-A A+

Nuruosmaniye Çeşmesi Restorasyon Çalışmaları Sonucunda Yeniden Görkemine Kavuştu!

Molla Fenari Mahallesi'nde bulunan tarihi çeşme, III. Osman zamanında, 1755-56 yıllarında inşa edilmişti. Fatih Belediyesi Kültürel Miras Müdürlüğü’nün çalışmaları sonucunda restore edilerek eski görünümüne kavuştu.

23 Temmuz 2023
Nuruosmaniye Çeşmesi Restorasyon Çalışmaları Sonucunda Yeniden Görkemine Kavuştu!

Nuruosmaniye Camii'nin Kapalıçarşı'ya açılan avlu kapısının hemen yanında yer alan ve III.Osman Çeşmesi olarak da bilinen çeşme, barok üslubun mimari ve süsleyici öğelerini taşıyor. Mermerle kaplı cephesi ve çevresini süsleyen sütunlarıyla dikkat çeken çeşmenin kubbeli ve saçaklı çatısı, görenleri kendine hayran bırakıyor. Yılların yorgunluğu ve doğal etkenler nedeniyle çeşme, son derece kötü bir durumdaydı. Restorasyon sürecine başlamadan önce, uzmanlar öncelikle mevcut durumu analiz etti ve çalışmalara hazırlık yaptı. Yüzey temizliği için özel mekanik yöntemler kullanıldı ve hasarlı parçalar titizlikle onarıldı. Restorasyon ekibi, çeşmeye orijinaline uygun on farklı renk dokusunu geri getirdi ve kitabeyi yeniden görünür kılmak için özenle varaklama işlemi uyguladı. Ayrıca, çeşmenin tesisatı da modern standartlara uygun şekilde onarılarak, yeniden suya kavuşturuldu.

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin