-A A+

Fatih Belediyesi Ciğerci Baba Kabri ve Haziresi Restorasyonunu Tamamladı

Fatih Belediyesi, kültürel mirasın korunması çerçevesinde yürüttüğü restorasyon çalışmalarına devam ediyor. Bu çalşmalardan biri olarak Mevlanakapı Mahallesi’nde bulunan ve atıl bir şekilde kalmış Ciğerci Baba kabrinin restorasyonunu tamamladı.

30 Mart 2023
Fatih Belediyesi Ciğerci Baba Kabri ve Haziresi Restorasyonunu Tamamladı

Topkapı ve Mevlanakapı arasındaki sur içinde bulunan Ciğerci Baba kabri, normal şartlarda Ciğerci Baba Tekkesi sınırları içindedir. Hâlihazırda tekke günümüze ulaşmamıştır ve geriye sadece Ciğerci Baba’nın kabri ve birkaç mezar taşı kalmıştır. Fatih Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları dahilinde hazirenin çevresi duvar ve demir parmaklık ile çevrilmiştir. Ayrıca mezar taşları temizlenmiş ve dış duvar onarımları gerçekleştirilmiştir. Mevlanakapı semtinde metfûn, fetih erlerinden olduğu düşünülen ve esas adı Şeyh Ahmet Efendi olan Ciğerci Baba’nın 1783-1784 yılları arasında vefat ettiği düşünülmektedir.

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin