-A A+

Başkan Turan Kapalıçarşı Restorasyonunu Basın Mensuplarına Değerlendirdi

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Kapalıçarşı'da devam eden restorasyon çalışmalarında gelinen noktayla ilgili basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

1 Kasım 2021
Başkan Turan Kapalıçarşı Restorasyonunu Basın Mensuplarına Değerlendirdi

Türkiye’nin ve dünyanın sembol yapıları arasında yer alan ve 40 bin metrekare alanda 3 bin 125 dükkân, 64 sokağı, 5 mescidi, 2 bedesteni, 7 çeşmesi ve 22 kapısı ile yaklaşık 600 yıl boyunca İstanbul’da ticaretin kalbi olarak nitelendirilen tarihi Kapalıçarşı’da bu güne kadarki en geniş kapsamlı restorasyon çalışmasında sona geliniyor. İstanbul Valiliği, Fatih Belediyesi ve Kapalıçarşı Yönetimi işbirliği ile yapılan ve çalışmaları Fatih Belediyesi’nin yürüttüğü restorasyonla ilgili Başkan M. Ergün Turan basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.
Çalışmaların 7 kişilik Bilim Kurulu koordinasyonunda yapıldığını söyleyen Başkan Turan, çalışmalarla ilgili şunları aktardı: “Geçtiğimiz yıl başlattığımız ve 2 yıl sürmesini planladığımız süreci kıymetli esnafımızın destekleri ve yüklenici firmamızın gayretleriyle 6 ay geri çektik. Önümüzdeki haziran ayında inşallah Kapalıçarşı restorasyonunu bitirmiş olacağız. Çatıda başlayan çalışmalarımız 17 bin metrekarelik alanda zemin yenilemeleriyle devam etti. Beden duvarlarının depreme karşı güçlendirilmesiyle ilgili çalışma yürütülüyor. Çarşıda çirkin ve dağınık kablo görüntüsü busbar sistemiyle ortadan kaldırılarak, elektrik altyapısının modernizasyonu sağlanıyor. Şu an 50 bin metrekarelik alanda, tavanda gerçekleştirilen kalem işleri de tamamlandıktan sonra tarihi Kapalıçarşı’mız yeni yüzüyle yerli ve yabancı turistleri ağırlayacak.”

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin