-A A+

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü

Müdür: Ali Askar Zengin

E-Mail: cevrekoruma@fatih.bel.tr

Müdürlüğün Hizmet ve Projeleri

Çöp Toplama ve Nakletme

İlçemizdeki meydan, bulvar, cadde, sokaklar ile bölgemizde bulunan hastaneler, öğretim kurumları, ibadethaneler, parklar ve boş alanlardaki atıklar ile yer altı konteyneri ve diğer tüm çöp noktalarından günün 24 saati program doğrultusunda toplanmaktadır.

Müdürlük tarafından toplanan çöpler İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Yenibosna ve Baruthane aktarma istasyonlarına nakledilmektedir.

Çöp Toplama Çalışmaları

Süpürme Çalışmaları

İlçe genelinde tüm cadde, sokak ve parklar günlük olarak süpürülmektedir. Süpürme programı hafta tatili, resmi ve dini bayramlar dahil haftanın her gününü kapsayacak şekilde, aylık olarak yapılmaktadır.

Süpürme işlemi esnasında cadde ve sokakların her iki tarafındaki tretuvar üstü ve dipleri ile yollar temizlenerek süprüntü, çöp vb. atıklar ile bordür kenarlarında biriken çamurlar temizlenmektedir.

Süpürme Çalışmaları ve Araçları

Moloz Toplama Çalışmaları

Bölgemizde çıkan hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkları gündüz ve gece olmak üzere iki vardiya sistemine göre hazırlanmış olan program doğrultusunda toplanılmaktadır.

Belediye Encümenince takdir edilen moloz kaldırma ücreti Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne yatırıldıktan sonra, müdürlüğe ait araçlar ile toplanarak döküm sahalarına nakledilmektedir. Gelişi güzel bırakılan molozlar zabıta ekibimiz tarafından tespit edilerek, ilgililerine cezai işlem uygulanmaktadır. İlçe genelinde toplanan molozlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin döküm sahasına nakledilmektedir.

Atık Ev Eşyalarının Toplanması

Bölge sakinleri tarafından atılan atık ev eşyaları ihale kapsamında (çekyat, kanepe, koltuk, dolap vb.) açık araç ile toplanarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesince gösterilen alana nakledilmektedir.

Mobil Yıkama Çalışmaları

Mobil yıkama hizmeti kapsamında; ilçedeki tüm cadde ve sokaklar belirli periyotlarla yıkanarak, temizlenmektedir. Cadde ve sokakların yanı sıra ibadethane avluları, okul bahçeleri, kamu kurumlarına ait alanlarda da yıkama çalışmaları belediyemiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Yıkama faaliyetlerinde kullanılan ve araç içindeki suyu 80 dereceye kadar çıkarabilme kapasitesine sahip olan ekipman sayesinde inatçı kirler rahatlıkla temizlenebilmekte, izinsiz olarak duvarlara yapıştırılan afişler de bu araçtaki sıcak su ile rahatlıkla sökülebilmektedir. Mobil yıkama ile günlük ortalama 40 noktaya müdahale edilmektedir.

Konteyner Yıkama Çalışmaları

İlçe genelinde bulunan metal ve plastik konteynerler periyodik olarak dezenfekte edilerek, kötü koku ve pis görüntünün önüne geçilmektedir.

İbadethane Halılarının Yıkanması

Müdürlüğümüze bağlı ekip ve ekipmanlar ile ibadethane halılarının yıkama çalışması yapılmaktadır.

Hafriyat Çalışmaları

Hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıkları taşıma ve kabul belgesi talepleri müdürlük tarafından karşılanmaktadır.

Hafriyat Taşıma ve Kabul Belgesi

Kumlama Tekniği ve Boya ile Yazı Silme Çalışmaları

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesindeki kumlama ekibi; tarihi eserlerde kumlama çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmektedir. İlçede bulunan tarihi yapıların duvarlarına yazılan grafiti, sprey boya yazıları kumlama makinemizde kullandığımız özel üretilmiş kuvars garnet kumu sayesinde tarihi yapıların doğal dokusuna zarar vermeden temizlenmektedir. Boyanması uygun olan noktalarda da duvar boyama çalışması yapılmaktadır.

Duvar Boyama Çalışmaları

Kumlama Tekniği ile Yazı Silme Çalışmaları

Konteyner Tamir/Bakım Çalışmaları

Müdürlük bünyesinde, bulunan konteyner tamir ekibi ilçe genelindeki yer altı ve yer üstü konteynerleri ile koruganın tamir ve bakımını yapmaktadır. Konteyner tamir ekibince ayrıca konteyner boyama ile konteyner cebi çalışması yapılmaktadır. Ayrıca direk tipi çöp sepetleri ve küllük konteynerlerde ihtiyaç noktalarına konumlandırılmakta ve gerekli tamir ve bakım çalışmaları yapılmaktadır.

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin