-A A+

Fatih'in Göz Bebeği Yedikule Hisarı'nın Restorasyonu Devam Ediyor

Yedikule Hisarı, bir yandan restore edilirken diğer yandan Fatih Belediyesi'nin organize ettiği etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

13 Mart 2023
Fatih in Göz Bebeği Yedikule Hisarı nın Restorasyonu Devam Ediyor

Restorasyona 2020 yılında ilk olarak İstanbul’un en eski mescidi olarak anılan Fatih Mescidi minaresinin konsolidasyonu ile başlanmış ve tabiat şartlarından dolayı 1500 yıllık sur duvarlarında oluşan çökmeler konsolide edilmiştir. İstanbul’un kent metaforu olan, rüya kimliğine hitap eden, tarihî yarım adanın “hatt-ı bâlâ” sını yani silüetini oluşturan minareleri de yine restore edilmektedir. Yakın zamanda, giriş kapısının üzerindeki külahın yerine konulmasıyla İstanbul silüetindeki yerinin belirginleşmesi planlanmaktadır.

Kültürel Hazine Olarak Hisar
Yedikule Hisar’ı hem Fatih hem İstanbul için önemli bir yere sahip ve gelecek kuşaklara aktarılması elzem olan bir hazinedir. İstanbul’un fethinin akabinde Fatih Sultan Mehmet, 1458-1460 yılları arasında İstanbul’da bir iç kale olarak Yedikule Hisarı’nı yaptırır. Hisar’ın önemli özelliklerinden biri de 1600 yıllık Altın Kapı ve 563 yıllık mescidi bünyesinde barındırmasıdır. Anıt eserlerin denize vardığı nokta olan Yedikule Hisarı, 16 dönüm arazisi ile Topkapı Sarayı’ndan sonra en büyük yeşil alan olarak bilinir.

Fatih Belediyesi'ni Ara https://tk.emsal.com.tr/fatihb/ https://tk.emsal.com.tr/fatihb/
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web
Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.