-A A+

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü

Müdür: Çetin BAKŞİŞ

E-Mail: sosyalyardimisleri@fatih.bel.tr

Müdürlüğün Hizmet ve Projeleri

Erzak Yardımı

Fatih ilçe sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlarımız, muhtarlıktan alınan durum bildirim belgesi ve kimlik kartlarıyla birlikte, kurumumuza şahsen veya online müracaat ederek başvuruda bulunabilmektedirler.

Başvuru sürecinde ise; ekiplerimiz verilen ikamet adresine giderek yerinde tespit neticesinde ve aynı zamanda hane kişi başı geliri de göz önünde bulundurularak ilgili komisyon kararı ile erzak yardımı yapılmaktadır.

Çölyak Hastalarına Glutensiz Gıda Desteği

Sadece glutensiz gıda tüketmek zorunda olan çölyak hastası vatandaşlarımıza glutensiz gıda desteği vermekeyiz. Yardımımızdan faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın çölyak olduğunu gösteren durum bildirim raporuyla birlikte tarafımıza online veya şahsen başvuru yapmaları yeterlidir.

Kömür Yardımı

İlçemiz sınırları içinde ikamet eden vatandaşlarımızın kömür destek talepleri, komisyon kararı ile değerlendirilip müdürlüğümüz ekiplerince adreslerine teslim edilerek karşılanmaktadır. Kömür yardımı hizmeti; sadece kış aylarında hane kişi başı geliri ve komisyon kararı ile değerlendirilmektedir.

Başvuru için gerekli belgeler;

  • Muhtarlıktan durum bildirim belgesi,
  • Kimlik fotokopisi,
  • İkametgâh

Engelsiz Yaşam ve İş Atölyesi

Engelsiz Yaşam birimimizde engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata entegrasyonu için “Engelli İş Atölyesi”nde haftanın 6 günü; takı tasarımı, kuyumculuk, nikâh şekeri yapımı, dekoratif ahşap süsleme ve boyama dallarında eğitim verilmektedir.

Eğitimlerimiz; Fatih İlçe Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirilen eğitmenlerimiz ile gerçekleştirilmektedir.

Engellilere tekerlekli sandalyeden sosyal ve kültürel organizasyonlara kadar pek çok hizmet veren merkezimizde, engelli vatandaşlarımıza yardımcı olunmakta ve yönlendirmeler yapmaktadır. 14 - 40 yaş arası Engelli Sağlık Kurulu Raporu’na sahip; görme, işitme, konuşma bozukluğu olan vatandaşlarımız ve otistik bireyler, ailelerinden alınan muvafakatnameleriyle başvuruda bulunarak, farklı yaş grupları halinde Engeliler İş Atölyesi’nden faydalanabilirler.

Giyim Yardımı (Butik Fatih)

Butik Fatih olarak yürütmekte olduğumuz giyim yardımı projemizi vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda gerçekleştirmekteyiz. Bu hizmetten; 4 - 13 yaş aralığı çocuklar, 65 yaş üstü yetişkinler, şehit yakınları, gazi ve engelli vatandaşlarımız yararlanmaktadır.

Başvuru için gerekli belgeler;

  • Muhtarlıktan durum bildirim belgesi,
  • Kimlik fotokopisi,
  • İkametgâh,
  • Engelli ise raporu.

Sıcak Yemek (AŞEVİ)

İlçemizde ikamet eden 65 yaş üstü, öz bakımını sağlayamayan ve mutfak olanakları mevcut olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sıcak yemek ikramı, her gün düzenli olarak sağlanmaktadır. Sıcak yemek yardımı yapılırken vatandaşımızın, hane kişi başı geliri göz önünde bulundurulmaktadır.

Başvuru için gerekli belgeler;

  • Muhtarlıktan durum bildirim belgesi,
  • Kimlik fotokopisi,
  • İkametgâh.

Et Yardımı

Vatandaşlarımızca yapılan bağışlar, Fatihli ihtiyaç sahiplerine iletilmektedir. Bağış yapılan etler kurumumuzda kayıtlı olan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yılda bir kez olmak üzere, ekiplerimizce teslim edilmektedir.

Cenaze Hizmetleri

Vefat eden vatandaşlarımızın veya yakınlarının cenaze merasimlerinde, tarafımıza telefon ve online olarak yapılan başvurularda cenaze bilgileri ve ölüm kâğıdı ile kayıt altına alınarak; cenaze yakınına taziyede bulunup, ikram hizmeti verilmektedir.

Sünnet Hizmeti

Toplu sünnet hizmetimiz her yıl yaz aylarında yapılması planlanarak, vatandaşlarımızın online veya şahsen başvuruları ve aileden alınan muvafakatnameleri ile müracaatları halinde çocukların kayıtları aldıktan sonra, sünnet kıyafeti desteğiyle birlikte çocuklar hastane ortamında sünnet edilmektedir.

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin