-A A+

Başkan Turan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Cevdet Yılmaz ve İstanbul Valisi Sn. Davut Gül ile Dünya Türk Kahvesi Günü Etkinliğine Katıldı

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Cevdet Yılmaz ve İstanbul Valisi Sn. Davut Gül, Mısır Çarşısı'ndaki esnafları ziyaret ettikten sonra Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katılımıyla düzenlenen 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü etkinliğinde vatandaşlarla bir araya geldiler.

5 Aralık 2023
Başkan Turan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Cevdet Yılmaz ve İstanbul Valisi Sn. Davut Gül ile Dünya Türk Kahvesi Günü Etkinliğine Katıldı

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Cevdet Yılmaz ve İstanbul Valisi Sn. Davut Gül ile birlikte Mısır Çarşısı esnafını selamladı. Bu samimi ziyaretin ardından Türk kahvesinin tarihi ve kültürel önemini vurgulamak amacıyla Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın da katıldığı özel bir etkinlik Beta Yeni Han'da gerçekleşti. 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü'nde düzenlenen etkinlik, Türk kahvesinin köklü geleneği hakkında bilgi ve deneyim paylaşımıyla dolu keyifli bir buluşma oldu. Katılımcılara kahve eşliğinde sunulan tarihi zenginlikler kültürel bağların güçlenmesine katkı sağladı.

Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği

Avrupa ülkeleri kahve alışkanlığını Türklerden alarak zamanla farklı kahve tarzları geliştirdi. Ancak Türk kahvesi neredeyse hiç değişmeden günümüze ulaşmayı başardı. Bu kahvenin öne çıkmasının sadece hazırlanış ve pişirme yöntemlerinden kaynaklandığını söylemek haksızlık olur.

Yaklaşık 500 yıl önce Osmanlı topraklarına giriş yapan ve hızla yayılan kahve Türk kültüründe derin izler bıraktı. İsim verdiği yapılar, içme ve sunulma biçimi, kullanılan araçlar ve meşhur "Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır." özdeyişiyle sosyal ilişkilerde özel bir rol üstlendi.

Zengin kültürel mirası sayesinde 2013 yılında UNESCO tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi”ne dahil edildi. Bu tanıma layık görülmesi Türk kahvesinin kültürel zenginliğini ve toplumsal bağlarını vurguluyor.

/400proje /400proje
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin