Menu

{HeaderFastAccess}

-A A+

İşletme Müdürlüğü

Müdür: Fatih EROL

E-Mail: isletme@fatih.bel.tr

 

Müdürlüğün Hizmetleri

Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm Çalışmaları

YAŞAM MERKEZLERİ ATIK GETİRME MERKEZİ - HER ATIK MARKET ALIŞVERİŞİNE HAZIRLIK PROJESİ

 

Yavuz Selim ve Fındıkzade Yaşam Merkezlerinde sabit "Atık Getirme Merkezi" oluşturulmuştur.

Vatandaşlarımız biriktirdikleri atıkları bu merkezlere getirdiğinde, atıklar görevli personel tarafından tartılarak, sisteme kaydedilmektedir. Atıklarını getiren vatandaşlarımızın puanı en az 25 puana ulaştığında, market hediye çeklerini bu noktalardan teslim almaktadır. (Market çekleri 25 TL ve katları şeklinde verilmektedir.)

Yavuz Selim ve Fındıkzade Yaşam Merkezine getirildiğinde puan kazandıracak atıklar;

— Kâğıt Atıklar

— Plastik Atıklar

— Metal Atıklar

— Cam Atıklar

— Bitkisel Atık Yağ

— Karışık Ambalaj Atığı

— Elektronik Atıklar

Yaşam Merkezlerimizdeki Atık Getirme Merkezlerimiz pandemi süresince hafta içi, saat 09:00-18:00 arası hizmet vermektedir.

“Cumartesi ve Pazar” günleri Atık Getirme Merkezlerimiz kapalıdır.

 

              

MOBİL ATIK GETİRME ARACI PROJESİ - HER ATIK MARKET ALIŞVERİŞİNE HAZIRLIK PROJESİ

Bu proje kapsamında oluşturulan Mobil Atık Getirme Aracı, pandemi dolayısıyla haftanın 5 günü aşağıda belirtilen saatlerde öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere toplamda 12 noktada konumlandırılmaktadır. Vatandaşlarımızın konutlardan getirdiği atıkların tartım işlemi aracımızda gerçekleştiriliyor olup, toplamda 25 puan ve katlarında puana ulaşan vatandaşlarımıza market hediye çekleri Mobil Atık Getirme Aracında teslim edilecektir.

 BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN TOPLANMASI

Su ve toprak kirliliğinin önlenmesi amacıyla bitkisel atık yağ üreten iş yerlerinin atık yağlarını ayrı toplayarak geri dönüşüme kazandırması için lisanslı firmalarla sözleşme yapmaları sağlanmaktadır. Ayrıca çevre denetim ekipleri tarafından konuyla ilgili denetimler yapmaktadır. 

Bitkisel atık yağlar Yaşam Merkezleri ve Mobil Araç Atık Getirme noktalarına teslim edilebilmekte ve “Her Atık Market Alışverişine Hazırlık” projesi kapsamında puan kazandırmaktadır.

Evlerinde en az 5 litre atık yağ biriktiren vatandaşlarımız taleplerini FABİM üzerinden bildirmekte olup, 5 litre atık yağ karşılığı deterjan hediye edilmektedir.


ELEKTRONİK ATIKLAR

İlçe genelinden gelen talepler doğrultusunda elektronik atıklar toplanarak, geri dönüşüm firmalarına iletilmektedir.   

Elektronik atık bildiriminde bulunan vatandaşlarımızdan Perşembe günleri atıkları toplanmaktadır.


TEKSTİL ATIKLARININ TOPLANMASI

İlçemiz genelinde 200 noktaya yerleştirilen kumbaralarda toplanan tekstil atıkları çöple karıştırılmadan, kaynağında ayrı toplanarak çevrenin korunması sağlanmaktadır.  


ATIK PİLLERİN TOPLANMASI

Fatih Belediyesi ve TAP (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Deneği İktisadi İşletmesi) arasında imzalanan protokolle ilçe sınırları içerisinde atık pil toplama noktaları oluşturulmuştur. Ayrıca ilçemiz genelindeki okullarda geri dönüşüm bilincini kazandırmak ve atık pillerin toplanmasını teşvik etmek üzere okullar arası ödüllü atık pil toplama kampanyaları da düzenlemektedir. Kampanyada dereceye giren okullarımız ödüllendirilmektedir.

Ayrıca vatandaşlarımız atık pillerini yaşam merkezleri, muhtarlıklar, kütüphaneler ve Mobil Araç Atık Getirme noktalarına teslim edilebilmektedir.


SIFIR ATIK ÇALIŞMALARI

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Saygıdeğer eşleri Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi Belediyemizde de hızla uygulanmaya başlamıştır.

Atıkların Kaynağında ayrı toplanması, geri dönüştürülmesi, atık azaltıcı tedbirlerin alınması hususlarında çalışmalarımız hızla devam etmektedir.


ÖDÜLLERİMİZ

Türkiye Belediyeler Birliğinden Fatih Belediyesine Ödül

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından organize edilen “Sıfır Atık ve Belediyeler Kongre ve Ödül Töreni”nde Fatih Belediyesi'nin geliştirdiği “Mobil Atık Toplama Aracı Projesi” ödüle layık görüldü.

 

Fatih Belediyesi'ne Altın Karınca Ödülü

Marmara Belediyeler Birliği'nin geleneksel olarak düzenlediği Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’nde Fatih Belediyesi, Mobil Atık Getirme Aracı ve Yaşam Merkezleri Sabit Atık Getirme Merkezi / Her Atık Market Alışverişine Hazırlık projesiyle 2020 Altın Karınca Ödülü’ne ödüle layık görüldü.

Çevre Denetimleri

Müdürlüğümüz bünyesindeki "Çevre Denetim Birimi" tarafından gürültü ve hava kirliliği başta olmak üzere çeşitli konularda çevre kirliliği denetimleri periyodik olarak yapılmakta, hava kirliliği konulu şikayetler 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. 

 

 
Gürültü Denetimleri / Hava Kirliliği ve Yakıt Denetimleri / Zabıta Ekipleri Moloz Tebligatı

 

İdari Hizmetler

Belediyeye ait tüm hizmet binalarının; telefon, elektrik, su, doğalgaz, internet, cep telefonu ve GPS hatlarının faturalarının ve yeni abonelik sözleşmelerinin yapılması veya sözleşme iptallerinin takibi işleri yapılmaktadır.

Belediyeyi ziyarete gelen vatandaşlara yapılacak ikramlar ile belediyenin tüm ihtiyaç malzemelerinin teminini sağlayan müdürlük; Başkanlık ve bağlı birimlerde bulunan fotokopi, faks makineleri, asansör, klima, telefon santralleri, telsiz, kombi, ısıtma-soğutma sistemlerinin bakım ve onarım işlerini de yürütmektedir. 

Dahili Temizlik

• Başkanlığımız ve Başkanlığımıza bağlı birimlerin dış cephe ve iç mekan temizlik hizmetleri,

• Merkez bina ve dış birimlerin ikram ve organizasyon işleri,

• Fuaye alanı temizliği, vatandaş ağırlama ve ikram işleri,

• Depolardan malzeme dağıtılması ve depo düzenleme işleri,

• Organizasyonlarda malzeme taşıma ve hazırlık işleri (iftar, cenaze, tören, toplantı vb.),

• Birimlerin yer değişimi, masa ve dolap taşıma işleri müdürlük tarafından itina ile gerçekleştirilmektedir.

Halk Günü Hazırlıkları

 

Güvenlik Hizmetleri

• Başkanlık ve bağlı birimlerdeki personel ve otopark güvenliğinin sağlanması, ziyaretçilerin kayıt altına alınması ve kontrol edilmesi,

• Merkez bina ve dış birimlerimizin gece ve gündüz güvenliğinin sağlanması ve ziyaretçilerin üst aramalarının yapılması ve kişi bilgilerinin kayıt altına alınması,

• Personelin ve çalışma alanlarının huzur ve güvenliğinin sağlanması,

• Birimlerimizde mesai saatleri dışında oluşan acil durumlara müdahale edilmesi (su basması, yangın),

• Otoparkların güvenliğinin sağlanması ve araçların kontrol ve takip işleri yürütülmektedir.

Teknik Hizmetler

• Telefon, faks, telsiz ve internet hattı bağlantıları, kontrolleri, bakım ve onarımları, 

• Elektrik tesisatı, aydınlatma hatları, bu hatlara ait tesisatların kurulması, bakım ve onarımı,

• Elektronik sistemler, otomasyon sistemi ve bu sistemlerin işletilmesi, bakım ve onarımı,

• İklimlendirme ve soğutma sistemleri ile kombi kalorifer kazanı sistemlerinin işletilmesi bakım ve onarımının yapılması,

• Yangın alarm ve ikaz (anons) sistemlerinin kontrol ve bakımları,

• Mekanik sistemlerin bakım ve onarımları,

• Elektrik cihazlarının ve makinelerin kurulması, 

• Jeneratör UPS ve trafo odalarının bakım onarımı, 

• Asansörlerin, otomatik kapı ve turnike sistemlerinin bakım ve onarımı işleri müdürlük bünyesinde yapılmaktadır. 

Genleşme Tankları Kontrolü Jeneratör Bakım ve Kontrolü

 

Sivil Savunma Çalışmaları

İlçemizde olabilecek afetlere karşı kurum çalışanları ile ilçemiz halkının can ve mal kayıplarını en aza indirmek için gerekli çalışmalar ve eğitim programları düzenlenmektedir.  

• İlçemizde afet ve acil durum toplanma alanları ve 35 kişilik 'Arama Kurtarma Birliği' personelleri belirlenerek, AFAD'a bilgi akışı sağlanmaktadır.  

• Afet ve acil durum toplanma alanları için tabela çalışması başlatılmıştır.

• İlçemizin farklı noktalarındaki deprem konteynerleri sayım ve kontrolleri yapılmaktadır. 

 

Deprem Konteynerleri

 

Tabi Afetlere Karşı Faaliyetler

Bu alanla ilgili tüm faaliyetler AFAD, Kızılay ve Valiliğimizin görev vermesi durumunda gerçekleştirilmektedir.

 

FATİH İLÇESİ TOPLANMA ALANLARI LİSTESİ

FATİH İLÇESİ ÇADIR VE BARINMA ALANLARI

DEPREM VE TEMEL AFET BİLİNCİ

Projeler

TOPKAPI KÜTÜPHANESİ

17 yaş üstü öğrencilerin hafta içi ve cumartesi günleri 08.30 - 24.00 saatleri arasında faydalanabildiği Topkapı Kütüphanesi 12 öğrenciye hizmet vermektedir. 

 

KARAGÜMRÜK KÜTÜPHANESİ

300 metrekare kullanım alanında, 14 yaş ve üzeri gençleri ağırlayan Karagümrük Kütüphanesi, pazartesi günleri hariç haftanın altı günü, 08.30 – 24.00 saatleri arasında hizmet veriyor

 

KARİYE KÜTÜPHANESİ

3 ayrı katta hizmet veren kütüphanemiz, aynı anda 120 öğrenciyi ağırlayabiliyor. Diğer kütüphanelerden farklı olarak 5-10 yaş arasındaki çocuklarımız için 'Çocuk Kütüphanesi' de bu yapı içerisinde yer alıyor. Kariye Kütüphanesi’nde dinlenme alanı ile kafe de bulunuyor.

 

KARİYE ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

En değerli varlıklarımız çocuklarımız için özel olarak tasarlanan ve Kariye Kütüphanesi'nde hizmet veren Çocuk Kütüphanesi ile 5-10 yaş aralığındaki çocuklara, beraberindeki ebeveynleri eşliğinde kitap okumanın yanı sıra sanatsal becerilerini ve hayal güçlerini de geliştirme imkânı sunuluyor. 

 

SULUKULE SANAT AKADEMİSİ KONFERANS SALONU

 

SULUKULE SANAT AKADEMİSİ STÜDYO

 

CERRAHPAŞA KAHVEHANE

 

ZEYREK ÇOK AMAÇLI SALON