Sol Menüler

T.C. Fatih Belediyesi

-A A+

İstanbul Türbeleri ve Kutsal Emanetler

Hâmuşân diyarına yolculuk

İSTANBUL TÜRBELERİ ve KUTSAL EMANETLER

Fatih Belediyesi Zeyrek Akademi düzenlediği “İstanbul Türbeleri ve Kutsal Emanetler” eğitimiyle katılımcıları hâmuşân diyarında bir yolculuğa çıkarıyor. Leyla ALAN ile haftada bir kez Çarşamba günleri yapılacak eğitimde, insanlığın varoluşundan bu yana mezar kültürü ile İslamiyet sonrası gelişen türbe ve kümbet mimarisinin gelişimi anlatılıyor. Eğitim kapsamında, Osmanlı Devleti’nin başkenti İstanbul’da yapılan türbelerin genel olarak gelişimine yer veriliyor, hanedan, rical ve fetih şehitleri ile evliya türbeleri olarak sınıflandırması yapılıyor, türbelerin tarihi, mimari gelişimleri ve üslupları, türbelerde kullanılan süslemeler ve anlamları, teberrukat eşyaları ve vakfedilen kutsal emanetler ele alınıyor. Bu kapsamda öne çıkan ve İstanbul’un simgesi olan Hz. Eyüp El Ensari Türbesi, Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi, Nurettin Cerrahi Türbesi, Fatih Sultan Mehmed Han Türbesi, Yavuz Sultan Selim Türbesi, Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, Hürrem Sultan Türbesi, Sultan I. Ahmed Türbesi, Sultan II. Mahmud Türbesi, Sultan Abdulaziz ve Sultan II. Abdülhamit Türbesi, Bosnalı İbrahim Paşa Türbesi ve Keçecizade Fuat Paşa Türbesi anlatılıyor ve bir türbe/hazire ziyaret ediliyor

Toplam 6 hafta sürecek eğitimin ilk dersi, 8 Eylül Çarşamba günü Akşemseddin Salonu’nda, saat 18.00-20.00 arasında yapılacaktır. Lisans ve lisansüstü öğrencilerine yöneliktir.

Ayrıntılı bilgi için; zeyrekakademi@fatih.bel.tr

Kontenjanlarımız Dolmuştur.

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin