-A A+

Kültür İşleri Müdürlüğü

Müdür: Abdullah KARGILI

E-Mail: kultur@fatih.bel.tr

Müdürlüğün Hizmetleri

Fatih Sanat Akademisi

Fatih Sanat Akademisi bünyesindeki; Klaket-Sinema Akademisi, Sulukule Müzik Akademisi, Tasarım ve Üretim Akademisi'nde çeşitli branşlarda eğitimler verilmektedir.

Klaket Sinema Akademisi’nde; yönetmenlik, görüntü, senaryo, kurgu, oyunculuk, workshop eğitimleri,

Tasarım ve Üretim Akademisi’nde; minyatür, resim, çini, seramik, ebru, heykel vb. sanatsal eğitimler,

Sulukule Müzik Akademisi’nde; İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı işbirliği ile 7-14 yaşlarındaki çocuklara ve yetişkinlere müzik eğitimleri verilmektedir.

Kariyer Merkezi

Kariyer Merkezi Birimi; Fatih önceliğimiz olmak üzere farklı ilçelerden iş arayan adayların ve personel talebi olan firmaların birimimize ve sistemimize özgeçmiş oluşturabildikleri merkezdir. Firmaların personel taleplerinde sunduğu kriterler baz alınarak talep doğrultusunda anlık firmalara yönlendirmede yardımcı olunmaktadır. Aktif olarak https://ebelediye.fatih.bel.tr/ adresinden online aday ve firma başvurusu yapılabilmektedir.

Kültür Sanat Faaliyetleri

Toplumun her kesimine hitap eden yetişkin, genç ve çocuklara yönelik tiyatrolar, festivaller, fuarlar, konserler, anma programları, sergiler, konferanslar, söyleşiler, paneller, şiir dinletileri gibi birçok kültür sanat faaliyeti organize edilmektedir.

Kültür Merkezi ve Çok Amaçlı Salonlar
Ali Emiri Nikâh Salonu
Nikâhlar, söyleşiler, küçük konserler vs. programlar yapılmaktadır. 268 kişi kapasitelidir.

Çatladıkapı Nikâh Salonu
Nikâh programları yapılmaktadır. 438 kişi kapasitelidir.

Fatih Kültür Sanat Merkezi
Tiyatro gösterileri, söyleşiler, konserler, vs. programlar yapılmaktadır. 296 kişi kapasitelidir.

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi
Tiyatro gösterileri, söyleşiler, konserler, vs. programlar yapılmaktadır. 286 kişi kapasitelidir.

Yedikule Çok Amaçlı Salon
Düğün, kına, mevlit, taziye vs. programlar yapılmaktadır. 80 kişi kapasitelidir.

Karınca Eğitim Birimi

KARINCA EĞİTİM PROGRAMLARI

İğne Oyası

Bu branşta kursiyerlere; iğne oyası tekniğine uygun model araştırabilme ve kullanılacak araç-gereçleri seçebilme, teknikleri uygulayabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Kadın Giysileri Dikimi

Bu programda kursiyerlere; kadın giyimine ait temel kalıp, şablon, seri ve pastal planını hazırlayabilme, ürüne uygun malzeme tespit ederek, numune dikiminin yapılmasını sağlayabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Örgü

Modele uygun tığ ve şiş örgü temel tekniklerini ve değişik teknikleri kullanarak örgü yapabilen kişilerin yetiştirildiği bir eğitim programıdır.

Amigurumi

Çocuklar için onlara zarar vermeyecek organik oyuncaklar üretebilecekleri eğitimi vermekte olan kursumuza katılan kursiyerlerimiz, aynı zamanda dönemin popüler branşı olan Amigurumi ile bütçelerine ekonomik katkı sağlayabilirler.

Takı Tasarımı

Kendi takınızı, kendi tarzınıza uygun olarak tasarlama imkânı sunan kursumuzda, tasarımın inceliklerini ve yeni teknikler ile üretim çeşitliliğinizi zenginleştirebilirsiniz.

Mefruşat

Bu programda kursiyerlere, çeyiz ürünleri hazırlamaya ait mesleki hesaplamaları ve süslemeleri yapabilme, çeyiz ürünlerinde kullanılan kumaşları tanıyabilme, tekniğine uygun fermuar çalışabilme ve parçaları birleştirebilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Modelistlik ve Stilistlik

Modelistlik kursuna katılan kursiyerlere; kumaş kalıpları, kumaş desenleri, kumaş kaliteleri hakkında tüm teorik bilgiler öğretilir. Ayrıca hangi kumaşın hangi tasarım için uygun olduğunu keşfederler. Yazlık ve kışlık kumaşlar hakkında bilgi alarak, kumaşların ısıtma kapasitelerinden içerisinde bulunan malzemelere kadar her bilgiye sahip olurlar. İş hayatında olduğu kadar günlük yaşamlarında da işe yarayacak bu bilgiler, kursiyerlerin kaliteli kumaşlara yönelmelerine katkı sağlar. Kişiler ayrıca, kendi hayallerindeki giysileri elde edebilecek ve günlük yaşamlarında kullanabileceklerdir.

Stilistlik programımız ile öğrencilerimizin, temel ve teknik çizim, desen ve baskı teknikleri, siluet ve giydirme çalışmaları ile koleksiyon aşamaları konularında, eksiksiz ve birebir şekilde sektör odaklı teknik eğitimler ile tasarım alanlarında profesyonelleşmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.

Yağlı Boya Resim

Program; gerekli atölye ortamında kursiyerin standartlara göre yağlı boya resim yapmasını sağlamak, soyut kompozisyon yetisi kazandırmak, figüratif özgün resim tasarlama ve teknik bilgi kazandırmak, analiz ve yorumlama yapabilmelerini sağlamaktadır.

Bilgisayar Kullanımı Kursu

Daha önce hiç bilgisayar kullanmamış ya da bilgisinin yetersiz olduğunu düşünenler bilgisayar kullanım kursuna katılabilirler. Bilgisayarın temel elemanlarının tanıtımı, Windows, Office (Word-Excel-Powerpoint), internet ve yardımcı programlar bilgisayar kullanımı eğitiminin ana konularıdır.

İngilizce

Genel İngilizce kursumuz; dinleme, okuma ve yazma becerilerini geliştirmek isteyen yetişkinler içindir. A1 seviyesinden başlayan kursumuz, seviye olarak devam etmektedir. A2 kursuna başlamak isteyen vatandaşlarımızın önce A1 sertifikası alması gerekmektedir.

Arapça

Genel Arapça kursumuz; dinleme, okuma ve yazma becerilerini geliştirmek isteyen yetişkinler içindir. A1 seviyesinden başlayan kursumuz seviye olarak devam etmektedir. A2 kursuna başlamak isteyen vatandaşlarımızın önce A1 sertifikası alması gerekmektedir.

Osmanlıca

Kurs kapsamında öğrencinin Osmanlıca konusunda yetkin hale gelmesi hedeflenmektedir.

İşaret Dili

İşitme engellilerin kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlayan, el hareketleri ve yüz mimiklerinden oluşan Türk İşaret Dili’nin (TİD) temel düzeyde öğretildiği bir eğitim programıdır.

El Nakışları

Pamuk ya da ipekten yapılmış, beyaz ya da renkli, kalın ve ince kumaşlar üzerine ipek, yün, keten ve pamuk gibi iplikler kullanarak elde iğne veya tığla düz ve kabarık iğne teknikleri kullanılarak yapılan süslemelere el nakışı denir. İşlenecek yüzeyin gerilmesinde çoğunlukla gergef ve kasnak gibi araçlar kullanılabildiği gibi bazı tekniklerde de kâğıt kullanılmaktadır. Kursumuzda; el nakışını öğrenmek ve kendisini geliştirmek isteyenlere gerekli temel eğitimler verilmektedir.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kursu

Günümüzün en önemli mesleklerinden sayılan Çocuk Gelişimi kurslarımızda; kursiyerlere 0-3 ve 3-6 yaş çocuklar hakkında beslenme, sağlık ve kişisel gelişimlerinin doğru bir şekilde gelişmesi hakkında gerekli deneyimi kazandırmaktadır. Kurs bitiminde kursiyerlere uygulanan değerlendirme sınavı sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Çocuk Gelişimi Eğitimi sertifikası verilerek bu alanda kolaylıkla iş yaşamına atılmalarına yardımcı olmakla birlikte, bayanların annelik konumunda kendi çocuklarının gelişiminde önemli derecede faydalı olmaktadır.

Diksiyon

Kişisel gelişime de önemli oranda katkı sunan diksiyon eğitimini, güzel ve etkili konuşmak, hitabetini güçlendirmek, kariyer hedefini yönlendirmek, etkili iletişim kurarak portföyünü genişletmek isteyenler; yönetim kadrolarında, müşteri ilişkilerinde, insan kaynakları birimlerinde çalışan her birey alabilir.

Hüsn-i Hat

Programın amacı, Hüsn-i Hat için mürekkep hazırlayabilen, kamış açabilen, kâğıt aharlayabilen, harfleri yazı çeşitlerine göre yazabilen, yazı çeşitlerine göre istif yapabilen sanatçılar yetiştirmektir.

Tezhip

Tezhip kursumuz; klasik altyapıyı özümsemiş, aslına uygun şekilde yorumlayarak tarih, desen ve uygulama bilgileriyle özgün çalışmaların gerçekleşmesini sağlayacak altyapının kişide oluşturulması ve özgün tasarımlar ortaya koyabilen bir tezhip sanatçısı olarak yetişmiş olmasını amaçlamaktadır.

Ebru

Öğrencilere; kitre ile yoğunluğu artırılmış su üzerine özel fırçalarla, özel olarak hazırlanmış boyaları serpebilme, teknede meydana gelen damlacıkları şekillendirerek desen oluşturabilme ve bunu kâğıda aktarabilme bilgi ve becerisinin kazandırıldığı eğitim programıdır.

Okuma-Yazma

Yetişkinler için Okuma Yazma Öğretimi ve Temel Eğitim programı, okuma yazma becerisi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Okuma yazma becerisi kazandırmanın yanı sıra yaşam becerisi ve matematik becerisi de kazandırılması amaçlanmaktadır.

Kuran-ı Kerim

Kur'an-ı Kerim’i okumayı öğretmek, İslam dini ibadetleri için gerekli sure, ayet ve duaları öğretmeyi amaçlamaktadır.

Yabancılara Türkçe Kursu

Kursumuz ile Türkiye'de yaşayan veya yaşamayı planlayan yabancıların Türkçe öğrenmeleri veya var olan Türkçelerini geliştirmeleri, kurs sonunda belge ve sertifika almalarını sağlamak amaçlanmaktadır.

Çini Sanatı

Çini sanatının klasik kaidelere göre uygulamalı ve görsel olarak tanıtılması amaçlanmıştır.

Pasta Yapımı ve Sunumu

Kurs programı ile çörek, gevrek, kek, çikolata, turta, milföy hamuru hazırlayabilen, kurabiye, beze, pizza, tart, turta, poğaça, çikolata, şeker hamuru süslemeleri, pasta tasarımı yapabilen, amatör ev hanımları ile kendi iş yerini açacak veya hotel, tatil köyü, restoran, pastaneler ve kafelerde çalışabilecek uluslararası nitelikte profesyonel anlamda Temel Pastacılık Elemanı yetiştirilmektedir.

Özel Gün Aksesuarları

Kursumuzda; özel günlerde ihtiyaç duyulan aksesuarlara ait teknikleri uygulayabilme, mesleki hesaplamaları ve süslemeleri yapabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Dekoratif Ahşap Boyama

Kursiyerlerimize; ahşap malzeme bilgisine sahip olma, ahşap objeye uygun hazırlık yapan, ahşaba oyma, kakma, tornalama gibi teknikleri uygulama ve renklendirmesini yapma bilgi ve becerisi kazandırılır.

Kuaförlük Eğitimi

Kuaförlük eğitimimiz, bir kuaförün yapması gereken tüm işlemleri uygulamalı olarak öğrenebilecekleri bir eğitim programından oluşmaktadır. Eğitim programımız kuaförlük mesleği eğitiminin yanı sıra temel beceriler ve güncel uygulamaları da içeren bir listeyi barındırmaktadır.

Makrome

Makrome Örgü Yapımı kurs programımızda; Türk süsleme sanatlarının teknik özelliklerini tanıma, renkli yüzey düzenlemeleri yapma, tasarı ilkelerine uygun model ve desen çizme, temel ve fantezi makrome düğüm tekniklerini uygulayarak ürüne dönüştürme ve bu ürünlerin bakımı, korunması ve onarımı ile ilgili bilgi ve beceri sahibi olması amaçlanmaktadır.

Bilgisayarlı Muhasebe

Bilgisayarlı Muhasebe Kursumuzda; işletme veya kuruluşun finansal (veya para ile ifade edilebilen) faaliyetlerine esas olan bilgi ve belgelerin girilmesi, düzenlenmesi, raporlanması ve kullanışlı şekilde aktarılmasını sağlayacak bilgileri ve becerilerin kursiyerlerimize kazandırılması amaçlanmaktadır.

Aile Okulu

Kur’an’da Aile İle İlgili Örnek Ayetler, Peygamberimizin Aile Yaşamından Örnekler, Evlilik ve Aile Hayatı, Çocuk Gelişiminde Anne-Baba Rolleri, Ailede Öğrenme, Aile ve Medya, Aile Hukuku, Ailede İktisat, Ailede Sağlık, Bu çerçevede Kurs Programı, aileyi ilgilendiren çeşitli alanlarda bilgilendirici ve destekleyici şekilde hazırlanmıştır

Almanca - Rusça- İbranice

Ben ve Yakın Çevrem, Günlük Yaşam, İnsanların Görünüşleri ve Tanımlamalar, Zaman ve mekan, Sosyal hayat temaları Diller için Avrupa Ortak Başvuru Çerçevesi göz önünde bulundurularak dil öğrenenlerin gereksinimlerine, özelliklerine ve olanaklarına göre uyarlanmış temalardan oluşmaktadır.

Drama

Tanışma ve Bireysel özellikler, İletişim ve etkiletişim, Grup İletişimi ve Etkileşim, Duyu Çalışmaları ve Duyular, Bedene Dayalı Çalışmalar, Metaryel Oyunları, Kendini ve Başkalarının Anlamanın Yolları, Öz yönetim ve Kendini Gerçekleştirme, Rol Oyunları ve Alıştırma eğitimleri verilerek kursiyerlere kurgu ve duygusal olarak canlandırma becerisi kazandırılmaktadır.

Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekimi yaparken tasarım ilkelerinin bilinmesi ve uygulanması ile sanatsal çalışmalar yapılabilmektedir. Bireyler kendi kendilerine fotoğraf çekmek ve özgün çalışmalar yapabilmek için temel düzeyde fotoğraf bilgisine hem teorik hem uygulamalı olarak ihtiyaç duyacaklardır. Bu kurs programında; bireylerin temel düzeyde fotoğraf çekimi yapma becerileri kazanmaları sağlanmaktadır.

İlk Yardım

Kurs programında temel düzeyde ilkyardım eğitimi verilerek bireylerin bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

İşaret Dili Tercümanlık - Tercümanlık Eğitimi

Türk İşaret dilindeki harfleri ve işaretleri öğrenerek doğru uygulama yapabilecektir. Türk İşaret Dilini öğretebilecek istenildiğinde konu hakkında TİD’le yorum ve tercümanlık yapabilme becerisi kazandırılmaktadır.

Kaligrafi

Kaligrafi (Güzel Yazı) Programı; Kaligrafi sanatı tarihçesi, temel el yazısı ve İtalik yazı kavramı ve tarihçesi, kaligrafide kullanılan malzemeler, dikkat edilecek hususlar ve yazı yazma teknikleri hakkında bilgi ve becerileri öğrencilere kazandırmak amacıyla hazırlanmıştır.

Gümüş Kazaziye - Kuyumculuk

Gümüş kazaz örücülüğü kurs programını bitiren bireylerin; iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini alarak tekniğine uygun olarak hazırlanmış olan balıksırtı, sürgü, top ve ajur tekniklerini öğrenip bunları bir arada kullanıp ürün tasarımı yapması ile ilgili bilgi ve beceri sahibi olması amaçlanmaktadır.

Porselen Boyama Atölyesi - Porselen Atölyesi - Çanta Dikim Atölyesi

Belirlenen Merkez Atölyelerde deneyimli öğretmenler ile porselen üretim yapılmaktadır.

Tel Kırma

İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini alarak Geleneksel Türk işlemelerini tanıma ve işlemelerin teknik, desen ve renk özelliklerini tanıma, eski işlemelerden çizdiği orijinal desenleri modernize edip ürüne uygun hazırladığı kalıpta çizimini ve renklendirmesini yapma, tel kırma tekniğinde ürüne uygun tasarım yaparak deseni kalıba çizme ve işlemeye hazırlama, tel kırma tekniğini uygulama, işlemelerin bakımını yapma ve koruma amaçlanmaktadır.

Çocuk Giyim

Kurs programında, çocuk üst giysilerinden pantolon ve eteğin kalıp, kesim ve dikim öncesi hazırlıklarını tamamlayarak pantolon ile etek dikimini yapma ve süsleme ile ilgili bilgi ve becerilere sahip bireyler yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Kasnakta Boncuk İşi

Kurs programında İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel bilgiye sahip olması, Tasarladığı ürüne uygun hazırladığı kalıba desen çizip zemin üzerine deseni geçirme, germe ve işleme işlerini yapması, Cansız modellerden kompozisyon oluşturup objenin eskiz çizimini ve gölgelendirmesini yapması, Basit nakış iğne teknikleriyle ürün oluşturup ürünü kullanıma hazır hâle getirmesi, Pul boncuk tekniğine uygun ürün oluşturup ürünü kullanıma hazır hâle getirmesi, Ürünlerin bakımı ve korunmasını yapması bilgi ve beceri kazandırılmaktadır.

Tekamül Giyim

Kadın eşofmanının kalıp, kesim ve dikim öncesi işlemlerini hazırlayarak, dikimini yapabilme bilgi ve becerisine sahip bireyler yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Temel Giyim

Giyim Üretiminde Temel İşlemler kurs programını bitiren bireylerin; düz dikiş, overlok, giyimde ölçülendirme, kesim yapma, ütüleme ve leke çıkarma, reçme dikişi ile ilik düğme otomatı kullanımında gerekli bilgi ve becerilere sahibi olması amaçlanmaktadır.

Seramik Biçimlendirme

Kurs programında, Seramik şekillendirme yöntemlerini kullanarak ve pişirme tekniklerini uygulayarak çeşitli ürünler oluşturma ile ilgili bilgi ve becerilere sahip bireyler yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Eğitimde Oyun Etkinlikleri

Ailenin Çocukla İletişimde Dikkat Etmesi Gereken Bazı Hususlar, Oyun ve Çeşitleri, Oyun Etkinliği Planlamak Program ile bireyin, oyunun çocuk için öneminin farkında olarak çocuklara çeşitli oyun etkinlikleri yaptırabilmesi amaçlanmaktadır.

Cam Boyama

Kurs programında, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini alarak cama uygun artistik veya geleneksel desen oluşturma, fırça boyama teknikleri ve farklı tekniklerle camları renklendirip fırınlama ile ilgili bilgi ve becerilere sahip bireyler yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Aromaterapi

Bitkilerin kök, yaprak veya çiçeğini damıtarak elde edilen yağların hastalıkları önlemek ve oluşmuş olan hastalıkları da tedavi etmek amacı ile kullanılmasıdır.

Dantel Anglez

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel bilgiye sahip olması, Nakışta işlemeye hazırlık ve ürünü kullanıma hazır hale getirme işlemlerini yapması, Cansız modellerden kompozisyon oluşturup objenin eskiz çizimini ve gölgelendirmesini yapması, Tasarladığı ürüne uygun hazırladığı kalıba desen çizip zemin üzerine deseni geçirme, germe ve işleme işlerini yapması, Yassı şerit, yuvarlak şerit ve sarma örgü tekniklerini kullanıp çeşitli ürünler yapması, Çizilen desen özelliğine göre dantel anglez iğne teknikleri ile ürün oluşturması, ürünlerin bakımını ve korunmasını yapması amaçlanmaktadır.

Kalıcı Makyaj

Kurs programında, kalıcı makyaj için gerekli olan cilde uygun ürünü seçebilen, hijyen ve sağlık kurallarına uygun bir şekilde kalıcı makyaj uygulaması işlemlerini yürütebilen bireyler yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Pastacı Çırağı

Kurs programında Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği, Kişisel Bakım, İşe Hazırlık, Hijyen Ve Sanitasyon, Bulaşık Yıkama Ve Çöp Atımı, Besin Öğeleri, Besin Grupları, Basit Tatlılar hazırlamaları amaçlanmaktadır.

Şeker Hamurundan Çiçek Yapımı

Şeker Hamuru Çiçek Yapımı kurs programını bitiren bireylerin; şeker hamurundan çiçeklerin yapımında kullanılan araç ve gereçleri tanıması, şeker hamurundan çiçeklerin yapım aşamalarını ve şeker hamurundan çiçeklerin sunum tekniklerini uygulanması amaçlanmaktadır.

Sulu Boya

Temel Kavramlar ve Tanımlar, Sulu Boya Tekniği, Sulu Boya Tekniğinde İyi Sonuçlar Alma, Aşamalarına Göre Sulu Boya Tekniğini Kullanma kurs programında bireylerin, uygun tasarım atölyesi sağlandığında, resim ile ilgili kavramlar doğrultusunda, uygun araç ve gereçleri kullanarak, bilgi, beceri ve yorumları ile Sulu Boya Resim uygulamaları yapabilecektir.

Tokat Tahta Baskı

Tekniğine ve yöreselliğine uygun araç- gereç kullanarak, tahta baskı, kumaş, düzenek hazırlayan ve uygulayabilen bireyler yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Nota Solfeli

Keman çalmada temel davranış ve becerileri kavraması ve uygulaması, Keman ile ilgili Türk müziği eserlerinden bir dağarcık oluşturması, Kemanda teknik ve müzikal gelişimini sağlamada sorumluluk bilinci kazanması, Bireysel ve grup çalışmalarında kendini müzik yoluyla ifade edebilme becerileri kazanması amaçlanmaktadır.

TSM Koro

Programın uygulanmasında ağırlıklı olarak bireysel ve koro olarak öğrenmeyi destekleyici yöntem ve teknikler uygulanır.

Ahşap Yakma

Ahşap Yakma Tekniği (Pyrogravure) kurs programını bitiren bireylerin; Tasarı ilkelerine uygun, açık koyu ile hacimlendirme, nokta ve çizgi elemanları ile düzey düzenlemeleri yapma, yüzey üzerine özgün doku yorumları yapma, ahşap yakma tekniğiyle ürün oluşturma ile ilgili bilgi ve beceri sahibi olması amaçlanmaktadır.

Cilt Bakımı

Kurs programında, cilt temizliği ve bakımı için gerekli olan cilde uygun ürünü seçebilen, hijyen ve sağlık kurallarına uygun bir şekilde cilt temizliği ve bakımı uygulamasına ilişkin olan teknikleri kendi başına uygulayabilen bireyler yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Folklor Zeybek

Kurs programı ile bireyin halk kültürünün yaşatılmasının öneminin farkında olarak İzmir yöresi halk oyunlarını oynaması amaçlanmaktadır.

Kağıt Çanta Katlama

Atık Kâğıt ve Muhtelif Ambalajdan Aksesuar Yapımı Kurs Programını bitiren bireylerin; atık kağıt ve muhtelif ambalajdan geri dönüşüm, renk, model tasarımı ve ürün oluşturma ile ilgili bilgi ve beceri sahibi olması amaçlanmaktadır.

Keçe

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel bilgiye sahip olması, Keçe yünleri boyaması, Keçe –yün atma ve sepeleme yapması, Keçeleştirme işlemini yapması, Keçe desenleme yapması amaçlanmaktadır.

Minyatür

Minyatür kurs programı ile bireyin; iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini alarak minyatür sanatı kavram ve teknikleri hakkında bilgi sahibi olması ve özgün çizimler yapması ile ilgili bilgi ve beceri sahibi olması amaçlanmaktadır.

Model Gemi Yapımı

Gemi yapımı meslek resimlerini kullanarak, ahşap ile balıkçı gemisi yapı ve donanımlarını, tekne iskeleti ve güverte aşamaları ile ölçekli olarak inşa eden, modelleyen bireydir.

Mozaik

İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun çalışması, Mozaik Tekniğine uygun kompozisyon oluşturması, Mozaik panoya uygun desen çizme ve çizdiği deseni renklendirme işlemlerini yapması, Dekoratif ürünlere uygun mozaik tasarım uygulamaları yapması, Mozaik pano için sırlı karoları kesme, rötuşlama, desene uygun olarak yerleştirme, yapıştırma ve derz dolgu işlemlerini yapması, Ürünlerin bakımını ve korunmasını yapma bilgilerine sahip olması, amaçlanmaktadır.

Punch

Punch, kendine özel iğne, kasnak ve ipinin olduğu bir tür el işidir. Punch nakışı kumaş üzerine kendi özel iğnesi ile 3 boyutlu görünen bir işleme tekniği olarak bilinir. Bu teknikte kumaş üzerinde dikiş yapmak yerine, delme iğnesi iğneyi yüzeyde tutarken ipliği kumaşa doğru iter.Zımba iğnesi işlemenin sonucu, halı işlermiş gibi ilmeklerden yapılmış son derece dokulu bir tasarımdır.

Sepet Örücülüğü

Dekoratif Sepet Örücülüğü Kurs Programı; bitkisel hasır örme, hasır örmede temel teknikleri yapma, tekniğine uygun model tasarlama ve sepet örme, örme sonrası işlemleri yapma ile ilgili bilgi ve beceri sahibi olması amaçlanmaktadır.

Temel Makyaj

Temel çizim ve renklendirme teknikleri ile yüzey düzenlemeleri yapması, Kişisel hijyenini sağlayarak iş öncesi hazırlıklarını yapması, Hijyen kurallarına uygun olarak salon hazırlığı ve hijyenini sağlaması, Müşteriyi kurallara uygun karşılaması ve uğurlaması, Makyaj kozmetiklerini ihtiyaç, kalite ve ekonomiklik ilkelerine uygun olarak tedarik etmesi, Temel makyaj ilkelerini açıklaması, Kaş ve kirpikleri hijyen kurallarına ve tekniğine uygun şekillendirmesi, Makyaj uygulama tekniklerine uygun olarak standart makyaj yapması, Makyaj uygulama tekniklerine göre makyaj çeşitlerini uygulaması amaçlanmaktadır.

Ahşap Boyama

Dekoratif Ahşap Süsleme Kurs Programını bitiren bireylerin, ahşap yüzey ve ürünlerin boyanarak ürüne dönüştürme hakkında bilgi ve beceri sahibi olması amaçlanmaktadır.

Drapaj

Kurs programında, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini kadın üst giysilerinin (Drapaj tekniğiyle etek-bluz-elbise) kalıp, kesim ve dikim öncesi hazırlıklarını tamamlayarak darapaj tekniğiyle etek, bluz ve elbise dikimi yapma ile ilgili bilgi ve becerilere sahip bireyler yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Kırkyama

Kırkyama kurs programında Tasarı ilkeleri doğrultusunda renkli yüzey düzenlemeleri yaparak, dikiş makinası ve elde kırkyama teknikleri ile ürün oluşturma ile ilgili bilgi ve beceri sahibi olması amaçlanmaktadır.

Ayna İşleme Sanatı

Ayna üzerine çizilen resimlerin özel kalemi ile değişik desenlerde açık ve koyulu renklerde aynaya işleme sanatıdır.

Kadın ve Aile Birimi

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETİ

Mutlu insan, mutlu toplum düşüncesiyle yola çıkan Fatih Belediyesi 18 yaş ve üzeri sosyal ve ruhsal desteğe ihtiyaç duyan Fatihli vatandaşlarımıza psikolojik danışmanlık hizmeti sunuyor. Kişilerin refah ve mutluluklarını daha üst seviyelere çıkarmayı, bireyin kendini gerçekleştirmesini ve çeşitli alanlarda gelişimine ilişkin değişimlerini tanıyıp, uyum sağlayabilmesine yardımcı olmayı hedefleyen uzman psikologlarımız, en iyi hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Fındıkzade Yaşam Merkezi ve Yavuz Selim Merkezi olmak üzere iki ayrı noktada hizmet veren psikologlarımızdan Fatih Belediyesi resmi web sayfamızdan kayıt oluşturabilirler.

ÇOCUK ve ERGEN PSİKOLOG DANIŞMANLIK HİZMETİ

Çocuklarımızın kendine güvenen, mutlu bireyler olmasına katkı sağlayan Fatih Belediyesi, aileleri refakatinde uzman Çocuk ve Ergen Psikologlarımızın desteği ve yönlendirmeleriyle sadece sorunlarla başa çıkmakla kalmayıp, çocukların büyüme çağında aileleri ve çevreleriyle daha sağlıklı ve etkin iletişim kurabilmesine katkı sağlamaktadır. Fındıkzade Çukurbostan Yaşam Merkezi, Yavuz Selim Çukurbostan Yaşam Merkezi ve Dervişali Semt Konağı’nda olmak üzere üç ayrı noktada hizmet veren Çocuk ve Ergen Psikologlarımızdan Fatih Belediyesi resmi web sayfamızdan kayıt oluşturabilirler.

DİYETİSYEN HİZMETİ

Fatih Belediyesi, “Zindeyiz Sağlıklıyız” sloganıyla Fatihlilere alanında uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan kişisel beslenme programlarıyla kendilerini zinde hissetmelerini sağlıyor. Diyetisyenlerimiz vatandaşları yakından tanıyıp, onlara özel oluşturduğu diyet programlarıyla kişilere sağlıklı bir yaşam olanağı sunuyor. Fındıkzade Çukurbostan Yaşam Merkezi, Yavuz Selim Çukurbostan Yaşam Merkezi, Dervişali Semt Konağı, Karagümrük Yaşam Merkezi’mizde hizmet veren diyetisyenlerimizden randevu almak için Fatih Belediyesi resmi web sayfamızdan kayıt oluşturabilirler.

KÜLTÜR GEZİLERİ

İstanbul’un tarihi ve kültürel lokasyonlarına yönelik düzenlenen gezilerimize, 15 yaş ve üzeri tüm Fatihli vatandaşlarımız ücretsiz olarak katılabiliyor. Düzenlenen gezilere katılmak isteyen vatandaşlarımız Fatih Belediyesi resmi web sayfamızdan kayıt oluşturabilirler.

YENİDOĞAN HEDİYE PAKETİ

Yeni anne ve baba olan Fatihli vatandaşlarımızın heyecanlarına mutluluk ekleyen Fatih Belediyesi Kadın ve Aile Birimi, 0-3 aylık bebeklere hoş geldin bebek hediye seti veriyor. Bebeğin ve ebeveynlerden birinin kimliği ile birlikte Dervişali Semt Konağımıza gelerek Bebek Paketi hediyenizi teslim alabilirsiniz.

PİLATES

Pilates başta duruş bozuklukları olmak üzere, obezite ve skolyozu önlemede de büyük fayda sağlayan bir spordur. Fatih Belediyesi “Fit Fatih” projesi kapsamında 9 ayrı merkezde, Fatihli kadınlara yönelik olarak günlük yaşamlarında da uygulayabilecekleri pilates eğitimleri düzenlenmektedir. Pilates eğitimlerine katılmak isteyenler, Fatih Belediyesi resmi web sayfamızdan kayıt oluşturabilirler.

YADİGAR KAHVESİ

Fındıkzade Çukurbostan Yaşam Merkezi’ne bulunan Yadigar Kahvesi İlçemizde ikamet eden 60 yaş üzeri büyüklerimizin 10.00-18.00 saatleri arasında hizmetine sunulmuştur. Kıymetli büyüklerimizin sosyalleşmeleri, hoşça vakit geçirmeleri için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Çay çorba ve kahvenin ücretsiz olduğu Yadigar Kahvesinde sağlık atölyesi, psikoloji atölyesi, gezi grupları, spor ve egzersizler gibi birçok etkinlik bulunmaktadır. Kıymetli büyüklerimiz için sıcak bir yuva niteliği taşıyan Yadigar Kahvesi online kayıt sistemi ile misafirlerine kapılarını açmaktadır.

Yedikule Bahçe

Çocuklarda çevre bilincini geliştirirken, toprağa dokunmaları ve bitki yetiştirmeyi öğrenmeleri amacıyla tasarlanan “Yedikule Bahçe” şehrin merkezinde bu imkânı sunan ender mekânlardan biri. Cumartesi günü ailelere kapılarını açan bahçemiz randevu sistemiyle hizmet veriyor.


ÇOCUKLARIMIZ YEDİKULE BAHÇE'DE ÇOK MUTLU

Yedikule Bahçe'de çocuklarımız toprağa dokunarak, tarımın inceliklerini ve bitki yetiştirmeyi öğreniyor. Piknik yapma imkânı da bulunan Yedikule Bahçe; hafta içi okullardan öğrencileri, cumartesi günü 7-14 yaş çocuk sahibi aileleri ağırlıyor.


YEDİKULE BAHÇE’DE KADINLARA YÖNELİK EĞİTİMLER

Yedikule Bahçe’de Fatihli kadınlara yönelik uzman eğitmenler eşliğinde bahçecilik, balkon bitkileri ve terrarium eğitimleri düzenleniyor. Ayrıca eğitime katılanlara ekim dikim işlemi yapmaları, üretim tekniklerini kullanarak sebze fidesi yetiştirebilmeleri, fidelerin bakım ve kültür işlemlerini yürütmeleri, fideleri pazara hazırlayabilmeleri konularında da bilgiler veriliyor.

Ayvansaray Bahçe

AYVANSARAY BAHÇE

Çocuklarda çevre bilincini geliştirirken, toprağa dokunmaları ve bitki yetiştirmeyi öğrenmeleri amacıyla tasarlanan “Ayvansaray Bahçe” şehrin merkezinde bu imkânı sunan ender mekânlardan biri. Randevu sistemiyle hizmet veren “Ayvansaray Bahçe”ye tüm İstanbullular kayıt yapabilir.

ÇOCUKLARIMIZ AYVANSARAY BAHÇE'DE ÇOK MUTLU

Ayvansaray Bahçe'de çocuklarımız toprağa dokunarak, tarımın inceliklerini ve bitki yetiştirmeyi öğreniyor. Piknik yapma imkânı da bulunan Ayvansaray Bahçe; hafta içi okullardan öğrencileri, cumartesi günü aile etkinliklerini ağırlıyor.

AYVANSARAY BAHÇE’DE KADINLARA YÖNELİK EĞİTİMLER

Ayvansaray Bahçe’de İstanbul’daki vatandaşlarımıza yönelik uzman eğitmenler eşliğinde bahçecilik, balkon bitkileri ve terrarium eğitimleri düzenleniyor. Ayrıca eğitime katılanlara ekim dikim işlemi yapmaları, üretim tekniklerini kullanarak sebze fidesi yetiştirebilmeleri, fidelerin bakım ve kültür işlemlerini yürütmeleri, fideleri pazara hazırlayabilmeleri konularında da bilgiler veriliyor.

Yaşam Merkezlerimiz

YAVUZ SELİM YAŞAM MERKEZİ

Parkımız içerisinde yürüyüş parkuru, futbol sahası, mini futbol sahası, basketbol sahası, bisiklet ve kaykay pisti, kum havuzu ve çocuk oyun parkı mevcuttur. Parkımız doğum günü etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Yavuz selim yaşam merkezi içerisinde diyetisyen, psikolog, çocuk ve ergen psikolog hizmetleri verilmektedir. Karınca eğitim birimi’ne bağlı olarak kurs hizmeti verilmektedir.

FINDIKZADE YAŞAM MERKEZİ

Parkımız içerisinde yürüyüş parkuru, basketbol sahası, mini basketbol sahası, futbol sahası, bisiklet ve kaykay pisti, kum havuzu ve çocuk oyun parkı mevcuttur. Parkımız doğum günü etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Fındıkzade yaşam merkezi içerisinde diyetisyen, psikolog, çocuk ve ergen psikolog hizmetleri verilmektedir. Karınca eğitim birimi’ne bağlı olarak kurs hizmeti verilmekte olup 65 yaş üzeri için yadigar kahvesi ve etkinliklere hizmet verilmesi için çok amaçlı salon hizmete açılmıştır.

KARAGÜMRÜK YAŞAM MERKEZİ

Parkımız içerisinde yürüyüş parkuru, futbol sahası, hentbol sahası, basketbol sahası, çocuk oyun parkı mevcuttur. Karagümrük parkı ve yaşam merkezi içerisinde diyetisyen, psikolog, çocuk ve ergen psikolog hizmetleri verilmektedir. Karınca eğitim birimi’ne bağlı olarak kurs hizmeti verilmektedir.

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin