgi Evi 720 kişilik kapasiteye sahiptir. 4., 5., 6., 7. ve 8.sınıf ilköğretim öğrencilerine 08.30 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 17.00 – 20.30 saatleri arasında ise lise 9. ve 10.Sınıf ortaöğretim öğrencilerine 360 kişilik kapasiteyle hizmet vermektedir.(Pazartesi günleri kapalıdır.)

MÜFTÜ ALİ BİLGİ EVİ

2011 yılında hizmete açılan Müftüali Bilgi Evi 960 kişilik kapasiteye sahiptir. 4., 5., 6., 7. ve 8.sınıf ilköğretim öğrencilerine 08.30 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 17.00 – 20.40 saatleri arasında ise lise 9., 10.Sınıf ve üniversite sınavına hazırlanan 11., 12.Sınıf, Mezun ortaöğretim öğrencilerine 320 kişilik kapasiteyle hizmet vermektedir.(Pazartesi günleri kapalıdır.)

VANİ DERGÂHI BİLGİ EVİ

2019 yılında hizmete açılan Vani Dergahı Bilgi Evi 960 kişilik kapasiteye sahiptir. 10-14 yaş aralığındaki ortaöğretim öğrencilerine 08.30-17.00 saatlerinde hizmet vermektedir (Pazar günleri kapalıdır).

KASIM GÜNANİ BİLGİ EVİ

2020 yılında hizmete açılan Kasım Günani Bilgi Evi 504 kişilik kapasiteye sahiptir. 4., 5., 6., 7. ve 8.sınıf ilköğretim öğrencilerine 08.30 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.(Pazartesi günleri kapalıdır.)

KASIM GÜNANİ BİLGİ EVİ

2020 yılında hizmete açılan Kasım Günani Bilgi Evi 504 kişilik kapasiteye sahiptir. 4., 5., 6., 7. ve 8.sınıf ilköğretim öğrencilerine 08.30 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.(Pazartesi günleri kapalıdır.)

FATİH BELEDİYESİ ÇOCUK DURAKLARI

DERVİŞALİ ÇOCUK DURAĞI

2022 yılında hizmete açılan Dervişali Çocuk Durağı 90 kişilik kapasiteye sahiptir. 48-69 ay aralığındaki çocuklara, 08.00 – 17.00 saatleri arasında hafta içi her gün hizmet vermektedir. (Cumartesi – Pazar günleri kapalıdır.)

KASIM GÜNANİ ÇOCUK DURAĞI

2022 yılında hizmete açılan Kasım Günani Çocuk Durağı 90 kişilik kapasiteye sahiptir. 48-69 ay aralığındaki çocuklara, 08.00 – 17.00 saatleri arasında hafta içi her gün hizmet vermektedir. (Cumartesi – Pazar günleri kapalıdır.)

MÜFTÜALİ ÇOCUK DURAĞI

2022 yılında hizmete açılan Müftüali Çocuk Durağı 90 kişilik kapasiteye sahiptir. 48-69 ay aralığındaki çocuklara, 08.00 – 17.00 saatleri arasında hafta içi her gün hizmet vermektedir. (Cumartesi – Pazar günleri kapalıdır.)

VANİ DERGÂHI ÇOCUK DURAĞI

2022 yılında hizmete açılan Vani Dergahı Çocuk Durağı 90 kişilik kapasiteye sahiptir. 48-69 ay aralığındaki çocuklara, 08.00 – 17.00 saatleri arasında hafta içi her gün hizmet vermektedir. (Cumartesi – Pazar günleri kapalıdır.)

Bilim Fatih

Fatih Belediyesi, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve TÜBİTAK iş birliğiyle gençlere ve çocuklara yönelik kurulan Bilim Fatih'te farklı tema ve atölyelerde 6-14 yaş aralığındaki öğrencilere ücretsiz eğitim veriyoruz. Teoride öğrendikleri bilgiyi uygulayabilme, bilim, sanat ve teknolojiye karşı olan ilgi ve alakayı artırmayı hedefliyoruz. Bilim Fatih’te Astronomi Havacılık ve Uzay, Doğa Bilimleri, Matematik, Teknoloji ve Tasarım olmak üzere 5 bilim atölyesi ve bir tane de Deneyap Atölyesi bulunmaktadır.

Bilim Fatih olarak tüm öğrencilerimize sorgulama, teknolojiyi kullanabilme, bilimsel, akılcı ve eleştirel düşünme gibi farklı yetenekler kazandırmayı hedefliyoruz.


Matematik Atölyesi
Matematik atölyesinde öğrencilerimize çözümleyebilme, akıl yürütme, iletişim kurabilme, genelleştirme yapabilme, yaratıcı ve bağımsız düşünebilme, strateji kurma gibi üst düzey analitik düşünme becerilerini kazandırmayı hedeflemektedir.

Doğa Bilimleri Atölyesi

Doğa Bilimleri ekoloji, fizik, kimya ve biyoloji gibi bilimlerin alt dallarını inceleyerek doğa ve doğa olaylarını deneyerek, gözleyerek keşfederek öğrenmelerini hedeflemektedir.


Teknoloji Atölyesi

Teknoloji atölyesinde algoritma, robotik kodlama, yapay zeka, 3 boyutlu tasarım, elektronik devreler ve günümüz teknolojisini irdeleyici eğitimler vermeyi amaçlıyoruz.

Tasarım Atölyesi
Tasarım atölyesinde geleneksel, modern ve çağdaş sanatlarda kendilerini keşfetme, duygu ve düşüncelerini ifade edebilme, eleştirel düşünme, üretkenlik, takım çalışması gibi becerileri kazanması hedeflenmektedir.

Astronomi, Havacılık ve Uzay Atölyesi

Astronomi atölyelerinde, öğrencilerde uzay ve evren merakı oluşturmak hedeflenmekte olup Havacılık ve Uzay atölyelerinde ise havanın özellikleri, çeşitli hava araçlarının çalışma prensipleri etkinliklerle kavratılır.

Deneyap Atölyesi

Deneyap Teknoloji Atölyeleri ülkemizin gelişmesi ve her alanda bağımsızlığını güçlendirmesi hedefiyle, bilim ve teknolojiyi etkin bir şekilde kullanarak “Milli Teknoloji Hamlesi” kapsamında kurulmuştur. Deneyap Teknoloji Atölyesi projeleri ile yeterli fiziki imkânlar ve donanımlar sağlanarak, gençlerin takım çalışması, yenilikçi düşünce, proje geliştirme odaklı eğitim programları ile daha üretken olmaları, bilim ve teknolojide yenilik üretebilen ve diğer insanları da bu doğrultuda etkileyebilen bireyler olmaları hedeflenmektedir.

Deneyap Teknoloji Atölyelerinde 4-5. Sınıf öğrencileri ile 8-9 ve lise hazırlık sınıf öğrencileri sınav ile alınmaktadır. Deneyap Teknoloji Atölyelerinde 3 yıl boyunca ücretsiz eğitim görmek isteyen öğrenciler iki farklı sınavdan başarı ile geçerek eğitime dahil olurlar. Öğrencilere 3 yıl boyunca 11 farklı eğitim sunulmaktadır.

Teknofest Ofis

Bilim Fatih ailesi olarak biz de dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest'teki yerimizi alıyoruz. Teknofest'te yarışmak isteyen öğrenci ve takımlarımıza danışmanlık ve destek olabilmek için Bilim Fatih'e bekliyoruz.

Medrese Davutpaşa

Medrese Davutpaşa, 14 adet normal oda ve bir adet Baş Oda’dan oluşmaktadır. Medresenin bir bölümü lisansüstü öğrenciler için çalışma alanı olarak tasarlanmıştır.

Akademisyenler ve akademisyen adayları için ayrıcalıklı bir mekân sağlamak, Fatih Belediyesi’ni ilmi çalışmaların merkezi olarak kurgulamak amacıyla hizmete açılan Medrese Davutpaşa ile çalışma alanı bulmakta zorlanan lisansüstü ve doktora öğrencileri için bir çalışma alanı oluşturulmuştur. Alanında uzman hocaların öğrencilerle buluşacağı Medrese Davutpaşa’nın, akademik çalışmaların yanı sıra söyleşi, kısa eğitim ve atölyelerle bir cazibe merkezi olması planlanmaktadır.

İŞLEYİŞ

• Medrese Davutpaşa; öğrencileri Yüksek Lisans ve Doktora yapıyor olmak şartıyla kabul eder.

• Odalar kabul edilen öğrencilere 4 aylık süreçle tahsis edilir.

• Her odada aynı anda üç öğrenci çalışabilir.

• Öğrenci, kendisine verilen süre içinde haftanın ona verilen 3 günü odayı kullanabilir.

• Bir ayda mazeretsiz 4 gün devamsızlık yapan öğrencinin oda kullanım hakkı iptal edilir. Hak yedek öğrenciye geçer.

• 10:00 - 21.00 saatleri arasında toplam 120 kişi dört aylık tahsisten faydalanır.

Not: Başvuru sürecinde sadece yüksek lisans ve doktora ibareleri kullanıldığı takdirde post doktora yapanlar yahut bağımsız akademisyenler medreseden faydalanamaz. Lisansüstü ifadesini kullandığımızda kitle spektrumu genişlemiş olur

BAŞVURU SÜRECİ

Mecrada, bölgedeki üniversitelerin içinde, sosyal medyada duyurular yapılır. Fatih Belediyesi web sitesi üzerinden başvuru linki açılır. Bu başvuru linkine öğrenciler;

• Niyet mektubu

• Öğrenci belgesi

KABUL SÜRECİ

Başvuru süreci tamamlandığında Akademik Danışma Kurulu öğrenciler arasından seçim yaparak, hangi odaların hangi öğrencilere tahsis edileceğine karar verir. Öğrencilere mail yoluyla sonuç tebliğ edilir. Ayrıca üç yedek öğrenci belirlenir.

BAŞ ODA’NIN KULLANIMI

Baş Oda’da herkese açık dersler, söyleşi ve mini konferanslar gerçekleştirilir. Burada bahçede yapılacak atölyeler için bir ön eğitim mekânı tasarlanabilir. Medresede çalışan öğrenciler burada çalışma konularıyla ilgili dersler yapabilir. Burada yapılacak olan dersler, okuma grupları ve seminerler koordinatör tarafından organize edilir. Öğrencilerin fotokopi ve internet gibi ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanır.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

• Başvurular web sitesi üzerinden, doğrudan mekândan ve telefon üzerinden gerçekleştirilir, herhangi bir şart aranmaz.

• Atölyeler ücretsizdir.

• Atölyeler kendi yapılarına göre 3 günlük, 1 haftalık gibi program periyotlarında gerçekleştirilebilir.

• Burası ayrıca atölye düzenlemek isteyen sanatçı ve öğreticilere de açılabilir.

ETKİNLİKLER VE FAALİYETLER

Akademi Buluşmaları

Küresel Çalışmalar

Ben ve Öteki Atölyesi

Film Okumaları

Kitap Tahlil Programı

İngilizce Konuşma Kulübü

Yerel Yönetimler Okulu

Afrika Okulu

Söyleşi ve Konferanslar

Her sene eğitim-öğretim dönemi boyunca çeşitli sanatçılar, sporcular, yazarlar ve tanınmış kişiler lise öğrencileriyle okullarında ya da Fatih Belediyesi Kültür Merkezilerinde bir araya getirilmektedir.

Fatih Merkez Kütüphanesi'nde düzenlediğimiz söyleşi programında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın’ı gençlerle buluşturduk.

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin