-A A+

15 Temmuz Kahramanları Saraçhane'de Anıldı

15 Temmuz demokrasi kahramanları, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Saraçhane’de düzenlenen programda anıldı.

15 Temmuz 2022
15 Temmuz Kahramanları Saraçhane de Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 6. yıldönümü dolayısıyla Saraçhane’de özel bir program düzenlendi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleşen programa İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan ile milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

Vatandaşlar tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan ve konuşmasına programa katılanları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün, 15 Temmuz ihanetinin 6’ncı yıl dönümü. Yakın tarihimizin bu en alçak darbe girişiminde, yaralılarımızdan daha sonra vefat edenlerle birlikte toplamda 252 kardeşimiz şehadetle şereflendi” dedi.

15 Temmuz şehitlerine Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbecilerin uçaklarına, helikopterlerine, tanklarına, silahlarına çıplak elleriyle karşı koyarken yaralanan gazilere sağlık ve afiyet temennilerini ileterek, “Hak Teâlâ bir daha milletimizi 15 Temmuz gibi imtihanlara tabi tutmasın, evlatlarımızı kimse bizden koparamasın, ülkemizi bu tür tehditlerle sınamasın” ifadelerini kullandı.

“MİLLETİMİZ 15 TEMMUZ’DA DESTAN YAZMIŞTIR”

Toplumların tarihlerinde, asırlar boyu unutulmayacak, nesiller boyu dilden dile bir destan gibi anlatılacak dönüm noktaları olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimiz 15 Temmuz’da yüreğindeki imandan aldığı güçle, akşam güneş batarken başlayan darbe girişimini, sabah güneşin doğuşuyla birlikte akamete uğratarak işte böyle bir destan yazmıştır. Yaklaşık iki asırdır, ayağa kalkmak istediği her dönemde bu milleti; savaşla, bozgunculukla, darbeyle, vesayetle, terörle, siyasi istikrarsızlıkla, ekonomik krizle, sosyal çatışmayla dizleri üzerine çökertenler hamdolsun, bu defa yine başaramadılar” diye ekledi.

Farklı dönemlerde farklı kisveler altında sahnelenen sinsi oyunun, 15 Temmuz gecesi, milletin iman dolu göğsüne çarparak yerle yeksan olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Balkan Harbi’yle üzerine çöreklenen kara bulutları Çanakkale Zaferi’yle dağıtan milletimiz, millî mücadeleyle şanla, şerefle dolu tarihine yeni bir halka eklemişti. İlk değil son devletimiz Cumhuriyetimizin, millî iradenin üstünlüğü temeli üzerinde payidar olacağını, 85 milyon hep birlikte 15 Temmuz gecesi dosta düşmana bir kez daha ispatladık.”

15 Temmuz gecesi, darbecilere karşı direnmek üzere evlerinden, iş yerlerinden, mahallelerinden harekete geçenlerin tamamının şehadeti göze alarak yola çıktığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehitlerimizin hatıralarına baktığımızda, tamamının da aynı şuur, aynı teslimiyet, aynı irade ve aynı kararlılıkla darbecilerin üzerine yürüdüklerini görüyoruz” dedi.

VATAN BİZİM İÇİMİZİ TİTRETEN KELİMEDİR

Programda Fatih Belediye Başkanı M. Ergün da bir konuşma yaparak şunları kaydetti; “Vatan bizim içimizi titreten kelimedir. Vatan, alnımızı secdeye koyduğumuz şehitlerimizin kanı ile sulanmış topraklardır. Aynı Saraçhane Meydanı gibi vatanına kast eden hainlere set çeken, onlara göğsünü siper edenlere ne mutlu. Bütün dünya iman ve vatan aşkıyla dolu yüreklerin korkutulamayacağını, esaret altına alınamayacağını bu meydanlarda gördü. Özellikle gençlerimizin bugünün anlam ve önemini çok iyi kavramaları gerektiğine inanıyorum. Biz de bugünün hafızalarda yaşaması için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi selamlıyor, tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin