-A A+

Sosyal İşler Birimi

Fatih Belediye Başkanlığı; Sosyal hizmetleri toplumun tüm kesimlerine ulaştırma misyonunu “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü” aracılığıyla gerçekleştirmektedir.

SOSYAL İŞLER BİRİMİ

Müdürlüğümüz;

ilçe sınırlarında ikamet eden ve ihtiyaç sahibi olan tüm kesimlere talepleri doğrultusunda, hane kişi başı geliri değerlendirilerek komisyon kararı ile sosyal yardım hizmeti vermektedir.

Ergoterapi Hizmeti

Ergoterapi Hizmeti

Başvur

ERZAK YARDIMI

Fatih ilçe sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlarımız, Muhtarlıktan alınan durum bildirim belgesi ve kimlik kartlarıyla birlikte, kurumumuza şahsen veya online müracaat ederek başvuruda bulunabilmektedirler.

Başvuru sürecinde ise; Ekiplerimiz verilen ikamet adresine giderek yerinde tespit neticesinde ve aynı zaman da hane kişi başı geliri de göz önünde bulundurularak ilgili komisyon kararı ile Erzak yardımı yapılmaktadır.ÇÖLYAK HASTALARINA GLUTENSİZ GIDA DESTEĞİ

Sadece Glutensiz gıda tüketmek zorunda olan çölyak hastası vatandaşlarımız için, içeriği Glutensiz gıdalardan oluşan koli desteği verilmektedir.

Vatandaşımızın bu yardımdan faydalanabilmesi için kişinin çölyak olduğunu belirleyen durum bildirim raporuyla birlikte tarafımıza online veya şahsen başvuru yapmaları yeterli olacaktır.

KÖMÜR YARDIMI

İlçemiz sınırları içinde ikamet eden vatandaşlarımızın kömür destek talepleri, komisyon kararı ile değerlendirilip müdürlüğümüz ekiplerince adreslerine teslim edilerek karşılanmaktadır. Kömür yardımı hizmeti, sadece kış aylarında hane kişi başı geliri ve komisyon kararı ile değerlendirilmektedir.

Başvuru için gerekli belgeler;

 • Muhtarlıktan Durum bildirim Belgesi,
 • Kimlik Fotokopisi,
 • İkametgah,


ENGELSİZ YAŞAM VE İŞ ATÖLYESİ

Engelsiz Yaşam birimimizde engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata entegrasyonu için

“Engelli İş Atölyesi”nde haftanın 6 günü, Takı Tasarımı, Kuyumculuk, Nikâh Şekeri Yapımı, Dekoratif Ahşap Süsleme ve Boyama dallarında eğitim verilmektedir.

Eğitimlerimiz; Fatih İlçe Halk eğitim merkezi tarafından görevlendirilen Eğitmenlerimiz ile gerçekleştirilmektedir.

Engellilere tekerlekli sandalyeden sosyal ve kültürel organizasyonlara kadar pek çok hizmet veren merkezimiz, Engelli vatandaşlarımıza yardımcı olmakta ve yönlendirmeler yapmaktadır.

14-40 Yaş Arası Engelli Sağlık Kurulu Raporu’na sahip; görme, işitme, konuşma bozukluğu olan vatandaşlarımız ve otistik bireyler, Ailelerinden alınan muvafakatnameleriyle başvuruda bulunarak farklı yaş grupları halinde Engeliler İş Atölyesi’nden faydalanabilirler.


GİYİM YARDIMI (Butik Fatih)

Butik Fatih olarak yürütmekte olduğumuz giyim yardımı projemizi vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda gerçekleştirmekteyiz.

Bu hizmetten; 4-13 yaş aralığı çocuklar, 65 Yaş üstü yetişkinler, Şehit, Gazi ve Engelli vatandaşlarımız yararlanmaktadır.

Başvuru için gerekli belgeler;

 • Muhtarlıktan Durum bildirim Belgesi,
 • Kimlik Fotokopisi,
 • İkametgah,
 • Engelli ise Raporu,EŞYA YARDIM

Ev eşyası yardım talebinde bulunan vatandaşlarımızın Sosyal Yardım İşleri birimimize Şahsen veya Online olarak başvuru yapmaları durumunda, yerinde inceleme suretiyle hane kişi başı geliri de değerlendirilerek komisyonumuzun kararı neticesinde İmkanlar dahilinde Ev Eşyası yardımı yapılmaktadır.

Başvuru için gerekli belgeler;

 • Muhtarlıktan Durum bildirim Belgesi,
 • Kimlik Fotokopisi,
 • İkametgah,


  SICAK YEMEK (AŞEVİ)

  İlçemizde ikamet eden 65 yaş üstü, öz bakımını sağlayamayan ve Mutfak olanakları mevcut olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sıcak yemek ikramı, her gün düzenli olarak sağlanmaktadır. Sıcak yemek yardımı yapılırken vatandaşımızın, hane kişi başı geliri de değerlendirilmektedir.

  Başvuru için gerekli belgeler;

 • Muhtarlıktan Durum bildirim Belgesi,
 • Kimlik Fotokopisi,
 • İkametgah,
ET YARDIMI

Vatandaşlarımızca yapılan bağışlar, Fatihli ihtiyaç sahiplerine iletilmektedir.

Bağış yapılan etler kurumumuzda kayıtlı olan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yılda bir kez olmak üzere, ekiplerimizce teslim edilmektedir.


CENAZE HİZMETLERİ

Vefat eden Vatandaşlarımızın veya yakınlarının Cenaze merasimlerinde, tarafımıza Telefon ve Online olarak yapılan başvurularda cenaze bilgileri ve ölüm kâğıdı ile kayıt altına alınarak Cenaze yakınına taziye de bulunup ikram hizmeti verilmektedir.


SÜNNET HİZMETİ

Toplu Sünnet Hizmeti her yıl yaz aylarında yapılması planlanarak, vatandaşlarımızın online veya şahsen başvuruları ve aileden alınan Muvafakatnameleri ile müracaatları halinde çocukların kayıtları aldıktan sonra, sünnet kıyafeti desteğiyle birlikte çocuklar hastane ortamında sünnet edilmektedir.Sosyal İşler Birimi Kitapçığı İçin Tıklayınız

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin