-A A+

Aspar Sarnıcı Restorasyonu Devam Ediyor

Fatih Belediyesi Yavuz Selim Yaşam Merkezi olarak hizmet veren, Çarşamba Çukurbostan olarak da bilinen Aspar Sarnıcı'nın duvarları tarihinde ilk kez restore ediliyor.

15 Mart 2023
Aspar Sarnıcı Restorasyonu Devam Ediyor

Fatih Belediyesi Yavuz Selim Yaşam Merkezi, birçok birimi içinde barındıran sosyal bir alan olarak uzun yıllardır ilçe halkına hizmet veriyor. Tarihi Çarşamba Çukurbostan olarak bilinen Aspar Sarnıcı, Fatih Belediyesi tarafından tarihinin en kapsamlı restorasyonundan geçiyor.

Aspar Sarnıcı’nın Tarihçesi:

İstanbul’daki 4 açık sarnıçtan 3’ü Fatih sınırları içinde bulunmaktadır. 5. yüzyılda Suriçi’nde inşâ edilen sarnıçlar; Çapa Makios Sarnıcı, Karagümrük Aetius Sarnıcı ve restorasyonu devam eden, günümüzde Çukurbostan adıyla anılan Çarşamba Aspar Sarnıcı’dır. Aspar Sarnıcı, döneminde su deposu olarak işlevsel bir kullanım alanına sahipken, bugün işlevini yitirmiştir. Osmanlı Dönemi’nde bostan olarak kullanılmış, zaman içinde mahalle haline gelmiştir. Ardından o dönem çıkan bir yangın neticesinde mahalle yok olmuş ve uzun bir süre boş kalmıştır. Bugün hâlâ, bölge halkının tarihin duvarlarına sırtını yaslayıp soluklandığı, sosyalleştiği bir etkinlik alanı olarak hizmet vermektedir.

/400proje /400proje
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin