-A A+

Yavuz Selim Çukurbostan Yaşam Merkezi

Yavuz Selim Yaşam Birimimiz ile 7’den 70’e tüm Fatihliler için şehrin merkezinde sosyal birer yaşam alanı sunuyoruz. Çocuklarımız için özel olarak tasarlanan kapsamlı oyun alanlarımız, spor alanlarımız ve sportif faaliyetlerimiz, kafelerimiz ve kamelyalarımızın yanı sıra psikolojik danışmanlık ve diyetisyen hizmetlerimiz, sürpriz hediye ve ikramlarımızla vatandaşlarımızı huzurlu ve güvenli bir ortamla buluşmalarını sağlayarak, eşsiz Fatih’e değer katıyoruz.

ÇOCUK VE ERGEN PSİKOLOĞU

Yavuz Selim Yaşam Merkezi bünyesinde hizmet vermekte olan çocuk ve ergen psikoloğunun amacı; çocukların gelişimlerinin yaşlarıyla uyumlu olup olmadığını incelemek, bilişsel, sosyal, duygusal ve davranışsal anlamda karşılaşılan sorunların kaynağının bulunması ve çözüm yollarının üretilmesinde, danışanların problemlerle baş etme becerilerini kazanmasında, ergenlik dönemi sorunlarının çözümlenmesinde destek olmaktır. Kişiye ve getirilen probleme uygun terapi seansları yapılmakta, gelişim ve dikkat testleri uygulanmakta, ayrıca ebeveynlerle de bir araya gelerek onlara psikoeğitim verilmektedir.

Çocuk ve Ergen Psikoloğunun Uyguladığı Testler:

- Denver II Gelişimsel Tarama Testi

- Ankara Gelişim Tarama Envanteri

- Metropolitan Okul Olgunluğu

- Catell 2 A Zekâ Testi

- Catell 3A Zekâ Testi

- Benton Görsel Bellek Testi

- Gesell Gelişim Figürleri Testi

- Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi

-D2 Dikkat Testi

- Burdon Dikkat Testi

- Frankfurter Dikkat Testi

- Frostıg Görsel Algı Testi

- Porteus Labirentleri Testi

- Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi

- Kelime Söyleyiş Testi

- Goodenough Harrıs Bir İnsan Çiz Testi

Çocuk ve Ergen Psikoloğumuzun Uyguladığı Terapi Teknikleri:

- Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

- Bilişsel Davranışçı Terapi

- Kum Tepisi Terapisi

- Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi

- Ölüm ve Yas Terapisi

- Aile Danışmanlığı

- Narrative Terapi

- Sanat Terapisi

YETİŞKİN PSİKOLOĞU

Yavuz Selim Yaşam Merkezi’nde görev yapan psikoloğumuz; 18 yaş ve üstü yetişkin danışanlara hem bireysel hem de bireyin sosyal, duygusal ve gelişimsel süreçleri ile ilgili psikolojik destek vermektedir.

Psikolojik danışma; kişisel, sosyal, eğitimsel ve mesleki konularda bireylerin kendisini anlaması, problemlerini tanımlaması, farkındalık kazanması, kararlar alması, çözüm yolu üretmesi, çevresiyle sağlıklı iletişim kurmasını hedefler. Psikolojik danışma ayrıca, bireylerin kendilerini geliştirmesi adına yapılan profesyonel bir destek ve yardım sürecidir.

Uygulanan Terapi Teknikleri:

- Bilişsel Davranışçı Terapi

- Aile Danışmanlığı

- Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

- Ölüm ve Yas Terapisi

DİYETİSYEN

Merkezimizde Fatihlilere; sağlıklı beslenme bilinci oluşturmak, hayat boyu sürdürülecek beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve bireyi daha iyi hissettirmek amacıyla diyetisyen hizmeti verilmektedir.

Bireyin fizyolojisine, yaşantısına, duygusal durumuna, sosyal hayatına, yaş, cinsiyet ve hastalıklarına uygun olarak, "tamamen bireye özel" sağlıklı beslenme programı oluşturulmaktadır.

Danışanlar düzenli olarak kontrole çağrılmakta ve her seansta; beslenme ile ilgili merak ettiği tüm soruları sorabilmektedir.

Her seansta özel ölçüm aleti ile birlikte yağ, kas, sıvı analizi ve bel ölçümü yapılmaktadır.

Çalışma Alanları:

- Kilo Alma/Kilo Verme

- Yaşlılıkta Beslenme

- Gebelikte ve Emzirme Döneminde Beslenme

- Çocukluk Döneminde Beslenme

- Hastalıklarda Beslenme

- Sporcu Beslenmesi

ÇOCUK OYUN ALANLARIMIZ

Çocuklarımızın keyifle vakit geçireceği oyun alanlarımız, onların dolu dolu vakit geçirebileceği şekilde tasarlandı.

KUM HAVUZLARIMIZ

Çocuklarımızın gelişimlerine birçok faydası olmakla birlikte onları en çok eğlendiren alanlardan biri olan kum havuzlarımız iki yaşam merkezimizde 3-12 yaş çocuklarımızın keyifli vakit geçirmesi için hizmet veriyor.

SÜRPRİZLER

Yaşam Merkezlerimizde vakit geçiren çocuklarımızın, zaman zaman Fatih Belediyesi’nin yaptığı ufak sürprizlerle eğlenceleri katlanıyor. Kimi zaman boyama kitabı, kimi zaman dondurma ya da oyuncak gibi hediyelerle çocukların oyun zamanları mutlulukla süsleniyor.

DOĞUM GÜNÜ KUTLAMALARI

Yaşam Merkezlerimizdeki en sevilen sosyal alanlardan olan kamelyalarımızda vatandaşlarımız çocuklarının doğum günü kutlamalarını yapabiliyor. Düzenlenen etkinliklerle hem çocuklar özel günlerinde doyasıya eğlenebiliyor, hem de aileler birbirleriyle sosyalleşme imkânı buluyor.

SPOR ALANLARI VE SPORTİF FAALİYETLER

Yetişkinlerin diledikleri zaman spor yapabilmesi için spor alanlarıyla yürüyüş parkurlarının yer aldığı yaşam merkezlerimizde, 12 ay boyunca Fatih Belediyesi koordinesinde sabah sporu aktivitesi gerçekleştiriliyor. Eğitmen eşliğinde gerçekleştirilen sabah sporlarıyla, vatandaşların sağlıklı bir yaşama adım atması teşvik ediliyor.

ATIK GETİRME MERKEZLERİ

Yaşam Merkezlerimizin her ikisinde de sürekli atık getirme merkezleri yer alıyor. Vatandaşlarımızın getirdikleri kâğıt, cam, metal, plastik ve atık yağlar buradaki görevlilerimiz tarafından ölçülüp, kaydediliyor ve vatandaşlara getirdikleri atık miktarında hediye çeki kazanma fırsatı sunuluyor.

KAFELERİMİZ

Yaşam Merkezlerimiz içerisinde yer alan ve Fatih Belediyesi’ne ait Yavuz Selim Kafeler çevrenin gözde sosyal mekânlarından biri olmakla birlikte, ailelere çocuklarıyla birlikte keyifli ve huzurlu vakit geçirme imkânı sunuyor.

TEMİZLİK VE BAKIM ÇALIŞMALARI

Yaşam Merkezlerimizin tüm temizlik ve bakım çalışmaları Fatih Belediyesi tarafından düzenli olarak yapılıyor. Periyodik olarak mevsimlik çiçek dikimleri, ağaç budamaları, süs havuzu temizliği, oyun alanlarının bakım ve onarım çalışmaları gibi işler aksatılmadan gerçekleştiriliyor.

GÜVENLİK ÇALIŞMALARI

Tüm Fatihlilerin huzur ve güven içerisinde vakit geçirmesi için Yaşam Merkezlerimiz 7/24 güvenlik kameralarıyla izlenmekle birlikte, Fatih Belediyesi’nin zabıta ekipleri, İlçe Emniyet Müdürlüğü koordinesinde periyodik olarak merkezlerin içerisinde ve çevresinde denetimler gerçekleştiriyor.

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin