Sol Menüler

T.C. Fatih Belediyesi

-A A+

İlaçlama Birimi

SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

Çevre Sağlığı Hizmetleri

İlaçlama Birimi

İlaçlama Birimi Mücadele Çeşitleri 5 Başlıkta sıralanabilir :

  • Entegre Sivrisinek Mücadelesi
  • Biyolojik İlaçlarla veya Biyolojik Kontrol
  • Yöntemleriyle Larva Mücadelesi
  • Yaz Aylarında Açık Alanlarda Ergin Sivrisineklere
  • Karşı ULV Yöntemiyle Gece İlaçlamaları
  • Kış Aylarında Kışlak Alanlarda İlaçlama Çalışmaları
  • Karasinek (Larva ve Ergin) Mücadelesi
  • Şehirsel Alanda Sürdürülebilir Kemirgen ve Hamamböceği Mücadelesi
  • Kapalı ve Açık Alanlarda Kene Mücadelesi
  • Kapalı ve Açık Alanlarda Diğer vektörlerle Mücadele

Sivrisinek üreme noktalarına kaynak denir. Sivrisinekler için en ideal kaynaklar durgun su birikintileridir. Yapılan araştırmalar kaynakların %86 sının insan eli ile oluşturulduğunu desteklemektedir. İnsan eli ile oluşturulan bu kaynakların yine insan eli ile bertarafı mümkündür. Örneğn ;saksı altı suyunun haftada bir boşaltılması ,tıkalı olukların açtırılması ,ağzı açık bidon ve kovaların ağızlarının kapatılması vs. Alınacak bu küçük önlemler ile sivrisinek üreme kaynaklarını vatandaş kendi hanesinde kontrol altına alabilir. Böylelikle hem mücadelede ekibimize yardımcı olabilir , hem de çevreye fazla miktarda ilaç bırakılmamasına katkı sağlamış olur.

İlçemiz sınırları dahilinde tespit ettiğimiz 648 adet sivrisinek üreme kaynağı (tüm durgun su içeren alanlar -kuyu, sarnıç, havuz, fosseptik, bodrumlarda tahliye edilmeyen sucul alanlar, vs.)vardır. Kaynak sayısı sabit olmayıp yapılan taramalarda yeni kaynak tespit edildikçe veya kaynak ortadan kaldırıldıkça güncellenir. Kaynaklar belirli periyotta Şubat ayından itibaren ekibimizce ziyaret edilmekte ve sivrisinek larvası tespit edilen lokasyonda ilaçlama uygulaması yapılarak ergin sivrisinek çıkışına engel olunmaktadır. Sağlıklı yarınlar için vatandaşlarımız ile işbirliğine önem veriyor Kurumumuza iletilen sivrisinek ilaçlama taleplerinde öncelikle ilgili lokasyonda kaynak araştırması yapıyoruz. Amacımız sivrisineği ergin formuna ulaşmadan larva dönemindeyken bertaraf etmektir.

Havaların hızlıca ısınmaya başladığı ilkbahar ayları ergin sivrisinek çıkışının en aktif olduğu günler olup kaynak taramaları hızlandırılarak devam eder ve 01 Haziran itibariyle açık alanlarda ergin sineğe yönelik ULV uygulamaları başlatılır. ULV uygulamaları yasa gereği havanın karardığı saat diliminde başlatılır(Haziran ayı itibariyle başlangıç saati 20:00’dir).Bu yıl ULV araç sayımız 4' e çıkartılarak sinek açısından daha rahat bir yaz geçirebilmesi hedeflenmiştir. İlaçlama programı uygulamaların başladığı tarihlerde 56 Muhtarımız ile paylaşılmakta olup sosyal medya üzerinden de paylaşılmaktadır. Yapılan bu programla ortalama her mahalleye haftada 3 kez gidilmesi hedeflenmektedir. İlaçlama hizmetleri için kullanılan ilaçlar teknolojik gelişmelere bağlı olarak her yıl revize edilmekte ve Dünya Sağlık Örgütü onaylı çevre ve doğaya dost insan sağlığına zarar vermeyecek ilaçlar arasından tercih edilmektedir.

İlçemizde bulunan kamu kurumları ,okullar ,resmi daireler kapalı alan çalışmaları kapsamında periyodik olarak yine ilçemizde bulunan konteynerlerın tamamı da sivrisinek ve karasinek mücadelesi kapsamında düzenli olarak ilaçlanmaktadır.

Fatihi Fatihte yaşayacak gelecek nesillerimize sağlıklı bir çevre miras bırakabilmek için elbirliği ile sivrisinekte kültürel mücadeleye öncelik verilerek çalışmalarımıza devam edilecektir.

Eminönü Bölgesi İlaçlama Programı

Haliç Bölgesi İlaçlama Progamı

Marmara Bölgesi İlaçlama Programı

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin